قند چه تاثیری روی دندان های شما دارد؟ ما اینجا هستیم با پاسخ هایی برای این پرسش و موارد بیشتر.

دندان درد همیشه ناخوشایند است. شما باید از این واقعیت متنفر باشید که هنگام خوردن یک چیز شیرین یا دسر، دندان شما درد می گیرد. نگران نباشید؛ ما می توانیم به شما کمک کنیم! راه حل هایی برای مبارزه با این مشکل وجود دارند؛ در اینجا برخی از نشانه های مربوط به حساسیت به قند، درمان آن و پیشگیری برای توقف بدتر شدن آن آورده شده اند.

دلایل احتمالی حساسیت به قند

اگر دندان شما هنگام خوردن شیرینی درد می گیرد، به این معنی است که شما از حساسیت به قند رنج می برید. این درد همچنین به عنوان نشانه ای برای مشکلات دهانی بسیار مشکل ساز مانند مینای ضعیف دندان ها، ریشه های بدون پوشش مانده و در معرض محیط دهان، عفونت لثه و غیره عمل می کند.

از دست دادن مینای دندان

مینا بیرونی ترین، سخت ترین، و لایه محافظ دندان های شما است که از بروز حفره ها و پوسیدگی های دندانی جلوگیری می کند. دو دلیل وجود دارد که چرا مینای دندان شروع به فرسوده شدن می کنند.

چرا قند به دندان ها آسیب می رساند؟

اگرچه خوراکی ها نوشیدنی های شیرین می توانند خوشمزه باشند، اما آنها می توانند باعث از بین رفتن یا حل شدن مینای دندان های شما شوند. باکتری های دهان به قند موجود در خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین واکنش نشان می دهند و اسید تولید می کنند. باکتری های تولید کننده اسید مینای دندان را می خورند و باعث بروز حساسیت دندان و حتی ایجاد حفره ها می شوند. سپس، از قضا، هنگامی که نوشیدنی های شیرین یا آب نبات بیشتر مصرف می کنید، می توانند همان دردی را ایجاد کنند که در وهله اول ایجاد کرده اند، زیرا دندان های شما اکنون به قند حساس هستند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا پر کردن دندان مهم است؟

مسواک زدن محکم

تکنیک صحیح مسواک زدن با یک مسواک مناسب و دارای فرچه های نرم، از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا محکم مسواک زدن به دلیل فرسایش می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان ها شود. این اتفاق منجر به قرار گرفتن قسمت های حساس دندان در معرض محیط دهان و بدون پوشش ماندن آنها می شود که هنگام خوردن شیرینی یا چیزهای دیگر درد می گیرند.

افزایش مصرف مواد غذایی اسیدی

مواد غذایی و نوشیدنی هایی مانند مرکبات، ترشی جات، قهوه یا چای، دارای اسید بالاتری هستند که در هنگام مصرف، باعث فرسایش لایه بالایی دندان می شود و آن را مستعد حساسیت می کند. رفوارنیشس اسید معده چه در بیماری تحت همین نام، چه با بازگشت اسید معده به دهان طی استفراق کردن می تواند اثر فرسایشی مشابهی داشته باشد.

حفره های دندانی

اگر از دست رفتن مینای دندان ها به موقع درمان نشود، ایجاد حفره های دندانی مرحله بعدی است. فرض کنید هنگام خوردن شیرینی، دندان های شما درد می گیرند؛ بسیار محتمل است که شما یک حفره داشته باشید. حفره همان سوراخی است که باعث می شود لایه های حساس و زیرین دندان در معرض محیط دهان قرار بگیرند، و در نهایت هنگام خوردن شیرینی، به دلیل تماس آن با عصب و تحریک درد، باعث ایجاد دندان درد می شود.

بیماری لثه

بیماری لثه نه تنها لثه ها را تحت تأثیر قرار می دهد بلکه به طور کلی روی سلامت دهان و دندان ها نیز تأثیر می گذارد. تحلیل رفتن لثه ها می تواند پایانه های عصبی تعبیه شده در ریشه ها را در معرض محیط دهان قرار دهند. هنگامی که قند با دندان تماس پیدا می کند، درد آن آغاز می شود.

آسیب دندان

یک تجربه آسیب زا می تواند باعث وارد آمدن آسیب فیزیکی به دندان شود، که به احتمال زیاد آن را حساس می کند. افراد مبتلا به اضطراب غالباً دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهند و می سایند (دندان قروچه) که باعث تخریب بالاترین لایه دندان های آنها می شود، و باعث تحریک درد در واکنش به نوشیدنی های سرد یا داغ، و همینطورشیرینی جات می شود!

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دندان ها هنگام بستن بایت باید چگونه باشند؟

مواد سفید کننده دندان

آنها حاوی مواد روشن کننده هستند، مانند سفید کننده، که به داخل مینای دندان ها نفوذ می کند و باعث بروز درد می شود.

حساسیت دندان به شیرینی

حساسیت دندان به شیرینی

درمان های دندان درد در نتیجه مصرف قند

استفاده از خمیر دندان فلورایده

وقتی صحبت از حساسیت به میان می آید، فلوراید مؤثرترین ماده است. این ماده نه تنها در برابر اثرات منفی مصرف مواد غذایی اسیدی مقاومت می کند بلکه به احیاء مینای دندان نیز کمک می کند.

استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت

این نوع خمیر دندان ها دارای ماده فعال فلوراید استنوید هستند که برای محافظت در برابر حساسیت دندان طراحی شده اند. این ماده برای محافظت از دندان ها در برابر حساسیت از نظر بالینی اثبات شده است. با محافظت از دندان های خود در برابر حساسیت، می توانید از غذاهایی که دوست دارید لذت ببرید و حساسیت کمتری را تجربه کنید.

سیلانت ها

سیلانت ها همان مواد کامپوزیتی هستند که شیارها و فرو رفتگی های ریز سطح دندان ها با آنها پر می شود تا از نفوذ پوسیدگی به عمق دندان و تخریب بافت محافظ دندان و بروز دندان در پیشگیری کنند. آنها بعلاوه از تجمع مواد غذایی و بالا رفتن احتمال پوسیدگی دندان جلوگیری می کنند. با پوشش دادن بخش های در معرض محیط دهان، از بروز درد هنگام خوردن چیزهای شیرین جلوگیری می شود.

پر کردن دندان

آنها حفره هایی که ریشه های دندان را در معرض محیط دهان قرار می دهند را پر می کنند و از این طریق از دندان در حین خوردن خوراکی های شیرین جلوگیری می کنند.

مسکن های بدون نسخه یا OTC

برای درمان سریع درد، چندین گزینه داروهای مسکن درد وجود دارند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، از جمله NSAIDها.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا بریس های ارتودنسی به تنظیم نیاز دارند؟

محافظ دندان

در صورت داشتن عادت دندان قروچه، این ابزار از دندان های شما در برابر فرسایش محافظت می کند.

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید در طول ویزیت دندانپزشکی توسط دندانپزشک روی دندان های شما اعمال می شود. وارنیش روی دندان های شما سخت خواهد شد و انتقال پیغام های عصبی به دندان ها را کاهش می دهد و مینای دندان ها را تقویت می کند.

روکش، اینله، آنله، یا ترمیم کامپوزیتی

دندانپزشک پس از زدودن پوسیدگی، تعیین می کند که آیا یک روکش، اینله، آنله، یا رزین کامپوزیت نیاز است.

جراحی پیوند لثه

اگر ریشه دندان شما بافت لثه محافظ خود را از دست داده باشد، جراحی پیوند لثه برای جایگزینی بافت لثه از دست رفته و محافظت از ریشه دندان های شما و کاهش حساسیت دندان های شما، توسط یک پریودنتیست تکمیل می شود.

درمان ریشه

اگر حساسیت ادامه یابد، به معنای عفونی شدن پالپ داخل ریشه دندان است، و دندانپزشک شما ممکن است این روش درمانی را برای زدودن عفونت و کاهش درد توصیه کند.

علاوه بر این، بهداشت دهان و دندان مناسب مهم است. همچنین ممکن است بخواهید عادات غذایی خود را تغییر داده و مقدار قند یا نوشیدنی های قندی که مصرف می کنید را کاهش دهید تا از مینای دندان های خود محافظت کنید.

حساسیت دندان به شیرینی

حساسیت دندان به شیرینی

جلوگیری از حساسیت به شیرینی جات

چند روش مفید برای جلوگیری از حساسیت دندان ها با شیرینی جات عبارتند از:

  • تکنیک بهتر مسواک زدن

دندانپزشکان مسواک زدن را با فشار زیاد را توصیه نمی کنند. در عوض، حرکت دایره ای و نرم تر برای مسواک زدن توصیه می شود.

  • استفاده از مسواک دارای فرچه های نرم

سایش کمتر به کاهش فرسایش مینای دندان ها کمک خواهد کرد.

  • به آنچه می خورید توجه داشته باشید.

باید از خوردن خوراکی های اسیدی یا خیلی قندی اجتناب شود.

  • بیش از یک بار در هفته از روش های سفید کننده دندان استفاده نکنید.

آنها حاوی موادی هستند که برای مینای دندان ها مضر می باشند.

اگر هنوز احساس می کنید که هنگام خوردن شیرینی، دندان های شما درد دارند، احتمالاً بهتر است که برای مراجعه به دندانپزشک وقت بگیرید.

۴.۳/۵ (۳ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code