آیا متوجه شده اید که برخی از خوراکی ها باعث حساس شدن دندان های شما می شوند؟ این مشکل اغلب با دمای زیاد، خوراکی ها و مایعات شیرین یا ترش و همچنین حفره ها یا پر شدگی های عمیق ایجاد می شود. حساسیت که مشکلی بسیار گسترده است، حدود ۴۵ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. حساسیت یکی دیگر از عوارض جانبی مکرر قرار گرفتن تحت درمان ارتودنسی است، بنابراین اگر آن را تجربه کردید تعجب نکنید.

حساسیت دندانی که یک بیمار در طول درمان ارتودنسی با ابزارهایی مانند اینویزیلاین احساس می کند، ناشی از فشاری است که توسط الاینرها به دندان های او وارد می شود. میزان ناراحتی که هر بیمار تجربه می کند متفاوت است. این حساسیت موقتی است و بعد از چند روز برطرف خواهد شد.

 

حساسیت دندان چیست؟

اگر دندان های شما به شدت به دماهای سرد و داغ واکنش نشان می دهند، ممکن است دندان های حساسی داشته باشید. علائم دیگر عبارتند از درد شدید یا درد مبهم در دندان ها بعد از مصرف خوراکی های سرد یا داغ، مسواک زدن دندان ها یا حتی استفاده از خمیر دندان یا دهانشویه نعنایی.

علاوه بر دلایلی که قبلاً توضیح دادیم، طیف وسیعی از محرک های دیگر ممکن است باعث ایجاد دندان های حساس شوند. در این رابطه باید با یک دندانپزشک متخصص مشورت شود تا علت آن را بیشتر ارزیابی کند. این ناراحتی می تواند ناشی از پوسیدگی دندان باشد. در موارد خاص، اسید تولید شده توسط باکتری های متصل به دندان ممکن است به تدریج باعث تخریب مینای دندان ها شوند و عاج را بدون پوشش محافظ، در معرض محیط دهان قرار دهد.

دلیل این امر می تواند ترکیبی از چند عامل مختلف باشد، اما یکی از شایع ترین دلایل، آسیب مینای دندان به دلیل خشن مسواک زدن است. اگر با مسواک دارای فرچه سفت به شدت دندان های خود را مسواک بزنید، بافتی که دندان ها و لثه های شما را به یکدیگر متصل می کند، به سرعت از بین خواهد رفت. با تحلیل رفتن خط لثه، سطوح متخلخل ریشه در معرض محیط دهان قرار خواهند گرفت. این ممکن است باعث شود برخی از دندان های شما بسیار حساس شوند.

تحلیل رفتن لثه پیامد طبیعی فرآیند پیری است که به مرور زمان در افراد بالای ۶۰ سال ایجاد می شود. مسواک زدن دندان ها به صورت عمودی به جای افقی، با استفاده از یک مسواک نرم، با حرکات بالا و پایین، می تواند به کاهش احتمال حساس شدن دندان ها کمک کند.

اینویزیلاین و حساسیت دندان

اینویزیلاین و حساسیت دندان

آیا اینویزیلاین می تواند باعث حساسیت دندان شود؟

برخی از افراد هستند که دندان هایشان به طور طبیعی حساس تر از افراد دیگر است. اگر قصد دارید دندان های خود را با الاینرهای اینویزیلاین صاف کنید، این حساسیت دندان ممکن است برای شما مشکل ساز شود.

تری های الاینر اینویزیلاین جایگزین مناسبی برای بریس های سنتی هستند که وقتی دندان ها جابجا شدند، به جابجایی آنها به یک موقعیت مطلوب تر کمک می کند.. تحقیقات در زمینه ارتودنسی نشان می دهند افرادی که از الاینرهای شفاف مانند اینویزیلاین استفاده می کنند، کمتر در معرض حساسیت دندان قرار دارند. در طول درمان خود با اینویزیلاین، یا بلافاصله پس از اتمام آن، می توانید متوجه شوید که دندان های شما لق به نظر می رسند. علیرغم این موضوع، طبیعی است که در چند هفته اول همه چیز به حالت عادی برگردد.

حساسیت ایجاد شده توسط اینویزیلاین ممکن است با ایجاد ناراحتی در هنگام صاف شدن دندان ها ارتباط داشته باشد. با این وجود، بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند، درجات مختلفی از ناراحتی را گزارش می کنند، از سطوحی که به سختی قابل توجه هستند گرفته تا سطوح غیرقابل تحمل.

گزینه های مختلفی برای مدیریت درد برای افرادی که از حساسیت دندانی رنج می برند یا در طول درمان اینویزیلاین احساس ناراحتی می کنند، وجود دارند. بسیار بعید است که خود الاینرها منبع مستقیم هر گونه حساسیتی باشند که ممکن است در طول درمان با اینویزیلاین ایجاد شود.

اینویزیلاین و حساسیت دندان

اینویزیلاین و حساسیت دندان

پرسش های متداول در مورد حساسیت دندان ها با اینویزیلاین

در مورد حساسیت دندان ناشی از اینویزیلاین چه کاری می توانید انجام دهید؟

شما برای کنترل درد دندان های خود که ممکن است در طول درمان اینویزیلاین خود تجربه کنید، می توانید چند کار را انجام دهید. اولویت دادن به سلامت دهان و دندان ها مهم است.

اول، مهم است که به عادات بهداشت دهان و دندان خود ادامه دهید. این به معنای دو مرتبه مسواک زدن در روز، نخ دندان کشیدن منظم و استفاده از دهانشویه است. همچنین می توانید از یک مسواک نرم استفاده کنید و هنگام مسواک زدن دندان های خود، با خمیردندانی که غلظت فلوراید بیشتری دارد، ملایم تر باشید.

همچنین توصیه می شود بلافاصله پس از خوردن غذاهای اسیدی مسواک نزنید. وقتی می دانید که می خواهید چیزی اسیدی یا شیرین مصرف کنید، ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید و سپس دهان خود را با آب بشویید.

در نهایت، اگر متوجه شدید که این حساسیت واقعا آزار دهنده است، در مورد سایر گزینه های درمانی می توانید با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید.

 

دندان های شما با اینویزیلاین تا چه زمانی حساس خواهند بود؟

ممکن است در طول یا بلافاصله پس از اتمام درمان با اینویزیلاین، حساسیت دندانی خفیفی را تجربه کنید. علت این است که دندان های شما در حال حرکت و جابجایی هستند و الاینرها به دندان های شما فشار وارد می کنند. با این حال، این حساسیت باید ظرف چند روز از بین برود. اگر ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، لطفا با ارتودنتیست خود مشورت کنید.

 

اگر دندان های حساسی دارم باید اینویزیلاین استفاده کنم؟

هدف اولیه از درمان ارتودنسی این است که دندان ها را مجدداً مرتب کند تا در موقعیت مطلوب تری قرار بگیرند. به عنوان یک نتیجه مستقیم، اکثر بیماران ممکن است در طول درمان خود ناراحتی را تجربه کنند. با این وجود، هرگونه حساسیتی که ممکن است ایجاد شود را می توان با کمک فناوری ها و درمان های مدرن به حداقل رساند.

اگر از قبل دندان های حساسی دارید، درمان اینویزیلاین به طور قابل توجهی آنها را بدتر نخواهد کرد. علت این است که الاینرها در مقایسه با بریس های فلزی عملاً نامرئی هستند. اکثر بیماران گزارش می دهند که تنها در ابتدای درمان و چند روز اول پس از رفتن به سراغ الاینرهای جدید ناراحتی دارند، اما در نهایت از بین می رود.

۰/۵ (۰ نظر)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  گاز گرفتن داخل گونه: علل و راهکارهای درمان
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code