بهتر است از دندان ها و لثه های خود مراقبت کنید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید.

بیماری های قلبی و سلامت دهان

لثه ها بافت هایی هستند که دندان های شما را در جای خود نگه می دارند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به مراقبت از دندان ها و لثه ها کمک می کنند و نیز از تجمع باکتری هایی که می توانند به دندان ها و سایر نواحی داخل دهان شما بچسبند جلوگیری کنند. اگر این عادات را حفظ نکنید و برای تمیز کردن منظم به دندانپزشک مراجعه نکنید، می توانید خود را در معرض خطر بیشتر بیماری لثه و احتمالاً حتی بیماری قلبی قرار دهید.

نخستین نشانه سلامت بد و نامناسب دهان و دندان، التهاب لثه است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که باکتری ها باعث ایجاد پلاک می شوند، که یک لایه فیلم چسبناک از باکتری ها است، که روی دندان ها و اطراف لثه ها تشکیل می شود، که می تواند باعث تورم و خونریزی لثه ها شود. در صورت عدم کنترل، این شرایط می تواند پیشرفت کند و به بیماری لثه تبدیل شود، که پریودنتیت نیز نامیده می شود، نوعی عفونت که می تواند منجر به تحلیل استخوان اطراف دندان و از دست دادن دندان در مراحل پیشرفته شود. پریودنتیت علت اصلی از دست دادن دندان در افراد بزرگسال است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حدود ۴۷ درصد از افراد بزرگسال آمریکایی بالای ۳۰ سال به نوعی از بیماری پریودنتال مبتلا هستند.

علاوه بر سلامت بد دهان و دندان، چند عامل خطر دیگر مرتبط با بیماری لثه وجود دارند:

 • سن. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در افرادی که در سنین ۶۵ سال و بالاتر هستند، ۷۰ درصد ابتلا به پریودنتیت گزارش شده است.
 • ژنتیک. اگر والدین شما مشکلات بیماری لثه دارند، حتی اگر مراقبت های دهان و دندان را به خوبی انجام دهید، ممکن است مستعد ابتلا به بیماری لثه باشید.
 • ابتلا به دیابتی که به خوبی کنترل نشده است. بالا بودن سطح قند خون باعث می شود باکتری های موجود داخل دهان آسان تر رشد کنند.
 • داشتن خشکی دهان. علت این است که دهان شما فاقد بزاق است، و بزاق به حذف ذرات غذا کمک می کند و می تواند به مبارزه با باکتری های بد کمک کند.
 • تغییرات هورمونی برای زنان، مانند دوران قاعدگی و بارداری. استروژن و پروژسترون می توانند جریان خون را به سمت دهان افزایش دهند و لثه ها را حساس تر کنند و باعث تورم و خونریزی آنها شوند.
 • سیگار کشیدن، که خطر ابتلا به بیماری لثه را دو برابر می کند. علت این است که سیگار کشیدن باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما می شود. سپس مبارزه با عفونت لثه برای بدن شما دشوارتر می شود.
 • استرس. آیا دلیل دیگری برای کاهش استرس نیاز دارید؟ بفرمایید. استرس می تواند توانایی بدن برای مبارزه با عفونت را تضعیف کند، و شما را در برابر پریودنتیت و بسیاری دیگر از مشکلات سلامتی آسیب پذیرتر کند.
 • استفاده از داروهایی که جریان بزاق را در دهان کاهش می دهند. آنها می توانند شامل آنتی هیستامین های مورد استفاده برای آلرژی ها، داروهای ضد افسردگی و داروهای خاص برای فشار خون یا درد باشند.
پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب

بیماری لثه با چندین مشکل مزمن سلامتی از جمله دیابت مرتبط است. مطالعات مشاهده ای نیز نشان می دهند که بیماری لثه با بیماری های قلبی، شامل خطر بیشتر حمله قلبی و سکته مرتبط است. البته به این معنی نیست که علت و معلولی مستقیم وجود دارد، با این حال، به نظر می رسد که بین این دو رابطه وجود دارد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری)

کارشناسان بهداشت نظریه های مختلفی در مورد ارتباط بین بیماری لثه و بیماری قلبی دارند. یک نظریه نشان می دهد همان باکتری هایی که لثه ها را آلوده می کنند و باعث بروز بیماری های لثه مانند پریودنتیت و ژنژیویت می ‌شوند، می توانند از دهان حرکت کنند و وارد جریان خون شوند از طریق جریان خون در سراسر بدن منتشر شوند و باعث التهاب و آسیب به عروق خونی در طول مسیر شوند. علاوه بر این، ممکن است منجر به بروز آسیب های قلبی عروقی نیز شود، از جمله لخته شدن خون، سکته مغزی، و حملات قلبی. تحقیقاتی که از این نظریه حمایت می کند این واقعیت است که بقایای باکتری های دهان در شریان های دور از دهان که از آترواسکلروز (تجمع کلسترول) رنج می بردند، یافت شده است.

نظریه دوم مبتنی بر این ایده است که به جای آنکه باکتری ها این مشکل را ایجاد کنند، بیماری لثه باعث بروز التهاب مزمن داخل دهان می شود، التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن شما به یک آسیب یا عفونت است، و التهاب ناشی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن باعث آسیب عروقی در سراسر بدن، از جمله در قلب و مغز می شود. با این حال، التهاب مزمن در بدن می تواند حضور نشانگرهای التهابی را در جریان خون شما افزایش دهد و باعث تنگ شدن عروق خونی نزدیک قلب و افزایش خطر بیماری قلبی شود.

مهم است که توجه داشته باشید که صرف نظر از ارتباط بین این دو، حفظ بهداشت دهان و دندان عالی همیشه یک عنصر ضروری برای سلامت کلی شما خواهد بود. اما حتی اگر یک رابطه مشخص و ملموس بین سلامت دهان و بیماری قلبی وجود دارد، به این معنا نیست که ارتباط مستقیمی وجود دارد. بر اساس این نظریه، عامل سومی مانند سیگار کشیدن یا دسترسی ضعیف به مراقبت های بهداشتی ممکن است این دو را به هم مرتبط کند.

با این حال، مشخص کردن ارتباط بین سلامت دهان و دندان و بیماری قلبی برای محققان چالش برانگیز است. علت این است که افرادی که سلامت دهان و دندان آنها ضعیف است و بیماری لثه دارند، بیشتر احتمال دارد که به سایر بیماری‌های سیستمیک مبتلا باشند که بر سلامت قلب تأثیر می گذارند، از جمله دیابت، فشار خون بالا و چاقی. همچنین بیشتر احتمال دارد که آنها سیگاری باشند، و سیگار کشیدن خطر ابتلا به پریودنتیت و مشکلات قلبی را افزایش می دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فرایند پولیش دندان ها چگونه انجام می شود؟

ممکن است عادات بهداشتی ضعیف- مانند سیگار کشیدن، خوردن غذاهای ناسالم و عدم پیگیری مراقبت های پیشگیرانه بهداشتی- شما را بیشتر در معرض خطر برای مشکلات مختلف سلامتی، از جمله بیماری قلبی و بیماری لثه قرار دهد. برعکس، بسیاری از افرادی که قلب سالمی دارند، اغلب عادات سبک زندگی سالم و سلامت دهان و دندان بهتری دارند. برای پی بردن به ارتباط بین سلامت دهان و سلامت قلب، به تحقیقات گسترده ای نیاز است. انجام این کار ممکن است به دلیل درمان های مختلف مورد نیاز، بسته به شدت بیماری لثه دشوار باشد. در آینده، استفاده از اسناد الکترونیکی پزشکی ممکن است تحقیق درباره ارتباط دقیق بین سلامت دهان و بیماری قلبی را آسان تر کند.

پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

نکاتی برای سلامت بهتر دهان و دندان

گرچه تحقیقات هنوز علت و اثر دقیق مرتبط با بیماری های لثه و بیماری قلبی را نشان نمی دهند، اما منطقی است که برای سلامت عمومی بدن خود، مراقبت بهتر از دهان و دندان ها را هدف قرار دهید.

نمی توان تحلیل استخوانی را که ممکن است با بیماری شدید لثه رخ داده است، معکوس کرد، اما می توان مشکل را به ثبات رساند و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. مراقبت خوب از دهان و دندان ها، همچنین می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

در اینجا نکاتی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند سلامت دندان ها و لثه های خود را حفظ کنید و به طور بالقوه خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهید، خواه عاری از هر گونه بیماری قلبی باشید و یا اگر قبلاً خطرات قلبی داشته اید.

 1. دندان های خود را حداقل دو مرتبه در روز و هر بار دو دقیقه با استفاده از یک مسواک دارای فرچه های نرم مسواک بزنید.

با دندانپزشک خود در مورد مناسب ترین نوع مسواک برای شما صحبت کنید. برخی افراد با مسواک برقی بهتر عمل می کنند، بخصوص اگر مشکلات مهارتی داشته باشند.

 1. حداقل یک مرتبه در روز، بخصوص قبل از رفتن به رختخواب، نخ دندان بکشید.

ممکن است از شنیدن اینکه به نخ دندان کشیدن نیاز دارید خسته شده اید، اما این واقعاً می تواند به بیرون کشیدن باقی مانده های غذاها از بین دندان های شما کمک کند. اگر نخ دندان کشیدن واقعاً مشکل است، با دندانپزشک خود در مورد جایگزین هایی مانند واتر فلاسر صحبت کنید.

 1. دندانپزشک یا پریودنتیست مورد علاقه خود را پیدا کنید.

متخصص پریودنتیست در زمینه التهاب دهان تخصص دارد، بنابراین اگر قبلاً بیماری لثه داشته اید، احتمالاً ممکن است به این نوع متخصص مراجعه کنید. شما باید به اندازه کافی با دندانپزشک یا پریودنتیست خود ارتباط داشته باشید تا از پرسیدن پرسش های خود در مورد چگونگی بهبود سلامت دهان خود احساس راحتی داشته باشید. دندانپزشکان همچنین می توانند به بسیاری از پرسش های مربوط به بهبود مراقبت های خانگی دهان و دندان پاسخ دهند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  میوینگ چیست؟ آیا واقعاً روی فرم صورت تأثیر دارد؟

برخی بیماران ممکن است ترجیح دهند از مراجعه به دندانپزشک خودداری کنند زیرا نگران هزینه ها هستند یا از هر گونه دردی هراس دارند. اگر شما یکی از این افراد هستید، به آنسوی قضیه فکر کنید. اگر به طور منظم برای چکاپ دندان های خود را مراجعه نکنید، ممکن است مشکلاتی داشته باشید که بسیار بدتر می شوند و نیاز به کار گسترده تر و هزینه بیشتر دارند. دندانپزشکان معتقدند ۹۵ درصد از مشکلات دندان ها قابل پیشگیری هستند.

 1. برای معاینات منظم دندانپزشکی برنامه ریزی کنید.

اگر بیماری لثه دارید، احتمالاً نیاز است هر سه تا چهار ماه یک مرتبه برای تمیز کردن تخصصی دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر هیچ نشانه ای از بیماری لثه ندارید، معمولاً هر شش ماه یک مرتبه کافی است.

پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

پیشگیری از بیماری قلبی با رعایت سلامت دهان

 1. برای مراجعات منظم به یک دندانپزشک عمومی برنامه ریزی کنید.

ابتلا به بیماری لثه الزاماً به این معنا نیست که شما دچار حمله قلبی یا دیابت خواهید شد، بلکه به این معناست که خطر ابتلا به آنها را افزایش می دهد. اگر به طور منظم به یک پزشک عمومی مراجعه می کنید، او می‌تواند به طور منظم شرایط سلامتی عمومی شما را بررسی کند و نتایج آزمایشگاه های شما از جمله قند خون و کلسترول را کنترل کند. درمان زود هنگام می تواند به دفع مشکلات جدی تر کمک کند.

 1. سیگار نکشید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری لثه را دو برابر می کند و می تواند منجر به انواع خاصی از سرطان، دیابت و بیماری قلبی شود. اگر مطمئن نیستید که سیگار کشیدن را چگونه ترک کنید، از پزشک یا دندانپزشک کمک بخواهید یا به یک مرکز مرتبط مراجعه کنید.

 1. غذای سالم بخورید.

آنچه می خورید می تواند روی سلامت عمومی و سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد. قند کمتر، آب کافی، سبزیجات و میوه بیشتر، غلات کامل و لبنیات کم چرب را هدف قرار دهید.

 1. استرس های خود را مدیریت کنید.

انجام این کار در دنیای امروز دشوار است، اما مدیریت استرس تا حد زیادی می تواند به سیستم ایمنی شما کمک کند و از بروز بیماری جلوگیری کند. خواب کافی، فعالیت بدنی منظم و فعالیت هایی مانند یوگا یا مدیتیشن که ذهن را آرام می کنند، می توانند به شما در مدیریت استرس کمک کنند.

 1. بدانید چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

علاوه بر معاینات منظم هر شش ماه یک مرتبه، در صورتی که موارد زیر را دارید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد مشکلات احتمالی سلامت دهان خود مراجعه گفتگو کنید:

 • بوی بد دهان.
 • خونریزی لثه ها.
 • لق شدن دندان ها.
 • تحلیل رفتن لثه ها.
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code