ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال یک دسته بسیار جذاب ارتودنسی است که اکثر افراد چیزی راجع به آن نشنیده اند. ارتودنسی فانکشنال نه تنها کار صاف کردن دندان ها را انجام می دهد، بلکه می تواند موقعیت فک های بالا و پایین را نیز تغییر دهد تا نیمرخ بهتری خلق کند. بسیاری بیماران به خاطر فشردگی و نامرتبی و کج بودن دندان های خود در پی درمان ارتودنسی هستند. اما اغلب دندان ها فشرده هستند زیرا دهان باریک است. ارتودنتیست هایی که معتقدند دهان به دلایل ژنتیکی باریک است و باور دارند که شکل دهان نمی تواند تغییر کند، اغلب ۴ دندان بیمارانی که این شرایط را دارند، معمولاً چهار دندان پرمولر، را می کشند تا فضای کافی برای دندان های فشرده ایجاد کنند. این “تکنیک سنتی کشیدن چهار دندان پرمولر” نامیده می شود.

ارتودنتیست هایی که معتقدند عوامل محیطی باعث باریک شدن دهان می شوند، از ابزارهایی برای وسیع کردن قوس دندانی استفاده می کنند تا دهان بازتر شود. وقتی دهان وسیع تر می شود، فضا بدست می آید، سپس می توان دندان ها را صاف کرد. این “تکنیک غیر کشیدنی ابزارهای فانکشنال” نامیده می شود.

در صورت ضعیف بودن چانه یا کج بودن هر یک از فک ها، بایت از حالت عادی خود خارج خواهد شد. این می تواند منجر به بروز میگرن، درد گردن و شانه ها، سر گیجه، آپنه خواب، مشکلات شنوایی، اختلالات فکی—گیجگاهی، انسداد مجرای فوقانی تنفسی، و زشتی نیمرخ صورت شود.

ارتودنسی فانکشنال به شکلی متفاوت دندان ها را صاف می کند. به جای کشیدن تعدادی از دندان های فشرده، فک وسیع می شود تا فضای کافی برای دندان ها ایجاد شود. وقتی از ابزارها استفاده می شود تا قوس های دندانی بالا و پایین وسیع تر شود، نیمرخ صورت متعادل تر می شود. علاوه بر این، سینوس ها را گسترده می کند تا آپنه انسدادی و مشکلات تنفسی را اصلاح نماید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  علل رشد دندان اضافی داخل دهان

 

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

 

با تکنیک هایی که بدون کشیدن دندان عمل می کنند و از ابزارهای وسیع کننده استفاده می شود، می توان به نتایج بهتری دست پیدا کرد. با این حال، این ابزارها متحرک نیستند و برای مؤثر واقع شدن باید برای مدت زمان مشخصی در جای خود باقی بمانند. برخی افراد با این مشکل دارند. اما نتایج ارزش تلاش کردن دارند.

با ایجاد تعادل صحیح در ساختارهای اسکلتی صورت با استفاده از درمان فانکشنال، مشکلات پزشکی از قبیل اختلالات فکی- گیجگاهی سر دردهای میگرنی، درد های گردن، شانه، و کتف، سر گیجه، صدای زنگ در گوش، مشکلات شنوایی، انسداد مجرای فوقانی تنفسی/ تنفس دهانی، اختلالات خواب، آپنه خواب، و مشکلات دیگر می توانند کاهش پیدا کنند.

ارتودنسی سنتی

در این تکنیک که کشیدن چهار دندان دو پایه نامیده می شود، گرچه فضای کافی ایجاد می شود اما می تواند منجر به باریک و صاف شدن نیمرخ صورت شود که نمی تواند بعداً تغییر کند.

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

 

با این حال، با هزاران مشکلی که کشیدن دندان بوجود می آورند، ممکن است این پرسش به ذهن شما خطور کند که آیا این روش راهی ساده برای ارتودنتیست است یا بهترین راهکار برای بیمار. در کوتاه مدت، کشیدن دندان، با آسیبی که به بافت های اطراف وارد می کند، استفاده از داروی بی حس کننده، و احتمال بروز مشکلاتی مانند خونریزی و خشکی حفره دندان، برای بدن دشوار است. کشیدن دندان علاوه بر مشکلاتی که بلافاصله بوجود می آورد، ایجاد فاصله بین دندان ها، باریک شدن قوس دندانی، کمتر شدن فضای داخل دهان برای زبان، و در نتیجه کاهش حجم مجرای تنفسی فوقانی از دیگر مشکلات آن هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوامل موثر روی هزینه درمان ارتودنسی

این رویکرد می تواند منجر به بروز مشکلات بلند مدتی مانند آپنه خواب، و حتی آسیب به ساختار صورت شود. قوس دندانی باریک حمایت استخوانی کمتری برای صورت ایجاد می کند، که گاهی اوقات منجر به تخریب ظاهر صورت از نیمرخ، و نیز باریکتر شدن ساختار صورت و لبخند می شود.

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

درمان ارتودنتیک

برخی ارتودنتیست ها احساس نمی کنند که درمان ارتودنسی بتواند روی ظاهر صورت و سلامت مفاصل فکی- گیجگاهی تأثیر داشته باشد، در حالی که برخی دیگر احساسی غیر از این دارند. به مرور زمان اطلاعات جدیدی در خصوص نحوه درمان ناهنجاری های دندانی بدست آمده است. کاملاً واضح است که راهکارهای متفاوتی وجود دارد و لازم است بررسی شود کدام درمان برای کودک بهتر است. قبل از انتخاب باید راجع به همه گزینه ها اطلاعات کافی داشته باشید.

به دلیل فشردگی شدید دندان های کودک، ممکن است رشد صورت کودک مستلزم تصمیم گیری شما باشد. هیچ

کس تمایلی به انجام جراحی صورت برای کودک خود ندارد. این گزینه ارتودنسی فانکشنال راهی است برای پرداختن به همه مشکلات فشردگی دندان ها بدون خونریزی.

حین تصمیم گیری برای انتخاب چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

  • آیا کودک در مقایسه با دوستان خود چهره باریکی دارد؟ ویژگی های ژنتیکی اسکلت، از جمله بزرگی یا کوچکی استخوان ها، مشکل نیست. با نگاه کردن به چهره کودک می توان منوجه جلو آمدگی یا عقب رفتگی در اطراف چانه شد؟

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

 

  • آیا از نمای نیمرخ، با قرار دادن یک مداد روی پیشانی، با چانه در یک راستا قرار می گیرد؟ ظاهر فرو رفته concave به هیچ عنوان زیبا نیست و شما به دنبال یک نیمرخ زیبا هستید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی نامرئی

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

 

  • آیا ارتودنتیست شما برای این مشکل شما، به استفاده از ابزارهای فانکشنال تمایلی دارد؟ آموزش دادن به بیمار یکی از مهم ترین وظایف ارتودنتیست است.

نتیجه گیری

ممکن است فرد به این فکر کند که چرا همه ارتودنتیست ها همه بیماران را با ابزارهای فانکشنال درمان نمی کنند. علت این است که در حال حاضر دو مکتب فکری وجود دارد. در یک مکتب فکری اعتقاد بر این است که ویژگی های غیر عادی صورت و دندان ها به صورت ژنتیکی بوجود می آیند. پزشکان این مکتب فکری احساس می کنند که ساختارهای اسکلتی صورت به صورت ژنتیکی مشخص می شوند، بنابراین، نمی توانند تغییر کنند.

به نظر پیروان مکتب فکری دیگر، ویژگی های غیر عادی صورت و دندان ها بواسطه عوامل محیطی بوجود می آیند. از آنجا که عوامل محیطی، و نه عوامل ژنتیکی، منجر به بروز ناهنجاری های رشد فک و دندان می شوند، ساختارهای چهره- اسکلتی می توانند به وضعیت و شکلی ایده آل تر و متعادل تر تغییر کنند.

 

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

ارتودنسی فانکشنال یا سنتی

 

رویکردهای متفاوتی برای حل یک مشکل وجود دارد. تصمیم گیری در مورد انتخاب روش درمان به عهده والدین کودک است. اما نکته ای وجود دارد که هنگام تصمیم گیری باید به خاطر داشته باشید. ارتودنسی سنتی دندان هایی صاف و یکدست برای شما خلق خواهد کرد. اما ارتودنسی فانکشنال چهره ای زیبا و دندان هایی صاف و یکدست برای شما خلق خواهد کرد. تصمیم به عهده شماست.

 

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code