روکش دندانی اساساً محافظی برای دندان های آسیب دیده است. این ترمیم دندانی می تواند از مواد مختلفی شامل فلز یا پرسلن ساخته شود.

ممکن است شما روی دندان مولر خود روکشی داشته باشید که به ندرت خود را نشان دهد، مگر زمانی که با دهان کاملاً باز خمیازه بکشید، یا ممکن است روی دندان های جلوی خود روکش داشته باشید که بویژه برای مطابقت با دندان های دیگر شما طراحی شده اند.

هنگام انتخاب یک روکش، عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارند که باید مد نظر قرار بگیرند، از جمله:

 • هزینه
 • استحکام
 • دوام

طبیعی بودن ظاهر که در لبخند شما خللی ایجاد نکند نیز ممکن است برای شما اولویت باشد. دندانپزشک می تواند راجع به گزینه های مختلف با شما صحبت کند و به شما کمک کند چه چیزی بهتر نیازهای شما را برآورده می کند.

انواع روکش دندانی

انواع مختلف مواد می توانند برای روکش های دندانی استفاده شوند، از جمله:

 • پرسلن
 • سرامیک
 • زیرکونیا
 • فلز
 • رزین کامپوزیت
 • ترکیبی از مواد

برای مثال، شما ممکن است یک روکش پرسلن داشته باشید که با فلز جوش خورده است، بر عکس روکش های تمام پرسلن.

هنگام انتخاب مواد برای روکش های دندانی، دندانپزشک عوامل متعددی را مد نظر قرار می دهد، از جمله:

 • محل دندان شما
 • وقتی لبخند می زنید چقدر از دندان شما قابل مشاهده است
 • وضعیت بافت لثه شما
 • عملکرد دندانی که روکش نیاز دارد
 • چه مقدار از دندان طبیعی باقی مانده است
 • رنگ دندان های اطراف

علاوه بر این، راجع به ترجیحات شخصی خود می توانید با دندانپزشک خود نیز صحبت کنید.

روکش های دندانی

روکش های دندانی

روکش موقت دندان

روکش موقت دقیقاً همان چیزی است که از نام آن بر می آید. روکشی است که تنها برای مدت زمان کوتاهی داخل دهان شما باقی می ماند. دندانپزشک آن را با چسبی روی دندان شما قرار می دهد که به راحتی قابل برداشته شدن باشد، بنابراین، به اندازه روکش های دائمی محکم نخواهد بود.

از این نوع روکش ها در طول مدتی که منتظر ساخت و دریافت روکش های دائمی هستید استفاده می شود. روکش های دائمی در جلسه دوم روی دندان های شما قرار می گیرند.

روکش یک روزه دندان

شما می توانید در یک جلسه روکش های دندانی را دریافت کنید. برخی مطب های دندانپزشکی نصب یک روزه روکش های دندانی را با استفاده از روش های مختلفی ارائه می دهند از جمله طراحی با کمک کامپیوتر/ ساخت با کمک کامپیوتر (CAD/ CAM). روکش جدید شما همانجا داخل مطب از یک تکه سرامیک ساخته می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد بی حسی دندانپزشکی بدانید

آنله یا روکش سه چهارم

برخی روکش ها تنها بخشی از دندان را پوشش می دهند. اگر شما به یک روکش کامل نیاز نداشته باشید، دندانپزشک به جای آن آنله یا روکش سه چهارم را پیشنهاد خواهد داد.

چه کسانی روکش دندان نیاز دارند؟

اگر یک حفره دندانی بزرگ دارید که برای پر شدن خیلی بزرگ است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که روی آن روکش قرار دهید. علاوه بر این، اگر دندان شما شرایط زیر را داشته باشد ممکن است روکش دندان نیاز داشته باشید:

 • ساییدگی شدید
 • ترک خوردگی
 • ضعیف شدن

استفاده از روکش های دندانی پس از درمان ریشه دندان نیز توصیه می شوند، زیرا دندان شکننده تر می شود و نیاز به محافظت خواهد داشت.

علاوه بر این، اگر دندان از دست رفته دارید، و لازم است دندانپزشک به جای آن بریج یا ایمپلنت دندانی قرار دهد نیز گزینه خوبی برای دریافت روکش های دندانی هستید.

روکش های دندانی

روکش های دندانی

فرایند نصب روکش دندانی

روند دریافت روکش های دندانی به این بستگی دارد که دندانپزشک شما فرایند چند روزه را انتخاب کند یا فرایند یک روزه را.

فرایند چند روزه با روکش موقت

برای دریافت روکش های سنتی، شما نیاز خواهید داشت دو مرتبه به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

 1. دندانپزشک دندانی که نیاز به روکش دارد را معاینه و آماده خواهد کرد. این شامل گرفتن عکس رادیو گرافی با اشعه ایکس از دندان ها است. علاوه بر این، قبل از آن ممکن است از دندان ها یا دهان شما نیز قالب گرفته شود.
 2. دندانپزشک بخشی از لایه بیرونی دندان را تراش خواهد داد.
 3. از دندان تراشیده شده و دندان های اطراف آن نیز قالب گرفته خواهد شد.
 4. دندانپزشک برای محافظت از دندان یک روکش موقتی روی آن قرار خواهد داد.
 5. دندانپزشک قالب را برای ساخت روکش به لابراتوار ارسال خواهد کرد. این گام ممکن است چند هفته طول بکشد.
 6. وقتی روکش آماده شده ارسال می شود، لازم است شما برای بار دوم به مطب مراجعه کنید تا دندانپزشک بتواند روکش را به دندان شما بچسباند.

فرایند یک روزه

در فرایند یک روزه، می توانید مرحله استفاده از روکش های موقت را رد کنید.

 1. دندانپزشک یک عکس دیجیتال از دهان شما می گیرد.
 2. با استفاده از یک اسکن دیجیتال از تصاویر، دندانپزشک روکش را همانجا داخل مطب خواهد ساخت. ممکن است مجبور باشید ۱ تا ۲ ساعت برای ساخته شدن روکش صبر کنید.
 3. وقتی روکش آماده شد، دندانپزشک آن را در جای خود خواهد چسباند. کل فرایند حدود ۲ تا ۴ ساعت طول خواهد کشید.

حتی در طول مدتی که منتظر ساخت روکش خود هستید، بسته به موقعیت خاص شما، ممکن است حتی بتوانید به محل کار خود نیز باز گردید.

همه دندانپزشکان فناوری لازم برای ساخت روکش های یک روزه را ندارند. از دندانپزشک خود بپرسید آیا این گزینه فراهم است، و هزینه تقریبی آن را به شما بگوید، مخصوصاً اگر بیمه خدمات دندانپزشکی ندارید.

روکش های دندانی

روکش های دندانی

مراقبت از روکش ها

وقتی روکش در جای خود قرار گرفت، مهم است به خوبی از آن مراقبت کنید. توجه با دقت به روکش شما می تواند طول عمر آن را افزایش دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تاثیر ارتودنسی بر سلامت عمومی بدن

در اینجا به بیان چند نکته کمک کننده خواهیم پرداخت:

 • با دقت مسواک بزنید. اگر تا به حال روزی دو مرتبه دندان های خود را مسواک نمی زده اید، زمان آن رسیده است که انجام این کار را آغاز کنید. اگر روکش یا دندان اطراف آن به سرما یا گرما حساس هستند، به فکر استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس باشید.
 • نخ دندان کشیدن روزانه می تواند همه دندان های شما را در بهترین شکل خود حفظ کند.
 • از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید. جویدن یخ یا غذاهای سفت ممکن است باعث ترک خرودن روکش شما شوند، مخصوصاً اگر روکش های پرسلن دارید.
 • اگر دندان های خود را روی یکدیگر فشار می دهید و می سایید (دندان قروچه یا براکسیسم دارید) ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند برای محافظت از روکش و دندان های اطراف آن از محافظ دندان های شبانه استفاده کنید.

مراقبت از روکش موقت

لازم است با روکش های موقت خود به آرامی برخورد کنید زیرا آنها تنها برای اتصال موقت طراحی شده اند. مثل همیشه مسواک بزنید اما خیلی آرام برخورد کنید. وقتی نخ دندان می کشید، سعی کنید به جای آنکه نخ دندان را از کنار روکش رو به بالا بیاورید آن را از کنار روکش بکشید، زیرا رو به بالا کشیدن نخ دندان می تواند موجب شل شدن روکش دندان شود.

در صورت خارج شدن یا شکستن روکش موقت در طول مدتی که منتظر دریافت روکش دائم خود هستید، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. دندانپزشک می تواند مجدداً آن را بچسباند یا روکش جدیدی برای شما بسازد.

مشکلات احتمالی داشتن روکش دندان

روکش می تواند راهکاری بسیار مفید برای مشکلات چشمگیری باشد که برای دندان های شما بروز پیدا می کنند. اما خطرات و مشکلات احتمالی نیز وجود دارند که ممکن است پس از دریافت یک روکش تجربه کنید.

حساسیت دندان ها

اصلاً غیر عادی نیست دندانی که روی آن روکش قرار گرفته است یه سرما یا گرما حساسیت نشان دهد. با این حال، اگر دندان های شما به فشار هنگام بستن بایت خیلی حساس باشد، ممکن است روکش به خوبی روی دندان قرار نگرفته شده باشد. با دندانپزشک خود در مورد تنظیم مجدد روکش یا پر کردن بالای روکش صحبت کنید.

روکش های لب پر شده

برخی از انواع خاص روکش ها، مخصوصاً روکش های تمام پرسلن، بیشتر مستعد لب پر شدن هستند. دندانپزشک شما ممکن است بتواند لب پر شدگی های کوچک را ترمیم کند.

پرسلنی که برای روکش های ترکیبی پرسلن روی فلز استفاده می شود ممکن است شکسته شود، و ساختار فلزی زیر آن قابل مشاهده باشد. اگر فلز هنوز دست نخورده باشد، این لب پر شدگی ها ممکن است نیازی به ترمیم نداشته باشند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا پس از ترمیم دندان می توان از براکت ارتودنسی استفاده کرد؟

روکش خارج شده یا شل شده

روکش شمامی تواند شل شود یا حتی خارج شود اگر چسب کافی برای نگهداشتن آن در جای خود وجود نداشته باشد. اگر فکر می کنید روکش شما شل شده یا لق شده است با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

واکنش های آلرژیک

این چندان شایع نیست، اما برخی افراد می توانند واکنش آلرژیک به فلزی نشان دهند که در برخی روکش ها استفاده می شود.

بیماری لثه

اگر متوجه شدید که لثه های اطراف روکش شما زخم یا حساس شده اند، یا اگر این منطقه شروع به خونریزی کرد، ممکن است بیماری ژنژیویت، یا بیماری لثه شما در حال پیشرفت باشد.

روکش های دندانی

روکش های دندانی

روکش ها چقدر دوام دارند؟

طول عمر روکش های دندانی می تواند بین ۵ تا ۱۵ سال متغیر باشد. برخی روکش ها مقاوم تر از روکش های دیگر هستند، بنابراین دوام بیشتری خواهند داشت.

برای مثال، در تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ روی سه نوع مختلف روکش یکپارچه در برابر “فشارهای زیاد بایت” انجام شد مشخص شد که روکش های یکپارچه زیرکونیا کمتر از دیگر روکش ها احتمال دو نیم شدن یا ترک خوردن آنها وجود دارد.

روکش یکپارچه روکشی است که از یک تکه ماده، مانند زیرکونیا، ساخته می شود.

با این حال، محققان برای آزمایشات خود از مدل هایی استفاده کرده اند. آنها بعلاوه هشدار داده اند که تنوع در جایگذاری روکش های دندانی و دیگر عوامل می توانند نتایج را در افراد واقعی تحت تأثیر قرار دهند.

به عنوان یک قانون کلی، به نظر می رسد که روکش های طلا و روکش های ترکیبی پرسلن و فلز با دوام ترین روکش ها باشند.

روکش های تمام سرامیک و تمام پرسلن ممکن طبیعی تر به نظر برسند، اما آنها معمولاً به اندازه روکش های فلزی یا روکش های ترکیبی فلز و پرسلن محکم نیستند. به نظر می رسد که روکش های تمام رزین سریع تر ساییده شوند.

اگر به درستی از روکش های دندانی مراقبت شود، می توانند چند سال دوام داشته باشند.

جایگزین های روکش دندان چیست؟

به احتمال زیاد دندانپزشک شما روکش هایی را به شما پیشنهاد خواهد داد که برای موقعیت خاص شما بهتر است یا بهترین گزینه جایگزین است.

برای مثال، ممکن است دندان های شما خیلی ضعیف یا ساییده شده باشند و نتوانند یک پر شدگی معمولی را حمایت کنند، بنابراین، اگر دندان جلوی دهان باشد، ونیرهای دندانی یا دیگر انواع درمان ها توصیه می شوند.

یا دندان های شما ممکن است حفره خیلی بزرگی داشته باشند، و دندانپزشک شما روکشی را توصیه خواهد کرد که بهترین گزینه درمانی برای محافظت از دندان شما خواهد بود.

سخن پایانی

وقتی نوبت به روکش های دندانی می رسد، ممکن است شما گزینه های متعددی داشته باشید. هیچ چیز دیگری مانند قرار گیری خوب روکش روی دندان وجود ندارد، اما به نظر می رسد برخی از انواع آنها بر برخی دیگر برتری داشته باشند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code