گرچه معمولاً نوجوانان بریس های ارتودنسی را دریافت می کنند، اما امروزه افراد بزرگسال بیشتری تصمیم می گیرند که دندان های کج یا نامرتب خود را با استفاده از بریس ها اصلاح کنند.

احتمالاً به تازگی براکت های خود را دریافت کرده اید و ارتودنتیست شما فهرستی از بایدها و نبایدها را همراه با دستورالعمل هایی برای نگهداری مناسب با شما در میان می گذارد. چیزی که انتظارش را نداشتید این بود که مجبور شوید هر چند وقت یک مرتبه برای تنظیمات بازگردید. ممکن است به این موضوع فکر کنید که چرا باید برای تنظیم ابزار خود به ارتودنتیست مراجعه کنید. بالأخره، آیا بریس ها دندان های شما را به صورت خود به خود صاف نمی کنند؟ حقیقت این است که بریس ها به تنظیمات منظم نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که آنها به طور مؤثر کار می کنند و شما در مسیر دستیابی به نتایج دلخواه خود قرار دارید. این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که چرا بریس ها به تنظیمات نیاز دارند و در طول قرار ملاقات انتظار چه چیزی را می توانید داشته باشید.

چرا بریس ها به تنظیمات نیاز دارند؟

دندان های شما اجسام ساکنی نیستند. بلکه آنها در پاسخ به فشار جابجا می شوند و حرکت می کنند. هدف از بریس ها صاف کردن دندان های کج و کمک به همراستا کردن دندان ها، فک و لبخند شماست. بریس ها فشار ملایم و ثابتی به دندان های شما وارد می کنند که به تدریج آنها را به موقعیت مورد نظر منتقل می کنند. طی این فرآیند، لثه ها و دندان های شما روند بازسازی را طی می کنند. به همین دلیل است که ارتودنتیست باید به طور منظم بریس ها را تنظیم کند تا اطمینان حاصل نماید که فشار به درستی اعمال می شود و دندان های شما در جهت درست در حال حرکت هستند. علاوه بر این، باید رابر بندهای الاستیک شما را تعویض کند تا فشار آنها برای حرکت دندان های شما ادامه یابد. رابر بندهای فرسوده که بیش از حد کشیده شده اند نمی توانند فشار مورد نیاز دهان شما را حفظ کنند. سیم های شما هم همینطور. با جابجایی دندان ها، ممکن است شکاف هایی در سیم های شما ایجاد شود. آنها نیز باید سفت شوند تا اطمینان حاصل شود که دندان های شما به جایی که قرار است، حرکت می کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  براکت ارتودنسی چگونه دندان ها را جابجا می کنند؟

علاوه بر این، با حرکت دندان ها، سیم ها و براکت های بریس ها می توانند شل شده یا آسیب ببینند. تنظیمات این امکان را برای ارتودنتیست شما فراهم می کنند تا این اجزاء را سفت یا تعویض کند، و از عملکرد صحیح بریس های شما اطمینان حاصل کند.

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

در طول یک قرار ملاقات تنظیم بریس ها چه اتفاقی می افتد؟

ارتودنتیست شما در طول یک قرار ملاقات برای تنظیم ابزار شما، بریس ها و دندان های شما را معاینه خواهد کرد تا مشخص نماید چه تغییراتی باید ایجاد شوند. علاوه بر این، آنها ممکن است عکس های رادیوگرافی با اشعه ایکس یا سایر تصاویر را برای مشاهده نحوه حرکت دندان های شما بگیرند.

ارتودنتیست هنگامی که به صورت شفاف پیشرفت درمان شما را درک کرد، تنظیمات لازم را روی بریس های شما انجام خواهد داد. این ممکن است شامل سفت کردن یا شل کردن سیم ها، تعویض براکت ها، یا ایجاد تغییرات دیگر در ابزار باشد.

پس از معاینه، اولین گام در تنظیمات، برداشتن لیگاچورها است که سیم های کمانی را روی براکت ها نگه می دارند. در مرحله بعد، سیم کمانی برداشته می شود و ارتودنتیست دوباره موقعیت دندان ها را بررسی می کند تا مشخص کند که آیا به سیم کمانی جدید نیاز دارید یا خیر. در نهایت، یا سیم کمانی قدیمی شما یا یک سیم جدید مجدداً به براکت ها وصل می شود و لیگاچورها و پس از آن رابربندهای جدید به سیم کمانی اضافه می شوند.

در حالی که تنظیمات ممکن است ناراحت کننده باشند، اما ناراحتی معمولاً فقط مدت کوتاهی طول خواهد کشید. ارتودنتیست شما برای ایجاد تغییرات لازم به سرعت کار خواهد کرد و سپس قبل از آنکه شما مطب را ترک کنید، بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل نماید که همه چیز به درستی عمل می کند.

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

این قرار ملاقات چقدر طول می کشد؟

به طور کلی، تنظیم فقط ۳۰ دقیقه طول می کشد. در حالی که به نظر می رسد کار زیاد است، اما یک فرآیند نسبتاً سریع است. تا آنجا که دردناک خواهد بود، احتمالاً پس از تنظیم، ناراحتی وجود خواهد داشت، زیرا دندان های شما تنظیم می شوند و به مکان مناسب حرکت می کنند، بخصوص پس از چند تنظیم اولیه. جلسات بعدی، به این اندازه ناراحت کننده یا طولانی نخواهند بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا ممکن است بریس ها برای فردی مناسب نباشند؟

هر چند وقت یکبار به تنظیمات نیاز خواهید داشت؟

دفعات قرار ملاقات های لازم برای تنظیمات بریس های شما به طرح درمان شما بستگی خواهد داشت. با این حال، اکثر بیماران هر ۴ تا ۸ هفته یک مرتبه برای انجام تنظیمات به ارتودنتیست خود مراجعه می کنند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هر مورد منحصر به فرد است و ارتودنتیست شما بهترین طرح درمان را برای نیازهای شما مشخص خواهد نمود. علاوه بر این، آنها تعداد ملاقات های شما را بر اساس سرعت حرکت دندان ها و میزان اصلاح مورد نیاز تعیین خواهند کرد.

ممکن است همیشه در هر قرار ملاقات به تنظیمات نیاز نداشته باشید، اما توصیه می شود که برای اطمینان از پیشرفت روند جابجایی دندان های خود، به طور مرتب قرار ملاقات ها را برنامه ریزی کنید.

پس از معاینه کامل، متخصص ارتودنسی به شما اطلاع می دهد که آیا در حال حاضر یا در مراجعه بعدی به تنظیم نیاز دارید.

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

سفت و تنظییم کردن براکت ارتودنسی

اگر تنظیمات بریس های شما انجام نشوند، چه اتفاقی می افتد؟

اگر تنظیمات بریس های شما به صورت منظم انجام نشوند، ممکن است درمان شما بیشتر طول بکشد یا ممکن است به اندازه ای که می توانست، مؤثر نباشد. علاوه بر این، اگر براکت های شما آسیب ببینند یا شکسته شوند و آنها را تعمیر نکنید، می تواند منجر به بروز مشکلات دندانی دیگری شود.

دنبال کردن طرح درمان توصیه شده توسط ارتودنتیست و مراجعه برای تمام جلسات برنامه ریزی شده برای تنظیمات ابزار، برای اطمینان پیدا کردن از بهترین نتایج ممکن برای درمان ارتودنسی بسیار مهم است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چگونه لکه های بریس ارتودنسی را برطرف کنیم؟

اگر براکت های شما شل شدند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و برای تعمیر فوری وقت بگیرید. در ضمن، می توانید از نوک پاک کن یا موم دندانپزشکی برای پوشاندن سیم های بیرون زده که داخل دهان شما را بریده یا تحریک می کنند، استفاده کنید.

۳/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code