دندانپزشکی زیبایی که تغییر شکل دندان ها نیز نامیده می شود در حققیت یک فرایند زیبایی کوچک برای تغییر ابعاد، شکل، یا سطح دندان ها است. حتی کوچکترین نواقص در لبخند شما می تواند اعتماد به نفس شما را بگیرد و باعث شود از ظاهر خود راضی نباشید. خبر خوب این است که ممکن است لازم نباشد برای اصلاح این مشکلات شما تحت فرایندهای تهاجمی، پر هزینه، یا زمان بر دندانپزشکی قرار بگیرید. این امکان وجود دارد که با خدمات کانتور دندان بتوانید بهبود عمده ای در لبخند خود بوجود بیاورید. روش کانتورینگ اغلب با باندینگ ترکیب می شود، راهکاری که ساختار دندان ها را تغییر می دهد و به آن شکل جدیدی می دهد.

کانتورینگ دندان چیست؟

کانتورینگ دندان به تغییر شکل دندان ها اشاره دارد. کانتورینگ دندان ها با سایش دندان ها و تراشکاری آنها انجام می شود. ابزارهای دندانپزشکی برای سایش دقیق و مناسب دندان ها، ساییدن لب پر شدگی ها یا لبه های تیز، و تغییر کلی شکل دندان ها استفاده می شوند. یک دسته تجهیزات برای تراش دندان ها استفاده می شوند تا نواقص اطراف نوار دندان ها را کاهش دهند یا آنها را پنهان کنند، و برای شکل دهی کناره ها از سطحی متشکل از کاغذ سنباده استفاده می شود، سپس آنها صیقل داده خواهند شد و پولیش خواهند شد.

این فرایند برای پرداختن به لب پر شدگی های جزئی، لبه های تیز، یا لبه دندان هایی که روی دندان های مجاور همپوشانی دارند استفاده می شوند. ممکن است در همه دندان ها مقداری تغییر شکل ایجاد شود تا صاف تر به نظر برسند. دندانپزشکی زیبایی ضرورتاً از دندان های موجود استفاده می کند و در صورت امکان آنها را صاف و صیقلی می کند.

تغییر شکل و تراش دندان

تغییر شکل و تراش دندان

از تراش دندان چه انتظاری می توان داشت؟

نخستین کاری که دندانپزشک انجام می دهد این است که بررسی های لازم را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل نماید که دندان ها به اندازه کافی برای کانتورینگ دندان ها سالم هستند. وی ابتدا معاینه چشمی را انجام خواهد داد. تصاویر رادیوگرافی دندانپزشکی با اشعه ایکس قبل از فرایند نیاز هستند تا تضمین کنند دندان ها سالم می مانند. قبل از آنکه هر گونه تغییر شکلی آغاز شود، لازم است دندان های شما به اندازه کافی سالم و قوی باشند؛ این موجب می شود خطر هر گونه آسیبی که ممکن است در طول درمان بروز پیدا کنند کاهش پیدا کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کشیدن دندان در طول درمان ارتودنسی

سپس دندانپزشک با شما در مورد نتایج احتمالی صحبت خواهد کرد که می توانید با کمک کانتورینگ دندان ها مشاهده کنید.از آنجا که در این گزینه درمانی تنها از دندان های موجود استفاده می شود، مقدار تغییری که می تواند حاصل شود به هر موقعیت منحصر بفرد بستگی دارد. از نوعی مداد مخصوص برای مشخص نمودن نواحی استفاده می شود که باید تراش داده شوند تا به شما و دندانپزشکتان دید واضحی از تغییراتی بدهد که قرار است ایجاد شوند.

در نهایت، از نوعی ابزار ساینده برای کانتور با دقت طرفین و سطوح دندان، بسته به طرح درمان انتخابی، استفاده می شود. وقتی شکل دندان تغییر داده شد، و نقائص جزئی از سطوح دندان ها تراشیده شدند، همه سطوح کار شده صیقلی و پولیش خواهند شد.

تغییر شکل و تراش دندان

تغییر شکل و تراش دندان

مزایای کانتورینگ دندان ها

کانتورینگ دندان ها مزایای متعددی دارد، بویژه در مقایسه با دیگر درمان های پر هزینه دندانپزشکی. برخی از قابل توجه ترین مزایای این روش عبارتند از:

ایمن و بدون درد

کانتورینگ دندان ها یکی از فرایندهای بسیار غیر تهاجمی دندانپزشکی است. در طول فرایند، دندانپزشک زیبایی شما با دقت و با ظرافت مقادیر بسیار ریزی از سطح مینای دندان ها می تراشد. به طور کلی هیچ نیازی به بی حس کننده نیست و بیماران ناراحتی بسیار اندکی تحمل می کنند. درمان می تواند به سرعت و بدون نیاز به هیچ دوره بهبودی کامل شود.

بهبود سلامت دهان

اگر دندان های شما کج هستند و یا روی یکدیگر همپوشانی دارند، این ایرادات باعث می شوند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مؤثر برای شما دشوار باشد. پس از تکمیل درمان کانتورینگ دندان ها، لبه های دندان ها صیقل داده و صاف می شوند، که باعث می شود احتمال تشکیل پلاک های دندانی بین دندان ها کاهش پیدا کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوامل موثر روی هزینه درمان ارتودنسی

مقرون به صرفه و کم هزینه بودن

کانتورینگ دندان ها یکی از مقرون به صرفه ترین راه های مؤثر بهبود ظاهر دندان های شماست. ممکن است نتایجی که انجام کانتورینگ ارائه می دهد به اندازه ونیرها و بریس های ارتودنسی باور کردنی نباشند، اما می تواند تغییرات مشابهی در کسری از هزینه ایجاد کند. اگر نواقص دندان های شما جزئی باشند، قطعاً کانتورینگ گزینه ای ارزشمند برای شما خواهد بود.

راحتی

وقتی شما تغییر در ظاهر دندان های خود با استفاده از بریس ها را انتخاب می کنید، لازم است وارد یک روند درمان طولانی شوید. اما با کانتورینگ دندان ها، شما به سادگی تنها باید بهداشت خوب دهانی را رعایت کنید تا نتایج دراز مدتی را از سرمایه گذاری خود مشاهده کنید، کاری که در هر صورت باید انجام دهید.

آیا شما گزینه خوبی برای تراش دادن یا تغییر شکل دندان هستید؟

دو چیز هستند که دندانپزشک به آنها دقت می کند تا مشخص نماید آیا شما گزینه خوبی برای کانتورینگ دندان ها هستید یا خیر:

دندان ها و لثه های سالم

نکته اول اینکه، دندان های شما باید سالم باشند تا بتوان کانتورینگ را روی آنها انجام داد. اگر دندان های شما علائم و نشانه های پوسیدگی را نشان دهند یا لثه های شما سالم نباشند، به نظر نمی رسد کانتورینگ دندان ها طرح درمان مناسبی برای شما باشد. دندان هایی که ضعیف هستند یا به هر طریقی مشکل دارند، وقتی دندانپزشک کار ساییدن و تراش آنها را آغاز می کند، در معرض خطر شکستن مینا قرار دارند. دندان هایی که قبلاً تحت درمان ریشه قرار گرفته اند نیز برای کانتورینگ قابل قبول نیستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان ارتودنسی برای بیماران دیابتی

مشکلات بزرگ جزئی

کانتورینگ دندان ها بویژه زمانی مؤثر است که تغییراتی که لازم است ایجاد شوند جزئی تا متوسط هستند. در صورتی که دندان های شما خیلی ناصاف باشند، کانتورینگ تغییر زیادی نمی تواند در آنها ایجاد کند، و لازم است ابتدا با درمان ارتودنسی در جای درست قرار بگیرند. این درمان به دندانپزشک شما اجازه می دهد تغییرات جزئی در ظاهر دندان های شما ایجاد کند. اگر دندان های شما لب پر شدگی های کوچک داشته باشند یا لبه هایی دارند که باید صیقل داده شوند، کانتورینگ گزینه خوبی است.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code