کانتور لثه چیست؟

کانتور لثه نوعی فرایند زیبایی دندانپزشکی است که برای اصلاح مؤثر غیر همسطح بودن یا بافت اضافی لثه استفاده می شود. این فرایند اغلب برای درمان و اصلاح لبخند لثه ای با برداشتن بافت اضافی لثه یا احیاء بافت لثه تحلیل رفته ای استفاده می شود که از روی دندان کنار رفته است و باعث شده مقداری از دندان قابل مشاهده باشد.

به طور کلی در جراحی های لثه از لیزر برای برداشتن آرام و سیل (مهر و موم) کردن لثه های اضافی بدون هیچ گونه خونریزی استفاده می شود، که به این معناست که هیچ برش یا بخیه ای وجود نخواهد داشت.

در حقیقت، کل فرایند لیفت لثه کاملاً بدون درد است. جراحی لثه عموماً تنها روی دندان های جلو انجام می شود و زمان بهبود آن نیز نسبتاً کوتاه است. کانتورینگ لثه های شما می تواند تفاوتی باور نکردنی در تعادل و ظاهر لبخند شما بوجود بیاورد.

کانتور لثه

کانتور لثه

آیا جراحی زیبایی لثه برای من مناسب است؟

اغلب، راز اصلی داشتن لبخندی سالم و زیبا چیزی بیشتر از تنها درمان دندان ها است. شکل و شلامت بافت لثه نیز نقش بزرگی در ظاهر لبخند شما ایفا می کند. دو دلیل اصلی برای انجام کانتورینگ لثه عبارتند از: داشتن مقدار زیادی لثه، یا نداشتن نقدار کافی لثه.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کراس بایت چیست؟

افرادی که لبخند لثه ای دارند (بافت لثه خیلی پایین آمده و مقدار زیادی از مینای دندان ها را پوشش داده است) گزینه های فوق العاده ای برای درمان کانتورینگ لثه ها هستند. ما می توانیم بافت اضافی لثه را برداریم تا دنیا بتواند دندان های زیبای شما را ببیند.

به همین ترتیب، اگر خط لثه شما در نتیجه بیماری لثه (پریودنتال)، محکم مسواک زدن، یا حتی تنها در نتیجه عوامل ژنتیکی تحلیل رفته باشد، دندانپزشک شما می تواند بافت لثه شما را به گونه ای توزیع کند که ریشه های دندان های شما در برابر باکتری ها و پلاک های دندانی محافظت شوند. این کار می تواند به پیشگیری از تحلیل استخوان و بروز مشکلات جدی تر دهان در آینده کمک کند.

کانتور لثه

کانتور لثه

فرایند جراحی زیبایی لثه چگونه انجام می شود؟

اگر بافت اضافی لثه داشته باشید، یک دندانپزشک متبحر با استفاده از پروب الکتروسرجری، تیغ جراحی یا لیزر به آرامی و بدون هیچ خطری مقداری از بافت لثه را بر می دارد. دندانپزشک تنها مقداری از بافت را بر می دارد که روی مینای دندان را گرفته است و دقت خاصی به خرج خواهد داد مبادا ریشه دندان های شما قابل مشاهده شوند. به همین دلیل، شکل و اندازه منحصر بفرد دندان های شما نتایج نهایی ظاهر کلی شما را مشخص خواهند کرد. فرایند کانتورینگ لثه به سرعت انجام می شود و معمولاً می تواند ظرف یک جلسه مراجعه به دندانپزشک کامل شود.

کانتور لثه

کانتور لثه

اگر بافت لثه به اندازه کافی ندارید، دندانپزشک شما می تواند می تواند پیوند لثه را از لثه های نزدیک محلی که بافت اضافی نیاز دارد، یا از سقف دهان انجام دهد. این کار به یکدست شدن لبخند شما کمک خواهد کرد و این اطمینان بوجود خواهد آمد که ریشه های همه دندان های شما پوشیده شده اند. این فرایند نه تنها لبخندی زیبا و ظاهری یکدست به شما خواهد داد، بلکه از ریشه های دندان های شما نیز در برابر پوسیدگی محافظت خواهد کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت دیمون با براکت فلزی

چه عواملی می توانند روند جراحی زیبایی را کند کنند؟

مشکلاتی هستند که می توانند باعث شوند فرایند لیفت لثه شما دچار تعلیق شود. از جمله، گاهی اوقات بیمار ممکن است مقدار قابل توجهی استخوان اضافی داخل دهان بیمار رشد کرده باشد. مقدار اضافی استخوانی که رشد کرده است راه لیفت لثه را سد خواهد کرد، بنابراین لازم خواهد بود کانتورینگ استخوان نیز همراه با جراحی لثه انجام شود.

آیا انجام کانتورینگ لثه ها ضروری است؟

اضافی بودن بافت لثه در آینده هیچ مشکلی از نظر پزشکی بوجود نخواهد آورد، تنها لبخند شما را بد جلوه خواهد داد. جراحی لثه تنها راهکار برای حل این مشکل است در حالی که شما هنوز سالم خواهید بود، اما ظاهر شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. تأثیر مهم دیگری که این درمان برای شما خواهد داشت اعتماد به نفس داشتن هنگام لبخند زدن است. با انجام پیوند لثه می توانید سلامت دندان را مجدداً به آن بازگردانید.

از سوی دیگر، تحلیل رفتگی لثه مشکلی است که حتماً نیاز به درمان دارد. زیرا اگر بدون درمان باقی بماند، پوسیدگی ریشه دندان ممکن است منجر به از دست رفتن دندان شود.

کانتور لثه

کانتور لثه

آیا جراحی زیبایی لثه ها درد خواهد داشت؟

دندانپزشک شما قبل از آغاز فرایند از یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن موضع جراحی استفاده خواهد کرد، به همین دلیل، در طول فرایند کانتورینگ لثه هیچ درد و ناراحتی تجربه نخواهید کرد. ممکن است مقداری تورم یا سوزش پس از آن تجربه کنید، و یک هفته نخست یا اندکی بیشتر پس از درمان، ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد روی محل جراحی بانداژ قرار دهید تا به تمیز نگهداشتن موضع در طول دوران بهبود کمک کند. مطمئن باشید کانتورینگ لثه خیلی زود بهبود پیدا خواهد کرد! اگر به جای صرفاً یک فرایند با لیزر لازم باشد پیوند استخوان نیز انجام شود، دوره بهبودی شما اندکی طولانی تر خواهد بود و عموماً ۶ هفته طول خواهد کشید تا دهان شما بهبود پیدا کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کاربرد لیزر در ارتودنسی

ممکن است دندانپزشک شما دستور العمل خاصی در مورد چگونه مسواک زدن دندان ها و غذا خوردن بدهد تا پس از درمان هیچ ناراحتی برای شما بوجود نیاید. همه دستور العمل ها را دنبال کنید تا مطمئن شوید نتیجه کانتور لثه های شما لبخند جذابی زیباست.

بسته به وضعیت لبخند شما، پس از هر یک از این فرایندها ممکن است لازم باشد ونیرها روی دندان ها قرار بگیرند تا دندان های بزرگتر و لبخند طبیعی تری داشته باشید.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code