در مقاله قبل برای شما توضیح دادیم که براکت ها و ونیرها دو روش درمانی هستند که برای برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان ها کاربرد دارند. سپس براکت و ونیرها ها و نیز انواع آن را با جزئیات آنها به شما معرفی کردیم. در پایان برای شما گفتیم هیچ یک از این دو گزینه به دیگری ارجحیت ندارد، به شرطی که در جای درست و برای کاربرد مناسب خود استفاده شوند. برای مثال، دندان هایی که شکسته یا لب پر شده اند یا تغییر رنگ داشته اند، بریس ها یا براکت ها نمی توانند به اصلاح آنها کمکی کنند. از سوی دیگر دندان هایی که کج هستند، ممکن است با قرار گرفتن ونیر روی آنها از نظر ظاهری اندکی بهبود پیدا کنند اما برجسته بودن آنها می تواند نشان دهد یک جسم خارجی روی دندان ها قرار گرفته است. در این مقاله به نقاط ضعف و قوت هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

 

نقاط قوت براکت ارتودنسی

براکت ها باعث می شوند ساختار دندان ها دست نخورده باقی بماند، بنابراین روشی غیر تهاجمی برای صاف کردن لبخند هستند. بعلاوه، براکت ها می توانند مشکلات مربوط به صاف بودن فک ها یا بایت را برطرف کنند، که می تواند روی سلامت عمومی فرد تأثیر بگذارد. در صورتی که این مشکل بدون درمان باقی بماند، مال اکلوژن (کجی دندان ها) می تواند منجر به مشکلات جسمی شود، از جمله:

  • سردردهای تنشی
  • التهاب مفاصل فک (TMJ)
  • گوش درد
  • گردن درد
  • تحلیل لثه ها
  • لق شدن دندان ها
  • لق شدن دندان ها
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی نامرئی

در صورتی که هر یک از این شرایط را داشته باشید، عاقلانه تر این است که زمان بیشتری صرف درمان ارتودنسی کنید.

معایب براکت ارتودنسی

اکثر افراد تصور می کنند بزرگترین نقطه ضعف براکت ها زمان درمان با آنها است، و نیز مراقبت های طولانی مدتی که پس از اتمام درمان با آنها لازم است تا نتایج درمان حفظ شوند. دوره درمان با براکت ها معمولاً با استفاده از ریتینرها دنبال می شود تا از بازگشت دندان ها به جای اول آنها جلوگیری شود. معمولاً ارتودنتیست از شما می خواهد به مدت چند ماه پس از برداشتن براکت ها، و پس از آن به مدت چند سال، شب ها ریتینرها را به صورت تمام وقت استفاده کنید.

 

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

نقاط قوت ونیر

ونیرهای دندانی به گونه ای طراحی شده اند که شکستگی ها، ساییدگی ها، یا بد شکل شدگی دندان ها را پوشش دهند. با این حال، راحت بودن آنها باعث شده است گزینه هایی شناخته شده برای درمان ارتودنسی باشند.

اگر به فکر نتایج فوری هستید، ونیرها تنها سه جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارند- یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه دیگر برای قرار گیری ونیرها روی دندان ها. اگر از دنبال کردن دستورات دندانپزشک چندان خرسند نیستید، ونیرها نیازی به دستورات دندانپزشک ندارند- آنها نیاز به مراقبت خاصی ندارند، غیر از رعایت بهداشت دهان و دندان ها.

نقاط ضعف ونیر

ونیرهای دندانی می تواند نسبتاً پر هزینه باشند و برای هر دندان تقریباً ۱۰۰ دلار هزینه در بر داشته باشند. علاوه بر این، نیاز خواهد بود هر پنج تا ده سال تعویض شوند. نقطه ضعف دیگر این است که دندانپزشک باید به دندان سالم شما آسیب برساند. در صورتی که هر مشکلی برای صاف بودن دندان ها بروز یابد باید به این توجه کنید که چه تعداد دندان ها با قرار گیری ونیر روی آنها تغییر خواهند کرد. برای دستابی به ظاهر و فواصل یکدستی که ارتودنتیست ها برای دستیابی به آنها کار می کنند، احتمالاً لازم است تقریباً روی همه دندان ها ونیر قرار بگیرد. در صورتی که تعداد زیادی از دندان ها درمان شوند موجب می شود هزینه درمان به شکل چشمگیری افزایش یابد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ - بخش اول

براکت ها و ونیر چگونه مقایسه می شوند؟

براکت ها ونیرها
هزینه حدود ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار، بسته به نوع براکت ۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر واحد
دوره درمان یک تا سه سال باید برای درمان با بریس ها زمان گذاشت و لازم است یک دوره حفظ پس از آن سپری شود، و همه این دوران نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارد. دو جلسه مراجعه به دندانپزشک
تأثیرگذاری فوق العاده مؤثر برای دندان های کج و ناصاف، آندربایت، اوربایت، و دیگر ناهنجاری های ساختاری فوق العاده مؤثر برای دندان های شکسته، تغییر رنگ پیدا کرده، بد شکل، و فاصله دار
دوام نتایج دائمی (اگر از ریتینر تجویز شده استفاده شود) ۵ تا ۱۰ سال

 

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

دندانپزشکی زیبایی یا درمان ارتودنسی؟ – بخش دوم

مواد مورد استفاده

براکت ها بسته به گزینه ای که برای شما انتخاب می شود، از ما توانند از جنس فلز یا سرامیک باشند. براکت های فلزی روی دندان ها چسبانده می شوند و با یک رابر بند کوچک به یکدیگر بسته می شوند. از سوی دیگر، ونیرهای دندانی پوسته های نازک شبیه دندان هستند که به شکلی طراحی شده اند که سطح جلوی دندان ها را پوشش می دهند.

عملکرد

براکت های دندانی برای صاف کردن دندان ها استفاده می شوند، در حالی که ونیرها صرفاً برای دلایل زیبایی استفاده می شوند. نقش اساسی ونیرها پوشش دادن هر گونه دندانی است که تغییر رنگ داده است، و بین آنها فاصله بزرگ دیده می شود. به طور عادی، بریس ها برای کمک به اصلاح مشکلاتی مانند مال اکلوژن کاربرد دارند، زیرا در نهایت نحوه قرار گیری دندان ها را بهبود خواهد داد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  سفید کردن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی

بخشی از دندان که درگیر می شود

در بریس ها، براکت ها به دندان ها چسبانده می شوند، و وقتی دوره درمان به پایان می رسد، کنده می شوند و دندان به شکل اصلی خود باقی می ماند. در حالی که برای قرار گیری ونیرها روی دندان ها، سطح جلوی دندان ها تراش داده می شود تا جای کافی برای قرار گیری ونیر روی آن ایجاد شود.

سلامت

بریس های سنتی ارتودنسی سالم ترین گزینه هستند. آنها کمک می کنند دندان های سالم تری داشته باشید، در حالی که ونیرها کمک می کنند ظاهر زیباتری داشته باشید. در واقع، آنها راهکارهایی موقت هستند زیرا به سختی روی نحوه قرار گیری دندان ها تأثیر می گذارند.

اگر مطمئن نیستید کدام راهکار برای شما مؤثرتر و مناسب تر است، می توانید به ارتودنتیست یا دندانپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دهد کدام روش برای شما لبخند زیباتر و طبیعی تری خلق خواهد کرد.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code