ارتودنسی تسریع شده یا سریع، به نظر می رسد که همان چیزی باشد که همه بیماران ارتودنسی با آن موافق هستند. اگر بریس های خود را در سریع ترین زمان ممکن بردارید تا لبخندی شگفت انگیز از خود نشان دهید، چه چیزی وجود دارد که آن را دوست نداشته باشید؟ با خواندن این مقاله می توانید دریابید که ارتودنسی سریع چیست و آیا شما گزینه خوبی برای انجام آن هستید یا خیر.

ارتودنسی سریع چیست؟

درمان ارتودنسی سریع یا تسریع شده را می توان از طریق یک فرایند جراحی همراه با بریس ها یا الاینرهای شفاف مانند اینویزیلاین به انجام رساند. بلافاصله پس از قرار دادن بریس ها روی دندان ها، متخصص پریودنتیست یک جراحی جزئی روی لثه های شما انجام می دهد تا لثه ها و استخوان های بیمار را “فعال کند”. هنگامی که “فعال” شدند، دندان ها می توانند سریع تر به موقعیت مطلوب خود جابجا شوند. فرایند نسبتاً جدید تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

یکی از روش های ارتودنسی سریع:

کورتیکوتومی ها برش های کوچکی هستند که در سطح لثه و استخوان ایجاد می شوند و به حرکت سریع تر دندان ها در طول درمان ارتودنسی کمک می کنند. آنها را می توان هم با ارتودنسی معمولی و هم با اینویزیلاین انجام داد. این یک فرایند بدون درد و کم تهاجم است.

با افزایش سن و گذشت سال ها، بازسازی استخوان که همان سرعت حرکت سلول های استخوانی برای انجام حرکت دندان ها است، کاهش می یابد. در این موارد درمان ارتودنسی با سرعتی که ما انتظار داریم پیشرفت نمی کند.

کورتیکوتومی با ضربه زدن به استخوان کورتیکال و لثه باعث ایجاد PRP (پدیده شتاب دهنده ناحیه ای) می شود، که یک پدیده موقت تسریع ناحیه ای بازسازی استخوان است (دمینرالیزیشن / معدنی سازی مجدد استخوان).

همچنین زمانی که به انجام حرکات بزرگ دندانی- آلوئولار نیاز داشته باشیم و ضخامت یا نوع لثه بیمار اجازه این کار را نمی دهد، می توان از این راهکار استفاده کرد. با کورتیکوتومی می توان از مشکلاتی مانند فرو رفتگی یا شکستگی های دندانی اجتناب کرد که ممکن است در هنگام فشردگی یا فشرده سازی در بیماران دارای بیوتیپ بسیار ظریف رخ دهند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  برداشتن یا دیباندینگ براکت های ارتودنسی و پس از آن

به طور خلاصه، ارتودنسی با کمک کورتیکوتومی گزینه خوبی برای زمانی است که به دنبال سرعت بیشتر هستیم و یا زمانی که به انجام حرکات بزرگ بدون عوارض جانبی بر پریودنتیوم بیمار نیاز داریم.

جوانب مثبت ارتودنسی تسریع شده

درمان سریع ارتودنسی مزایای متعددی دارد.

درمان سریع تر

اکثر بیماران تمایل دارند که زمان استفاده از بریس ها یا اینویزیلاین را کاهش دهند و ارتودنسی تسریع شده یکی از معدود راه هایی است که می توان با آن به زمان کوتاه تر درمان دست یافت.

برخی از افراد به دلیل زمان تخمینی ۲۴ و ۳۶ ماهه درمان تصمیم می گیرند از درمان ارتودنسی اجتناب کنند. با گزینه ارتودنسی تسریع شده که چندین ماه از زمان درمان آنها می کاهد، ممکن است تمایل بیشتری به ادامه درمان داشته باشند.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

نتایج قابل مشاهده سریع تر

ممکن است چندین ماه پس از شروع استفاده از بریس ها طول بکشد تا بیماران متوجه تغییر قابل مشاهده در موقعیت دندان های خود شوند. برای برخی از بیماران، زمانی که به نظر می رسد دندان های آنها تنها اندکی حرکت می کنند، ناامید کننده است. با درمان ارتودنسی سریع، حرکت دندان ها سریع تر انجام می شود و برای برخی از بیماران، آگاهی از پیشرفت خوشحال کننده است.

پشتیبانی بهتر از دندان ها و لثه ها

این جراحی استخوانی را فعال می کند که می تواند حمایت زیرین برای دندان ها و لثه ها را افزایش دهد. با تحریک و نرم کردن استخوان، دندان ها می توانند با سرعت بیشتری حرکت کنند و برای ایجاد پایه قوی تری برای دندان ها استخوان جدید ایجاد می شود. در برخی موارد، حجم بیشتر استخوان در لثه می تواند زیبایی چهره را بهبود بخشد.

آماده برای یک رویداد بزرگ

بیمارانی که رویداد بزرگی در راه دارند و می خواهند درمان را به موقع به پایان برسانند تا لبخند جدید خود را به رخ دیگران بکشند، می توانند از زمان درمان سریع بهره ببرند. ارتودنسی سریع ممکن است تنها راه برای پایان دادن به موقع به درمان برای یک رویداد بزرگ، مانند یک مراسم خاص در مدرسه، عروسی یا سفر به خارج از کشور باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تفاوت ارتودنسی افراد بزرگسال با ارتودنسی کودکان

جراحی جزئی به جای جراحی بزرگ

تعداد اندکی از بیماران به عنوان بخشی از طرح درمان خود به جراحی فک نیاز دارند. گاهی اوقات جراحی ارتودنسی سریع می تواند جای جراحی فک را بگیرد که زمان بهبودی طولانی تری دارد. همچنین می توان از درمان ارتودنسی تسریع شده به جای کشیدن دندان یا کاهش تعداد دندان هایی استفاده کرد که باید قبل از اعمال بریس ها کشیده شوند.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

معایب ارتودنسی تسریع شده

در حالی که ارتودنسی تسریع شده مزایای زیادی دارد، اما معایبی نیز دارد.

برای همه مناسب نیست

ارتودنسی تسریع شده برای برخی از بیماران مناسب نیست. افرادی که سیگار می کشند یا مشکل لثه دارند، به دلیل خطر عفونت، ممکن است به آنها توصیه شود از ارتودنسی تسریع شده استفاده نکنند.

فرایند جراحی

ارتودنسی تسریع شده یک فرایند جراحی است و هر جراحی با خطراتی همراه است. درمان ارتودنسی سریع در ۲۰ سال گذشته در سراسر جهان انجام شده است و موارد نسبتاً اندکی از عوارض ثبت شده آن وجود داشته اند، اما همیشه شانس کمی وجود دارد.

همان تعداد قرار ملاقات با ارتودنتیست

متأسفانه، زمان کوتاه تر درمان، تعداد تنظیمات لازم برای بریس های شما را کاهش نمی دهد، بنابراین قرار ملاقات های شما به هم نزدیک تر می شوند (با فواصل زمانی کوتاه تری انجام می شوند). برخی از بیماران ترجیح می دهند که قرار ملاقات های آنها در طول یک دوره درمان طولانی تر و با فاصله های بیشتر باشند تا زمان بیشتری بین هر جلسه تنظیم داشته باشند.

هزینه جراحی

حتی با وجود بیمه درمانی، هر بیمار در صورت انتخاب ارتودنسی سریع، برای درمان خود باید هزینه بیشتری بپردازد. ممکن است لازم باشد هزینه های جراحی و بیهوشی از جیب شما پرداخته شوند. اگر زمان درمان کوتاه تر برای شما ارزش هزینه اضافی را دارد، باید خودتان همه جوانب را بسنجید.

ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

برای تصمیم گیری آگاهانه سوال بپرسید

اگر متخصص ارتودنسی شما ارتودنسی تسریع شده را برای شما یا فرزندتان پیشنهاد کرده است، مهم است که قبل از اقدام، آگاهانه تصمیم بگیرید. فهرستی از پرسش هایی که دوست دارید در قرار ملاقات بعدی خود به آنها پاسخ داده شود، یادداشت کنید تا فراموش نکنید که چیزهایی بپرسید. هنگامی که تمام حقایق را دارید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید گزینه ارتودنسی تسریع شده را انتخاب کنید یا خیر.

کارهایی که می توانید به جای ارتودنسی سریع انجام دهید

نکات ما را دنبال کنید تا مطمئن شوید براکت های شما فقط تا زمانی که لازم است روی دندان های شما قرار دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مشکلات شایع در طی درمان ارتودنسی

مراقب بریس های خود باشید.

فقط یک لقمه از چیزی که نباید با بریس بخورید لازم است تا یک سیم بشکند یا باعث شل شدن براکت شود. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، باید هر چه سریع تر آن را ترمیم کنید، در غیر این صورت دندان ها می توانند به موقعیت قبلی خود باز گردند.

مراقبت از بریس ها به شما کمک خواهد کرد مطمئن شوید که در طول درمان ارتودنسی بهترین نتایج ممکن را خواهید داشت. از خوردن غذاهای سفت مانند نان تست، آجیل های بزرگ، یخ، ذرت بو داده، آبنبات های سفت و سیب بدون برش دادن آن به اندازه یک گاز خودداری کنید. از خوراکی های چسبناک و جویدنی مانند آبنبات، شیرین بیان، کارامل و مارشملو نیز باید اجتناب شود.

در صورت شکستن ابزارها، سریع قرار ملاقات بگذارید.

اگر دچار شکستگی شدید (مثل شکستگی سیم یا براکت)، فوراً تماس بگیرید تا برای تعمیر اضطراری وقت بگیرید. شما باید در اسرع وقت آن را ترمیم کنید، در غیر این صورت دندان ها می توانند به سرعت از موقعیت دلخواه خود خارج شوند و بخشی از کار سخت شما را خنثی کنند.

از الاستیک ها استفاده کنید.

اگر ارتودنتیست شما الاستیک ها را توصیه کرده است، مطمئن شوید که تا حد امکان از آنها استفاده می کنید. الاستیک ها سریع تر از بریس ها به تنهایی، قدرت کشش بیشتری برای جابجایی دندان ها به محل مطلوب فراهم می کنند. وقتی غذا خوردن و مسواک زدن تمام شد، الاستیک های خود را دوباره وصل کنید. با دنبال کردن دستورالعمل های ارتودنتیست خود، درمان را در اسرع وقت به پایان خواهید رساند.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید

هیچ چیز به اندازه بهداشت نامناسب دندان ها باعث کاهش سرعت درمان نمی شود. اگر روزانه مسواک نمی زنید و نخ دندان نمی کشید، پلاک در اطراف براکت ها ایجاد می شود. این باکتری می تواند منجر به بروز بیماری لثه شود و به محض پیشرفت، درمان ارتودنسی باید متوقف شود تا سلامت لثه ها بهبود یابد. اگر زمانی که بیمار به بیماری لثه مبتلا است به دندان ها اجازه داده شود که به حرکت خود ادامه دهند، ممکن است عوارض جدی برای لثه ها و دندان ها ایجاد شود. با ارتودنسی سریع و مراقبت خوب از دندان های خود، می توانید از سریع ترین زمان درمان ارتودنسی مطمئن شوید.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code