زمانی که جوانه های چشایی شما ملتهب است، لذت بردن از غذای مورد علاقه تان بسیار سخت تر است. جوانه چشایی متورم می تواند نتیجه سوختن زبان، خوردن غذاهای تند یا داشتن شرایطی مانند آلرژی یا خشکی دهان باشد. حتی استرس هم می تواند باعث بروز آن شود. تورم جوانه های چشایی جدی نیست و معمولاً در عرض چند روز خود به خود بهبود می یابد. شستشو با آب نمک و دهانشویه های ضد عفونی کننده می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

تورم جوانه چشایی چیست؟

جوانه چشایی متورم جوانه چشایی است که به دلایلی ملتهب یا تحریک شده است. هزاران جوانه چشایی زبان شما را پوشش می دهند. این اندام های حسی کوچک به شما کمک می کنند تا تفاوت بین طعم های شیرین، شور، ترش و تلخ را تشخیص دهید. اما مانند سایر قسمت های بدن، جوانه های چشایی شما می توانند ملتهب شوند. جوانه های چشایی متورم می تواند منجر به بروز درد و حساسیت شوند، بویژه هنگام خوردن یا نوشیدن.

افراد ممکن است چندین یا فقط یک جوانه چشایی متورم داشته باشند. آنها به طور کلی بی خطر هستند و معمولاً ظرف مدت چند روز به صورت خود به خود از بین می روند. کمتر شایع است، اما متورم شدن جوانه های چشایی ممکن است نشان دهنده بیماری زمینه ای دیگری مانند رفلاکس اسید، خشکی دهان یا آلرژی باشد.

نام های دیگر جوانه های چشایی متورم عبارتند از برجستگی های دروغین، و پاپیلای زبانی گذرا.

تورم جوانه های چشایی چقدر شایع است؟

تورم جوانه های چشایی شایع است. کارشناسان تخمین می زنند که بیش از ۵۰ درصد از افراد در یک زمان یا زمانی دیگر دچار آنها می شوند.

تورم جوانه چشایی چه علائمی دارد؟

علائم جوانه های چشایی متورم ممکن است شامل لکه هایی روی زبان شما باشد که عبارتند از:

 • قرمز روشن.
 • سفید.
 • پر از مایع.
تورم جوانه های چشایی

تورم جوانه های چشایی

چه چیزی باعث تورم جوانه های چشایی می شود؟

عوامل متعددی وجود دارند که می توانند منجر به تورم جوانه های چشایی شود، از جمله:

 • بهداشت ضعیف دهان. اگر به طور منظم مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، پلاک و باکتری های روی دندان های شما می توانند باعث بروز التهاب در دهان، از جمله تورم جوانه های چشایی شوند.
 • تحریک ناشی از ابزارهای دندانپزشکی. بریس ها، پروتزهای مصنوعی دندانی و دیگر ابزارهای دندانی می توانند به زبان شما ساییده شوند، و باعث التهاب و تورم جوانه های چشایی شوند.
 • سیگار کشیدن. محصولات تنباکو حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث تحریک بافت های داخل دهان از جمله جوانه های چشایی شوند.
 • خشکی دهان (زروستومیا). اگر دهان شما بزاق کافی تولید نکند، می تواند باعث بروز تعدادی از مشکلات برای سلامت دهان، از جمله بروز حفره های دندانی، بیماری لثه و التهاب در دهان شود.
 • سوختن دهان. اگر روی زبان خود را با چیزی بسوزانید، مانند غذای خیلی داغ، می تواند منجر به متورم شدن جوانه های چشایی روی زبان شما شود.
 • خوردن برخی غذاهای خاص. غذاهایی که بخصوص ترش یا تند هستند می توانند باعث درد و التهاب بافت های داخل دهان شوند.
 • رفلاکس مزمن اسید (GERD). رفلاکس اسید باعث می شود اسید از معده شما رو به بالا باز گردد و وارد مری شما شود. گاهی اوقات، اسید می تواند راه خود را به سمت دهان پیدا کند. اگر این اتفاق مکرراً رخ دهد، می تواند منجر به متورم شدن جوانه های چشایی شود.
 • آلرژی ها. برخی از غذاها، داروها و سایر مواد شیمیایی با برخورد با زبان شما می توانند واکنش ایجاد کنند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مسواک زغال فعال: از شایعات تا واقعیت

جوانه های چشایی متورم چگونه تشخیص داده می شوند؟

یک دندانپزشک با یک معاینه چشمی دهان می تواند جوانه های چشایی متورم را تشخیص دهد. اما احتمالاً به مراجعه به پزشک نیازی ندارید، مگر اینکه لکه های روی زبان شما بیشتر از دو هفته طول بکشند یا دردی داشته باشند که در کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند.

چگونه می توان از شر جوانه های چشایی متورم خلاص شد؟

هنگامی که جوانه های چشایی متورم با بیماری زمینه ای دیگری ارتباط ندارند، علائم شما باید ظرف مدت چند روز خود به خود از بین بروند. اما اگر بیماری دیگری باعث تورم جوانه های چشایی شود،  با درمان مشکل زمینه ای می توانید از شر آنها خلاص شوید.

به عنوان مثال، اگر آلرژی ها باعث متورم شدن جوانه های چشایی می شوند، از خوردن غذا یا دارویی که باعث تحریک علائم شما می شوند اجتناب کنید. اگر جوانه های چشایی شما در هنگام رفلاکس اسید متورم می شوند، برای کاهش ناراحتی از آنتی اسیدها، مهارکننده های پمپ پروتون یا مسدود کننده های گیرنده H2 استفاده کنید.

اگر تورم جوانه های چشایی بیشتر از دو هفته طول بکشد و مطمئن نیستید که چه چیزی باعث التهاب شده است، با یک پزشک یا دندانپزشک صحبت کنید. ممکن است به درمان نیاز داشته باشید.

تورم جوانه های چشایی

تورم جوانه های چشایی

چگونه می توان علائم خود را کاهش داد؟

در حالی که منتظر کاهش التهاب هستید، کارهایی وجود دارند که می توانید برای تسکین تورم جوانه های چشایی خود انجام دهید:

 • یک تکه یخ را روی زبان خود فشار دهید. وقتی جوانه های چشایی شما ملتهب هستند، کمی یخ با خنک کردن آنها می تواند کمک کننده باشد. یک تکه یخ را داخل دهان خود قرار دهید و در حالی که آب می شود آن را روی زبان خود نگه دارید. اگر خیلی سرد است می توانید آن را تف کنید؛ در غیر این صورت، آن را در آنجا نگه دارید تا زمانی که آب شود. می توانید ۲ تا ۳ مرتبه در روز یک تکه یخ را بمکید، تا زمانی که جوانه های چشایی شما بهتر شوند.
 • دو مرتبه در روز از دهانشویه آب نمک استفاده کنید. آب گرم و ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) نمک را در یک لیوان کوچک مخلوط کنید. یک جرعه بزرگ از آب را تا زمانی که می توانید آن را دور دهان خود بچرخانید نگهدارید، سپس آن را تف کنید. این کار را تا زمانی تکرار کنید که مزه دهان شما کمی بهتر شود. نمک دارای اثرات ضد التهاب است، بنابراین می تواند به تسکین جوانه های چشایی شما کمک کند.
 • مسکن مصرف کنید. داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و پاراستامول می توانند به تسکین درد جوانه های چشایی متورم شما و کاهش سریع تر تورم آنها کمک کنند. دستورالعمل های دوز موجود روی بسته داروی مسکن خود را دنبال کنید تا کمی تسکین پیدا کنید. می توانید این مسکن ها را بدون نسخه از اکثر داروخانه ها تهیه کنید.
 • زبان خود را با یک مسواک نرم مسواک بزنید. اگر جوانه های چشایی شما ملتهب هستند، باز هم ممکن است توسط چیزی در دهان یا روی زبان شما تحریک شوند. از مسواک نرم و خمیر دندان برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنید، سپس آن را به آرامی روی زبان خود نیز بکشید. مسواک ها معمولاً دارای فرچه های سخت یا نرم هستند. سعی کنید مسواکی را تهیه کنید که فرچه آن نرم است، نه سفت و سخت، تا آسیب بیشتری به زبان شما وارد نکند.
 • نوشیدنی های خنک را با نی بنوشید. برای تسکین زبان ملتهب خود، یک لیوان آب خنک (بدون یخ!) بریزید و یک نی بردارید. آهسته جرعه جرعه بنوشید و مطمئن شوید که زبان شما را پوشش می دهد تا با خنکی خود آن را آرام کند. نی به هدایت سردی نوشیدنی شما روی جوانه های چشایی شما کمک می کند.
 • به جای الکل یا نوشیدنی های شیرین، از آب استفاده کنید. الکل و نوشیدنی های حاوی قند زیاد، مانند نوشابه و آبمیوه، می توانند جوانه های چشایی شما را بیشتر ملتهب کنند. سعی کنید هنگام بهبود زبان خود به نوشیدن آب آشامیدنی پایبند باشید تا آن را آرام کنید و ورم را سریع تر از بین ببرید. هیدراته ماندن بعلاوه می تواند به جلوگیری از التهاب جوانه های چشایی در آینده کمک کند.
 • غذاهای نرم و آرام بخش مانند ماست بخورید. زمانی که جوانه های چشایی شما ملتهب هستند، خوردن غذاهای ترد یا سفت ممکن است دشوار باشد. به سراغ خوراکی های خنک و خامه ای مانند ماست، اسموتی یا پودینگ بروید تا زمانی که زبان شما بهبود یابد. ماست معمولاً طعم ملایمی نیز دارد که آن را برای زبان ملتهب عالی می کند.
 • روغن گردانی داخل دهان با روغن نارگیل را امتحان کنید. چرخاندن روغن داخل دهان می تواند به تسکین درد ناشی از زخم های دهان کمک کند. ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) روغن نارگیل را اول صبح قبل از غذا داخل دهان خود بریزید. به مدت ۲۰ دقیقه، روغن نارگیل را به آرامی بین دندان های خود بچرخانید. وقتی کارتان تمام شد، روغن را درون سطل زباله خود تف کنید. اگر فک شما درد می کند، ممکن است به این معنی باشد که بیش از حد از روغن استفاده می کنید. همچنین اگر فک شما واقعاً درد می کند، می توانید زمان را به ۵ تا ۱۰ دقیقه کاهش دهید.
 • از غذاهای تند و اسیدی خودداری کنید. غذاهای تند و اسیدی در واقع ممکن است عامل تورم جوانه های چشایی شما باشند، بنابراین باید به هر قیمتی از مصرف آنها اجتناب کنید. سس تند، فلفل چیلی، آب مرکبات و ادویه های سنگین همگی می توانند التهاب جوانه های چشایی شما را تشدید کنند. اگر جوانه های چشایی شما بسیار متورم شده اند، ممکن است لازم باشد تعداد غذاهای تند یا اسیدی که می خورید را کاهش دهید.
تورم جوانه های چشایی

تورم جوانه های چشایی

چگونه می توان خطر تورم جوانه های چشایی را کاهش داد و از بروز آن جلوگیری کرد؟

گرچه همیشه نمی توانید از تورم جوانه های چشایی جلوگیری کنید، اما کارهایی وجود دارند که می توانید برای کاهش خطر انجام دهید:

 • دندان های خود را مسواک بزنید و دو مرتبه در روز نخ دندان بکشید. سالم و تمیز نگه داشتن دهان به بهبود سریع جوانه های چشایی و جلوگیری از تورم کمک می کند. برای داشتن احساس پاکیزگی، حتی می توانید از دهانشویه نیز بیشتر استفاده کنید. اگر در بهداشت دهان و دندان مشکل دارید، با دندانپزشک صحبت کنید که چه چیزی ممکن است باعث بروز مشکل شما شود.
 • با نوشیدن آب زیاد بدن خود را هیدراته نگهدارید. خشکی دهان می تواند عامل التهاب جوانه های چشایی باشد، بنابراین مهم است که دهان شما لغزنده باقی بماند. مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید و اگر دهان شما دائماً خشک است، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از داروها می توانند باعث خشکی دهان شوند، بنابراین می توانید در مورد علائم و عوارض جانبی خود با پزشک خود مشورت کنید.
 • از غذاهای خیلی داغ یا خیلی سرد اجتناب کنید. یک جرعه قهوه داغ یا یک قاشق بستنی سرد می تواند جوانه های چشایی شما را ملتهب کند یا آنها را واقعاً دردناک کند. اگر جوانه های چشایی شما ملتهب شدند، سعی کنید از دمای خیلی بالا یا خیلی پایین دوری کنید و بیشتر به سمت غذا در دمای اتاق بروید. دوری از غذاهای سرد یا داغ بعلاوه می تواند به بهبود سریع تر جوانه های چشایی ملتهب شما کمک کند.
 • در صورت نیاز، رفلاکس اسید خود را با دارو درمان کنید. اگر رفلاکس اسید معده دارید (زمانی که اسید معده از طریق مری به سمت بالا حرکت می کند) و اسید راه خود را به داخل دهان شما باز می کند، می تواند باعث التهاب جوانه های چشایی شود. اگر به طور مداوم این اتفاق می افتد، یک داروی بدون نسخه را امتحان کنید یا با پزشک خود در مورد نسخه ای برای کمک به آرام کردن معده خود بعد از غذا صحبت کنید. همچنین بعد از صرف غذا به جای دراز کشیدن، می توانید سعی کنید ایستاده بمانید. این می تواند به آرام شدن معده شما کمک کند تا رفلاکس اسید زیادی نداشته باشید.
 • در صورت سیگاری بودن، آن را ترک کنید. مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند جوانه های چشایی شما را تحریک کنند و احتمال ملتهب شدن آنها را افزایش دهند. اگر جوانه های چشایی شما بسیار ملتهب هستند، سعی کنید سیگار را ترک کنید تا ببینید آیا این کار کمکی می کند. سیگار نکشیدن فواید زیادی برای سلامتی نیز دارد، بنابراین می تواند به طور کلی شما را سالم تر کند.
تورم جوانه های چشایی

تورم جوانه های چشایی

آیا تورم جوانه چشایی از بین خواهد رفت؟

آری، تورم جوانه های چشایی شما باید ظرف مدت چند روز از بین برود. برخی از افراد حتی ممکن است برای مدت یک هفته یا بیشتر التهاب داشته باشند. اما اگر متوجه علائم طولانی تری شدید، می تواند نشان دهنده بیماری زمینه ای دیگری باشد. در این موارد، شما باید به یک پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  میوینگ چیست؟ آیا واقعاً روی فرم صورت تأثیر دارد؟

چه زمانی باید به پزشک معالج خود مراجعه کرد؟

اگر بعد از دو هفته هنوز تورم جوانه های چشایی بهبود نیافته است، برای یک قرار ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید. آنها می توانند کمک کنند مشخص شود که آیا یک بیماری زمینه ای باعث التهاب شده است یا خیر.

همچنین در صورت داشتن هر گونه درد یا ناراحتی که شما را از روتین عادی خود باز می دارد، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

از پزشک باید چه پرسش هایی پرسید؟

اگر یک یا چند جوانه چشایی متورم دارید، در اینجا چند پرسش وجود دارند که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • چه چیزی باعث التهاب شده است؟
 • آیا من یک بیماری زمینه ای دارم که به درمان نیاز دارد؟
 • آیا تغییراتی وجود دارند که بتوانم برای کاهش خطر تورم جوانه های چشایی در آینده ایجاد کنم؟

پرسش های پرتکرار در مورد تورم جوانه های چشایی

چرا فقط یک جوانه چشایی متورم است؟

متورم شدن یک جوانه چشایی عادی است. این می تواند نتیجه گاز گرفتن زبان یا حتی لایه برداری طبیعی سلول های زبان شما باشد.

چرا جوانه های چشایی سفید می شوند و درد دارند؟

ظاهر سفید رنگ می تواند نشان دهنده تورم جوانه چشایی باشد. عوامل زیادی می توانند باعث این امر شوند، از جمله استرس، کمبود ویتامین یا برخی غذاهای خاص.

سخن پایانی

جوانه های چشایی متورم در بهترین حالت ناخوشایند هستند. آنها خطرناک نیستند، اما می توانند منجر به بروز درد و تحریک شوند. در بیشتر مواقع، درمان های خانگی، مانند مکیدن یخ یا شستشو با آب نمک گرم، می تواند علائم شما را کاهش دهد. اما اگر جوانه های چشایی متورم دارید که دو هفته یا بیشتر طول کشیده است، با پزشک معالج یا دندانپزشک خود صحبت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتباط متقابل ایمپلنت های دندانی و درمان ارتودنسی!
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code