تابستان که از راه می رسد به معنای تعطیلات و رفتن به سفر است! اما مرخصی گرفتن از محل کار و دور شدن از تحصیل به معنای مرخصی گرفتن از درمان ارتودنسی نیست. مهم است در طول مدتی که دور از منزل به سر می برید، به بهترین شکل ممکن از بریس ها، اینویزیلاین، یا دیگر ابزارهای ارتودنسی خود مراقبت کنید. البته گاهی اوقات برخی بیماران این پرسش را مطرح می کنند که آیا با بریس ها می توانند به سفر بروند. البته که می توانید. سفر رفتن با بریس ها یا اینویزیلاین ها کمی برنامه ریزی بیشتر نیاز دارد، و اگر به خوبی آمادگی داشته باشید حتی به طولانی ترین سفرها هم می توانید بروید.

برنامه ریزی قبل از سفر

اگر در طول دوره ای که تحت درمان ارتودنسی با بریس ها یا اینویزیلاین ها هستید برای سفر رفتن برنامه ریزی کنید، قطعاً می خواهید اطمینان حاصل کنید درمان شما مسیر خود را طی می کند، مخصوصاً اگر سفری طولانی در پیش داشته باشید. از قبل به ارتودنتیست خود اطلاع دهید که برای مدت زمانی طولانی دور از شهر خواهید بود. به این ترتیب می تواند نزدیک به سفر شما یک جلسه برای مراجعه شما برنامه ریزی کند. وی دهان شما را بررسی و معاینه خواهد کرد تا روی روند درمان شما نظارت داشته باشد و در صورت لزوم تنظیمات لازم را انجام دهد.

ارتودنسی در سفر

ارتودنسی در سفر

کیت ارتودنسی در سفر خود را بردارید.

خواه با بریس ها یا اینویزیلاین ها برای سفر به نقطه ای دور پرواز می کنید یا در یک جای نزدیک اسکان می کنید، روی هم رفته به همراه داشتن کیت ارتودنسی برای سفر به شما این اطمینان را خواهد داد که همه چیزهایی که برای سالم و تمیز نگهداشتن دهان خود نیاز خواهید داشت را با خود همراه دارید. در اینجا به برخی از ملزومات سفر شما که باید در این کیت باشند اشاره می کنیم:

  • الاینرهای اینویزیلاین جدید، اگر قرار باشد در طول مدتی که دور از منزل هستید آنها را تعویض کنید.
  • محفظه نگهداری اینویزیلاین (قطعاً نمی خواهید آنها را گم کنید).
  • مسواک
  • خمیر دندان
  • دهانشویه
  • نخ دندان، و اگر از بریس ها استفاده می کنید، فلاس تریدر یا نخ دندان های مخصوص ارتودنسی
  • موم ارتودنسی
  • مسکن های بدون نسخه، در صورتی که قبل از عزیمت برای سفر تنظیم بریس ها را انجام داده اید یا استفاده از الاینر جدیدی را به تازگی آغاز کرده اید.
  • آینه کوچک
  • بطری کوچک آب آشامیدنی برای شستن یا مسواک زدن (در صورت اسکان دور از شهر و عدم دسترسی به آب سالم)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هدگیر ارتودنسی

محدودیت های غذایی خود را به خاطر داشته باشید.

ممکن است در طول سفر وسوسه شوید برخی غذاهای خاص را امتحان کنید که ممکن است به براکت ها یا سیم های ارتودنسی شما آسیب وارد می کنند. تنها کافی است به خوردن آنها نه بگویید. قطعاً آخرین چیزی که می خواهید در طول سفر برای شما پیش بیاید شکستن بریس ارتودنسی است.

در استفاده از اینویزیلاین خود احمال نکنید.

اینویزیلاین برای جابجا کردن همزمان چند دندان طراحی شده است، اما به این معنا نیست که می توانید یک یا دو هفته برای سفر رفتن آنها را استفاده نکنید. مهم است در طول سفر خود در استفاده از آنها ممارست به خرج دهید و طبق معمول آنها را ۲۰ تا ۲۲ ساعت در روز استفاده کنید، حتی اگر از زندگی روزمره خود دور می شوید. برای وقفه انداختن در استفاده از آنها وسوسه نشوید.

ارتودنسی در سفر

ارتودنسی در سفر

سفر رفتن با ابزارهای دندانی

اگر از ریتینرها یا دیگر ابزارهای متحرک استفاده می کنید، لازم است همیشه محفظه نگهدارنده آن را با خود همراه داشته باشید. این محفظه ابزار شما را وقتی برای صرف غذا یا به هر دلیل دیگری از دهان خارج می کنید سالم نگه می دارد. اگر به هر دلیلی این ابزار را گم کنید و مدتی از آن استفاده نکنید، زحماتی که برای اصلاح دندان های خود کشیده اید به هدر می روند.

پرداختن به موارد اورژانسی بریس ها در طول سفر

در اکثر موارد شما در طول سفر همه برنامه ریزی های لازم را هم که انجام داده باشید، باز هم موارد اورژانسی ارتودنتیک برای شما بروز پیدا می کنند و دور بودن از منزل در این شرایط می تواند اضطراب آور باشد. هیچ ترسی نداشته باشید. شما باید همانطوری با آن برخورد کنید که در زندگی روزمره خود به آن می پردازید. نکات ما را دنبال کنید و در صورت لزوم برای مراجعه به مطب پس از برگشت از سفر وقت بگیرید. در اینجا به برخی از شایع ترین مشکلات مربوط به بریس ها و چگونگی پرداختن به آنها در سفر می پردازیم:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سفید کردن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی

دندان های حساس

اگر درست پس از دریافت بریس های ارتودنسی یا درست پس از تنظیم آنها به سفر می روید، ممکن است با تنها خوردن غذاهای نرم و نوشیدنی های سرد به مدت یک یا دو روز با حساسیت دندان ها مواجه شوید. در صورت لزوم، طبق دستور داروی مسکن بدون نسخه مصرف کنید و دهان خود را به طور منظم با آب و نمک شستشو دهید تا زمانی که هر گونه ناراحتی فروکش کند.

بیرون زدن سیم ارتودنسی

با استفاده از پشت یک قاشق یا پاک کن روی مداد سعی کنید سیم را به آرامی به زیر براکت هدایت کنید و آن را از سر راه بردارید. اگر هنوز بیرون زده است، دندان ها را در آن منطقه با دستمال خشک کنید. سپس مقداری موم ارتودنسی بردارید و آن را به شکل یک توپ کوچک گرد کنید و آن را روی براکت و سیم بچسبانید و آن را به گونه ای تنظیم کنید که دیگر بیرون زدگی آن را احساس نکنید. اگر پس از شکستن یک براکت یک تکه بلند از سیم بیرون مانده باشد، می توانید با دقت آن را با ناخن گیر کوتاه کنید.

براکت شکسته

اگر براکت روی یکی از دندان های جلو یا وسط بشکند، باید همان کاری را انجام دهید که برای بیرون زدگی سیم کمانی انجام می دهید، که عبارت است از خشک کردن دندان ها با دستمال و قرار دادن یک تکه کوچک موم ارتودنسی روی آن، تا شما را اذیت نکند. اگر براکت شکسته روی دندان های عقب دهان استف می توانید به آرامی آن را از سیم جدا و از دهان خارج کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقب های بعد از کشیدن دندان

اذیت شدن لب یا گونه

اگر سیم ها یا براکت ها لب ها یا گونه های شما را آزار می دهند، دهان خود را به طور منظم با آب و نمک شستشو دهید. علاوه بر این، می توانید از موم ارتودنسی برای پوشاندن هر براکت یا سیمی استفاده کنید که شما را اذیت می کند.

نتیجه گیری

استفاده از بریس ها یا اینویزیلاین ها مانعی برای ماجراجویی های شما نخواهند بود. تنها از قبل برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و لوازم ضروری را با خود بردارید

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code