بلیچینگ دندان ها یکی از گزینه های درمان هیجان انگیز برای بیماران است، که برای دندانپزشکان گزینه های درمانی و ملاحظات متعددی دارد. هدف این مقاله ارائه پاسخ هایی برای پرسش های شما در خصوص بلیچینگ دندان ها و کاربردهای آنها در موقعیت های بالینی مختلف و وضعیت متفاوت بیماران است.

چه گزینه های مختلفی برای بلیچینگ  وجود دارند؟

روش های اساسی برای بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها عبارتند از:

بلیچینگ دندان ها توسط دندانپزشک

آفیس بلیچینگ قدیمی ترین روش بلیچینگ است، و بیش از ۱۲۵ سال قدمت دارد. در مطب دندان ها با استفاده از یکی از انواع رابر دم ها ایزوله می شوند، سپس هیدروژن پراکسید با غلظت بالا به مدت ۲۰- ۶۰ دقیقه روی آنها اعمال می شود. جزئیات این تکنیک بر اساس غلظت و محصولات همراه متفاوت است. برخی کمپانی ها استفاده از فعالسازی با نور را توصیه می کنند.

مزایای آفیس بلیچینگ

مزیت آفیس بلیچینگ این است که دندانپزشک فرایند را تحت کنترل دارد، و نیازی به همکاری بیمار نیست، غیر از اینکه اگر احساس سوزش یا دردی در طول فرایند وجود داشت به دندانپزشک اطلاع دهد.

معایب آفیس بلیچینگ

مشکلات مربوط به تکنیک آفیس بلیچ هزینه، بی خطر بودن، و اثر بخشی آن است. آفیس بلیچینگ به طور میانگین سه جلسه (بین ۱-۶) مراجعه به دندانپزشک طول می کشد تا نتایج رضایت بخشی حاصل شوند مگر آنکه دندان ها از ابتدا روشن تر باشند. هنگام تکمیل ارزیابی هایی که بلافاصله پس از آفیس بلیچینگ انجام می شوند، دندانپزشک ممکن است متوجه برخی لکه های سفید شود، علاوه بر این، ممکن است دندان ها به دلیل کم آب شدن در نتیجه ایزوله کردن سفیدتر باشند. دندانپزشک و بیمار باید دو هفته، و احتمالاً شش هفته برای بلیچینگ داخل مطب، صبر کنند تا تغییر رنگ واقعی دندان ها در نتیجه فرایند بلیچینگ مشخص شود. با این حال، نتایج آفیس بلیچینگ بهتر از استفاده از تری است، صرف نظر از تعداد استفاده از آن.

عامل محدود کننده برای هر نوع درمان بلیچینگ این است که دندان چگونه واکنش نشان می دهد، نه غلظت بالاتر یا محصول خاص. هزینه برای بیمار و زمان استفاده، و نیز ماهیت غیر قابل پیش بینی بودن این روش، همراه با سوزش بافت، باعث شده از معروفیت آن کاسته شود، به همین دلیل است که بلیچینگ با تری به روش استاندارد تبدیل شده است. آفیس بلیچینگ وقتی تنها به عنوان یک محرک اعمال مواد استفاده شود و پس از آن تری برای تکمیل فرایند استفاده شود بهتر است. یکی دیگر از نکات درمان آفیس بلیچینگ بیمارانی هستند که نمی خواهند از محصولات دیگر استفاده کنند یا بیماری که یک خانم باردار است.

 بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

روش سفید کردن دندان ها توسط بیمار و تحت نظر دندانپزشک

این نوع تکنیک بلیچینگ شامل استفاده از تری و محصولات بلیچینگ با غلظت پایین است. تری بلیچینگ در سال ۱۹۸۹ معرفی شد و در طول شب از کاربامید پراکسید ۱۰% استفاده می شد. در تکنیک های بعد در طول روز از هیدروژن پراکسید استفاده شد. دندانپزشک معاینات اولیه را انجام می دهد و یک تری سفارشی برای شما می سازد. استفاده از تری نیاز به همکاری بیمار برای استفاده از تری در طول روز یا در طول شب دارد، که می تواند یکی از چالش های درمان باشد. با این حال به دلیل سرعت پایین تغییر در دندان ها، به نظر نمی رسد که هیچ تکنیک دیگری بتواند چنین نتایج مطلوبی بدهد.

 بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

محصولات بدون نسخه با مدیریت مصرف کننده

این محصولات مستقیماً به مصرف کننده فروخته می شوند بدون آنکه از مزایای معاینات دندانپزشکی و تشخیص علت تغییر رنگ دندان ها بهره مند شوند. اکثر آنها محصولات هیدروژن پراکسید هستند، گرچه برخی از آنها حاوی کاربامید پراکسید هستند. در آنها انواع مختلف روش های اعمال مواد استفاده می شود، از تری های “بویل اند بایت” گرفته تا استریپ هایی که روی دندان ها قرار داده می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تصاویر رادیوگرافی در درمان ارتودنسی

باید تمایزی قائل شویم بین “بلیچینگ” و “سفید کردن”، زیرا برخی محصولات OTC ادعا می کنند که در سفید کردن دندان ها رغیب درمان های “بلیچینگ” دندانپزشک ها هستند. سفید کردن تنها زدودن لکه های سطحی دندان ها است، در حالی که “بلیچینگ” رنگ داخلی دندان ها را تغییر می دهد.

برای معاینات درست برای هر درمان بلیچینگ چه چیزهایی نیاز است؟

 بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

معاینات داخل دهانی

این معاینه استاندارد به دندانپزشک اجازه می دهد علت تغییر رنگ دندان ها را بررسی نماید، بعلاوه سلامت بافت نرم را ارزیابی کند و هر گونه مشکلات ریشه ای ممکن را مورد توجه قرار دهد. ریشه هایی که بافت لثه روی آنها تحلیل رفته و بدون پوشش باقی مانده اند نیز باید ثبت شوند، زیرا آنها نیز بلیچ نخواهند شد. ارزیابی پوسیدگی های موجود، اکلوژن، مفاصل فکی گیجگاهی، و دیگر نگرانی های زیبایی معاینه داخل دهانی را تکمیل می کند.

 بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

تصاویر رادیوگرافی

بررسی تصاویر رادیوگرافی دندان های قدامی فک بالا در تشخیص علت تغییر رنگ دندان ها اهمیت بالایی دارد و از آنها برای شناسایی هر گونه علت استفاده می شود، بویژه در مورد دندان هایی که به صورت تکی تیره شده اند. دندان ها ممکن است در نتیجه آبسه، پوسیدگی، تحلیل داخلی، تحلیل خارجی، کیست، یا تومور تیره شوند. رادیوگراف ها می توانند اندازه نامتشابه پالپ را نیز نشان دهند، اگر دندان قبلاً ضربه خورده باشد. دندان های دائمی با حفره پالپ کوچکتر ممکن است زمان بلیچینگ طولانی تری نیاز داشته باشند.

تشخیص

تنها و مهم ترین خدمت دندانپزشکی عبارت است از تشخیص علت تغییر رنگ دندان ها. تغییر رنگ دندان ها می تواند ناشی از بالا رفتن سن، لکه های خارجی، تغییر رنگ ژنتیکی دندان ها، مصرف تتراسایکلین، تروما، پوسیدگی، وجود ترمیم دندانی که با دندان موجود تطبیق رنگ ندارد، ترمیم های تیره داخل دندان، آبسه دندان، تحلیل داخلی با خارجی دندان، یا حتی نازک بودن مینای شفاف دندان در نتیجه بیماری رفلاکس اسید معده (GERD) یا براکسیسم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیر درمان ارتودنسی بر بوی بد دهان

شناسایی ترمیم دندانی

از آنجا که با بلیچینگ رنگ ترمیم های دندانی تغییر نخواهد کرد، لازم است بیماران از تمام ترمیم هایی که دندان های آنها دارند آگاهی داشته باشد، و باید از لحاظ مالی برای تعویض ترمیم هایی که پس از بلیچینگ اختلاف رنگ فاحشی خواهند داشت، آمادگی داشته باشد. لکه های برخی از ترمیم های کامپوزیتی تمیز خواهند شد، و ممکن است از نظر رنگ به اندازه کافی تطبیق داشته باشند تا نیازی به تعویض نداشته باشند، اما پیش بینی قابل اعتماد نتایج غیر ممکن است.

تجزیه و تحلیل لبخند

وقتی دندان ها از نظر چشمی تطبیق دارند، بهترین حالت را دارند. ارزیابی شکل دندان ها نیز درمان های دیگر که ممکن است برای اصلاح لبخند بیمار نیاز باشند را مشخص می کند. در صورتی که مقدار زیادی از بافت لثه قابل مشاهده باشد (لبخند لثه ای)، ممکن است درمان پریودنتال مناسب باشد، زیرا دندان هایی که در لبخند لثه ای سفید می شوند، به جای آنکه مشکل زیبایی آنها مرتفع شود تشدید می شود.

بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

سابقه حساسیت

بزرگ ترین و تنهاترین عاملی که برای بلیچینگ مضر است حساسیت دندان ها است، که به شدت با حساسیت لثه ها ارتباط نزدیک دارد. این حساسیت به عبور راحت پراکسید از مینای دست نخورده دندان و عاج آن به پالپ ظرف ۵ تا ۱۵ دقیقه مربوط می شود، که نشان می دهد حساسیت پالپیت برگشت پذیر است. هر چه غلظت مواد کمتر باشد، حساسیت کمتری وجود خواهد داشت. بیمارانی که در طول بلیچینگ بیشترین حساسیت را دارند، معمولاً سابقه حساسیت دارند یا مواد را بیشتر از یک مرتبه در طول روز/ شب اعمال نمایید.

ملاحظات مربوط به درمان حساسیت

بهترین رویکرد برای پرهیز از حساسیت بلیچینگ چند روشی است. ابتدا، از کاربامد پراکسید با غلظت پایین (۱۰% کمترین غلظت موجود است) حاوی نیترات پتاسیم استفاده شود، که به داخل دندان دست نخورده نیز نفوذ می کند و قابلیت تحریک عصب در طول چرخه درد کاهش پیدا می کند. دوم اینکه، بیمار باید به مدت دو هفته قبل از فرایند بلیچینگ با خمیر دندان حاوی نیترات پتاسیم مسواک بزند، و نیز در صورت نیاز نیترات پتاسیم (خمیر دندان یا محصول تخصصی) را با تری به مدت ۱۰-۳۰ دقیقه روی دندان ها اعمال کنند. حساسیت لثه ها نیز می تواند با استفاده از یک تری با تناسب خوب پرهیز شود که با قالب گیری خوب از دندان ها شاخته شده است و کاربامید پراکسید با غلظت ۱۰% هنگام استفاده با بافت لثه برخورد پیدا نمی کند. نعنا یا دیگر طعم های تحریک کننده مواد بلیچینگ نیز باید پرهیز شوند، مخصوصاً در بیمارانی که حساسیت به غذا دارند.

بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

اکلوژن و نمایش TMD

وضعیت مفاصل و همچنین اکلوژن نیز نکته مهمی است زیرا تری ممکن است برای بلیچینگ استفاده شود، یا ممکن است بیمار مجبور باشد در طول فرایند آفیس بلیچینگ برای مدت زمان طولانی دهان خود را باز نگه دارد. هنگام قرار دان تری روی دندان ها، بیمار باید قدر باشد دهان خود را با همان اکلوژنی ببندد که بدون تری دندان های خود را روی یکدیگر می گذارد، در غیر اینصورت ممکن است درد عضلات یا مفاصل را تجربه کند. برای تنظیم اکلوژن روی تری نازک بلیچینگ، باید انتهایی ترین دندان تری برداشته شود و اکلوژن مجدد ارزیابی شود. برخورد قدامی روی تری ترجیح داده می شود، مانند دندان های طبیعی. اگر بیمار دندان قروچه داشته باشد، باید برای استفاده از چندین تری یا موادی سخت تر برای ترای ساخت تری برنامه ریزی شود.

بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

تکنیک سنتی سفید کردن دندان در منزل تحت نظارت دندانپزشک چیست؟

تکنیک هوم بلیچینگ تحت نظارت دندانپزشک رایج ترین نوع بلیچینگ است که توسط دندانپزشکان انجام می شود و و شامل انجام موفقیت آمیز چندین گام است. دندانپزشک باید مشخص نماید بلیچینگ درمان ارجح برای بیمار است، سوابق کامل پزشکی بیمار را ثبت نماید، و معاینه کاملی برای بلیچینگ انجام دهد، یک تری سفارشی برای بیمار بسازد، روند بلیچینگ واقعی بیمار را کامل کند و بیمار را دنبال کند. در این فرایند بلیچینگ از تری استفاده می شود که سفارشی ساخته می شود و از جنس ترموپلاستیک است، و از محلول کاربامید پراکسید ۱۰% استفاده می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  فواید و مشکلات درمان ارتودنسی

در فرایند هوم بلیچینگ موادی با غلظت کمتر از مواد تکنیک آفیس بلیچینگ استفاده می شود اما مدت زمان تماس آنها با دندان ها بیشتر است. نشان داده شده ایت بلیچینگ با تری های خانگی نتایجی فوق العاده در بر خواهند داشت و بی خطر نیز هستند. توصیه می شود بیمار ابتدا بلیچینگ تنها یک فک را انجام دهد، به چند دلیل. اولاً، رضایت بیمار افزایش پیدا می کند، زیرا تفاوت رنگ بین قوس های دندانی برایچشم غیر مصلح نیز قابل تشخیص خواهد بود، تأثیر روی اکلوژن کمتر است زیرا دو تری با هم استفاده نمی شوند، حساسیت کمتر اتفاق می افتد زیرا دندان های کمتری تحت درمان هستند. این روند درمان اجازه می دهد بیمار با هزینه کمتری درمان خود را آغاز کند و بیشتر احتمال خواهد داشت تا درمان را بپذیرد و روند درمان را روی قوس دندانی دیگر ادامه دهد.

بلیچینگ و سفید کردن دندان

بلیچینگ و سفید کردن دندان

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code