بریس های لینگوال در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند. افزایش محبوبیت آنها به تعدادی از عوامل مختلف مربوط می شود، از جمله افراد بزرگسال بیشتری به دنبال درمان ارتودنسی هستند و افراد بیشتری نسبت به ظاهر خود حساس هستند. بریس های لینگوال می توانند اکثر مشکلات زیبایی دندانی، به استثناء موارد شدید، را درمان کنند. بیمار مبتلا به اوربایت معمولاً به نتیجه نهایی مشابهی دست می یابد، خواه بریس های لینگوال یا پشت دندانی را انتخاب کند یا بریس های استاندارد را.

 

اوربایت چیست؟

اوربایت زمانی است که دندان های جلوی فک بالا با دندان های جلوی فک پایین بیش از حد همپوشانی دارند. اوربایت زمانی اتفاق می افتد که فک پایین رشد نکرده باشد یا با اندازه دندان های جلو ناسازگار باشد. اوربایت یکی از دلایل اصلی سرمایه گذاری افراد روی بریس ها است. با برطرف کردن اوربایت با بریس ها، شانس کمتری برای آسیب دیدن دندان های جلو و آسیب لثه وجود دارد که در دراز مدت ممکن است رخ دهند.

 

بریس های لینگوال چیست؟

بریس های لینگوال به جای بیرون دندان ها، در داخل دندان ها نصب می شوند. در این نوع بریس ها که تحت عنوان “بریس های داخلی” شناخته می شوند، یک براکت سفارشی به پشت هر دندان وصل می شود که به پنهان کردن آنها کمک می کند. بریس های لینگوال می توانند به برخی از دندان ها فشار وارد کنند تا آنها را به موقعیت دلخواه خود جابجا کنند در حالی که مانند بریس های استاندارد در جلوی دندان ها قابل مشاهده نیستند. بریس های زبانی، لینگوال یا پشت دندانی برای افرادی که نسبت به ظاهر خود حساس هستند ایده آل هستند و انتخابی محبوب در میان افراد بزرگسال هستند.

بریس های لینگوال چیست؟

بریس های لینگوال چیست؟

آیا بریس های لینگوال می توانند اوربایت را برطرف کنند؟

اکثر بیماران مبتلا به اوربایت شرایط مناسب استفاده از بریس های لینگوال را دارند، با این حال همیشه بهتر است قبل از تصمیم گیری برای انتخاب روش درمان ارتودنسی، یک قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی داشته باشید. بیماران مبتلا به اوربایت بسیار عمیق بیشتر از سایر بیماران ممکن است جدا شدن یا کنده شدن براکت های لینگوال از دندان های خود را تجربه کنند. یک متخصص ارتودنسی می تواند بر اساس موارد فردی شما، مزایا و معایب را به شما توصیه کند.

مزایای انتخاب بریس های لینگوال

به جز در مواردی که متخصص ارتودنسی توصیه دیگری کند، بسیاری از بیماران ممکن است بریس های لینگوال را صرفاً بر اساس زیبایی شناسی و یا ترجیحات شخصی انتخاب کنند. استفاده از بریس های لینگوال به عنوان روش درمانی، مزایای بسیار خوبی دارد، از جمله:

 

بریس های لینگوال قابل مشاهده نیستند.

زیبایی بریس های پشت دندانی تا حد زیادی بزرگ ترین مزیت است. با بریس های لینگوال، اکثر افراد متوجه نمی شوند که شما حتی آنها را دارید. فرد باید نزدیک بنشیند یا بایستد تا بتواند براکت های داخل دندان های شما را ببیند. افرادی که نسبت به ظاهر خود حساس هستند ممکن است با بریس های لینگوال نسبت به بریس های باکال استاندارد اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. برخی از افراد به جای انصراف از درمان ارتودنسی، به دلیل در راه بودن یک رویداد خاص، مانند مراسم رسمی مدرسه یا عروسی، بریس های لینگوال را انتخاب می کنند.

بریس های شفاف و سرامیکی و همچنین اینویزیلاین گزینه های دیگری هستند که از نظر زیبایی برای درمان ارتودنسی نامحسوس هستند. با این حال، آنها همچنان قابل رویت هستند زیرا در قسمت بیرونی دندان ها اعمال می شوند. بریس های لینگوال تنها گزینه برای بیمارانی هستند که می خواهند یک گزینه تقریبا نامرئی داشته باشند.

 

محافظت از دهان

بریس های استاندارد می توانند باعث ایجاد خراش و زخم در داخل گونه ها و لب های بیمار شوند، بویژه در مراحل اولیه درمان، زیرا دهان به براکت ها و سیم ها عادت می کند. قرار دادن موم روی بریس ها می تواند به صاف کردن براکت ها یا سیم های زبر کمک کند، اما برای بیماران کاملاً معمول است که ناراحتی را تجربه کنند. با بریس های لینگوال، دندان ها از داخل از گونه ها و لب ها در برابر بریس ها محافظت می کنند، بنابراین نگرانی چندانی در مورد گونه ها و لب ها وجود ندارد، اما گاهی ممکن است زبان تحریک شود.

 

نقاط ضعف بریس های پشت دندانی

در حالی که انتخاب بریس های لینگوال به عنوان روش درمانی مزایای فوق العاده ای دارد، چند نقطه ضعف وجود دارند که قبل از تصمیم گیری باید آنها را در نظر بگیرید.

 

عادت کردن گفتار شما

بریس های پشت دندانی به عادت کردن گفتار نیاز دارند. اعمال بریس در پشت دندان ها به این معنا است که زبان در هنگام ایجاد صدا نمی تواند در جای معمول خود قرار بگیرد. این می تواند منجر به صحبت کردن بیماران با حالت نوک زبانی شود، گرچه برای اکثر افرادی که بریس های لینگوال دارند، قبل از اینکه گفتار آنها به حالت عادی برگردد، نوک زبانی حرف زدن زیاد طول نمی کشد. برخی از افراد می توانند با صرف زمان برای تمرین گفتار و کلمات دشوار خود در هفته های اولیه پس از اعمال بریس ها، شدت و طول مدت نوک زبانی حرف زدن را کاهش دهند.

نقاط ضعف بریس های پشت دندانی

نقاط ضعف بریس های پشت دندانی

هزینه

بریس های لینگوال گران ترین گزینه درمان ارتودنسی هستند. براکت ها بر خلاف براکت های باکال که دارای براکت استاندارد هستند، با تصویربرداری سه بعدی و طراحی به شکل دندان ها ساخته می شوند. براکت های سفارشی راحت تر هستند و احتمال جدا شدن براکت ها و نیاز به تعمیر اضطراری را کاهش می دهند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا بلافاصله بعد از چای یا قهوه نباید دندان ها را مسواک زد؟

نصب براکت های لینگوال به یک متخصص ارتودنسی نیاز دارد که در زمینه کار با بریس های لینگوال تجربه بالایی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که براکت ها با خطوط پشتی دندان ها هماهنگ هستند. بیشتر ارتودنتیست ها بیمارانی که بریس های لینگوال دارند را بیشتر از بیماران دارای بریس های استاندارد می بینند تا پیشرفت را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که تمیز کردن اطراف براکت ها و سیم های پشت دندان ها مشکلی ندارد.

زمان درمان

بریس های لینگوال می توانند نسبت به بریس های استاندارد مدت زمان درمان بیشتری داشته باشند، اما این به خود فرد بستگی دارد. برای برخی از بیماران، صرف نظر از اینکه کدام گزینه ارتودنسی را انتخاب می کنند، زمان درمان یکسان است. متخصص ارتودنسی شما می تواند در اولین قرار ملاقات یک زمان تخمینی به شما بدهد.

در مورد گزینه های ارتودنسی خود بحث کنید

زیبایی ارتودنسی این است که گزینه های متعددی در دسترس اکثر بیماران هستند که نتیجه مطلوب یکسانی را ارائه می دهند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code