آیا تا به حال شده است به این فکر کنید که ای کاش درمانی وجود داشت که با کمک آن در مدتی کوتاه، بدون اینکه مدام به ارتودنتیست مراجعه کنم، دندان های صاف تری داشتم تا جذاب تر به نظر می رسیدم؟ اگر دندان های شما هم جزء کسانی هستید که چنین احساسی دارند، می توانیم این خبر خوب را به شما بدهیم که گزینه های زیادیدر اختیار دارید تا با کمک آنها مشکل ناصاف بودن دندان های خود را برطرف کنید. از بین این گزینه ها می توانید از روش هایی استفاده کنید که دیگر افراد بزرگسال آنها را برای درمان دندان های خود در مدتی کوتاه، انتخاب می کنند. اما بدون داشتن اطلاعات کافی از این ابزارها شاید دانستن اینکه کدام یک را انتخاب کنید، دشوار باشد. تنها راهکار مطالعه مقالاتی است که راجع به آنها نوشته شده اند. یکی از گزینه هایی که به سرعت به شهرت زیادی دست یافت براکت های سلف لیگیت (خود- تنظیم) یا براکت های دیمون هستند که ما قصد داریم در این مقاله به مقایسه آنها با نمونه های سنتی شان بپردازیم.

مقایسه براکت های سنتی و براکت های سلف لیگیت یا دیمون

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

تفاوت در شکل ظاهری

شاید سال ها تنها گزینه واقعی برای صاف کردن دندان ها براکت های سنتی و سیم های کمانی بودند. در سیستم سنتی درمان ارتودنسی، براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند و سیمی که روی آنها در امتداد دندان ها قرار می گیرد با استفاده از یک لیگاچور یا گره الاستیک کوچک روی آنها محکم می شود. در سیستم براکت های سلف لیگیت یا براکت های دیمون، براکت ها و سیم های کمانی هنوز هم استفاده می شوند اما از طرفی براکت های آنها کوچکتر از براکت های سیستم سنتی هستند و از جنس فلز بسیار محکمی ساخته شده اند و از سوی دیگر، به جای استفاده از لیگاچور یا گره که در نمونه های سنتی وجود دارند، در این نوع براکت ها از یک ورودی لغزنده خاص استفاده می شود که سیم کمانی را در جای خود نگه می دارد. این لغزندگی کمک می کند از میزان اصطحکاک و باندینگ دندان کاسته شود، در حالی که میزان تنظیم مورد نیاز در طول درمان بسیار اندک خواهد بود. به این معنا که تعداد دفعات مورد نیاز برای مراجعه به ارتودنتیست کمتر خواهد بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی و فعالیت های ورزشی

سهولت بیشتر در حفظ بهداشت دهان و دندان ها

به علت عدم استفاده از گره الاستیک یا لیگاچور در ساختار اینگونه براکت ها، احتمال تشکیل پلاک و انباشته شدن ذرات غذا در اطراف ابزار کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر مسواک زدن اطراف آنها بسیار ساده تر انجام خواهد شد.

دوره درمان کوتاه تر

بسته به مشکلی که در حال درمان آن هستیم و نیز میزان واکنش دهان به درمان، دوره درمان در بیماران مختلف متفاوت است، با این حال دوره درمان بیمارانی که از براکت های دیمون استفاده می کنند نسبت به افرادی که از براکت های فلزی سنتی استفاده می کنند سریع تر سپری خواهد شد و کوتاه تر خواهد بود. سیم های حافظه دار، با استفاده از نیرویی که به لحاظ بیولوژیکی بسیار حساس است، به آرامی دندان ها را به سمت محل درست خود هدایت می کنند.

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

دوره درمان راحت تر

در براکت های سلف لیگیت برای جابجایی دندان ها از نیروی اصطحکاک کمتری استفاده می شود در نتیجه درمان برای بیمار راحت تر خواهد بود. سیستم لغزنده براکت های سلف لیگیت دیمون به دندان ها اجازه می دهد آزادانه تر جابجا شوند، به همین دلیل این جابجایی دندان ها سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

ظاهری زیباتر

بیماران این براکت ها را بیشتر دوست دارند زیرا به گونه ای ساخته شده اند که نمود ظاهری کمتری دارند. هرچند براکت های سنتی نسبت به سال های گذشته صاف تر و صیقلی تر شده اند اما لیگاچوری که روی آنها قرار می گیرد باعث شده است، ظاهر برجسته تری داشته باشند، چیزی که شما در براکت های دیمون مشاهده نمی کنید.

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

نتایج قابل قبول تر

بعلاوه، براکت های سلف لیگیت دیمون می توانند تناسب چهره را بهبود دهند و اجزاء آن را با یکدیگر هماهنگ تر سازند، کاری که براکت های سنتی قادر به انجام آن نیستند. با استفاده از سیستم براکت های دیمون، ارتودنتیست می تواند عرض لبخند بیمار را افزایش دهد و لبخندی خلق کند که از نظر زیبایی مطلوب تر است. همه اینها بدون نیاز به گره های الاستیک، کشیدن دندان یا دیگر اقدامات انجام خواهند شد. با استفاده از این براکت ها بیمار لبخند کاملی خواهد داشت و گونه ها و لب ها پرتر به نظر خواهند رسید. بیماران بزرگسال برای اصلاح مشکلات لبخند خود بیشتر ترجیح می دهند از سیستم براکت های سلف لیگیت دیمون استفاده کنند زیرا می تواند افت طبیعی صورت که به مرور زمان در نیمه پایینی رخ می دهد را جبران کند. سیستم براکت های دیمون می تواند وضعیت قرار گیری و صاف بودن دندان ها را بهبود بخشد در حالی که عرض قوس دندانی را افزایش دهد و کمک کند چهره ظاهر پر و جذاب تری داشته باشد. تفاوتی که براکت های دیمون با براکت های سنتی دارند این است که براکت های دیمون نه تنها صاف شدن دندان ها برای رسیدن به لبخندی ایده آل را مد نظر قرار می دهند، بلکه به تناسب لبخند با دیگر اجزاء صورت نیز اهمیت می دهد.

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

برابری براکت های شفاف دیمون با براکت های شفاف سیستم سنتی

براکت های سلف لیگیت دیمون نیز مانند براکت های سنتی دارای دو نمونه فلزی و شفاف هستند. براکت های شفاف دیمون عملکردی مشابه براکت های سرامیکی سنتی دارند اما از آنجا که کوچکتر هستند کمتر از آنها جلب توجه می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا به جای درمان ارتودنسی می توان ترمیم دندانی دریافت کرد؟

 

۲/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code