طراحی دیجیتالی لبخند چیست؟ آیا این درمان می تواند در دستیابی به یک لبخند جوان تر و سالم تر به شما کمک کند؟

آری! طراحی دیجیتالی لبخند فرایندی است که در آن یک دندانپزشک زیبایی با استفاده از فناوری دیجیتال و نسبت طلایی برای خلق بهترین لبخند برای بیمار استفاده می کند. دندانپزشک هنگام طراحی دیجیتالی لبخند، همه جنبه های لبخند شما را در نظر می گیرد.

در این طراحی، رابطه بین تمام جنبه های دهان و صورت فرد، از جمله لثه ها، لب ها و دندان ها در نظر گرفته می شوند. برای خلق لبخند جدید شما، از هر تعداد درمان می توان استفاده کرد مانند ونیر، سفید کردن و ایمپلنت. اما چیزهای بیشتری در پشت فرایند طراحی لبخند وجود دارند، و مقداری از علم آن می تواند پیچیده باشد.

بنابراین دندانپزشک برای کمک به شما در تشخیص اینکه آیا این روش برای شما مناسب است، جنبه های مختلف طراحی لبخند را تجزیه و تحلیل می کند:

 • طراحی لبخند چیست؟
 • دندانپزشکان لبخند شما را چگونه طراحی می کنند؟
 • نسبت طلایی دندان چیست؟
 • چه کسی واجد شرایط درمان است؟
 • همه اینها چقدر هزینه دارند؟

ما امیدواریم که این اطلاعات به شما کمک کنند گام بعدی را به سوی لبخند کامل و سالم خود بردارید.

طراحی لبخند چیست؟

طراحی لبخند عبارت است از فرآیند برنامه ریزی برای فرایندهای زیبایی و ارتودنتیک که لبخند ارزشمندی را برای شما خلق خواهد کرد. دندانپزشکان زیبایی، زیبایی را روی دهان و صورت بیمار پایه گذاری می کنند. این فرایند می تواند شامل کاشت ایمپلنت، روکش ها، ونیرها، سفید کردن دندان ها، لیفت لب و تغییرات لثه باشد. ممکن است برای لبخند شما فواید فیزیکی نیز وجود داشته باشد، مانند تقویت مینای دندان با ونیرهای دندانی یا روکش ها برای پوشش دادن مناطق حساس.

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتالی لبخند

چرا باید طراحی لبخند را انجام داد؟

دلایل مختلفی وجود دارند که یک بیمار ممکن است به دنبال یک درمان طراحی زیبایی لبخند باشد، از جمله تمایل به:

 • جوان تر به نظر رسیدن
 • داشتن اعتماد به نفس بیشتر
 • افزایش شانس پیشرفت شغلی
 • داشتن احساس جذابیت بیشتر

پیدا کردن یک مرکز طراحی لبخند

کلینیک های دندانپزشکی طراحی لبخند زیادی در سراسر کشور و جهان وجود دارند که خدمات طراحی لبخند را ارائه می دهند. با یک جستجوی سریع در اینترنت می توانید مؤسسات طراحی لبخند و دندانپزشکان زیادی در منطقه خود را پیدا کنید. به احتمال زیاد باید با چند دندانپزشک مشورت کنید تا یکی از بهترین خدمات را برای خود پیدا کنید که متناسب با سبک زندگی و بودجه دندانپزشکی شما باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چگونه لکه های بریس ارتودنسی را برطرف کنیم؟

هزینه طراحی لبخند چقدر است؟

بسته به کلینیکی که مراجعه می کنید و خدماتی که دریافت می کنید، طراحی لبخند شما می تواند در هر جایی متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر دهان شما به کاشت کامل ایمپلنت های دندانی و جراحی پلاستیک روی لب ها نیاز داشته باشد، هزینه شما خیلی بیش از زمانی خواهد شد که تنها به ونیرها نیاز دارید.

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتالی لبخند

دندانپزشکان هنگام طراحی لبخند شما چه چیزهایی را مد نظر قرار می دهند؟

دندانپزشکان طراحی لبخند دو دسته را در نظر می گیرند: ویژگی های چهره و دندان ها. جنبه های چهره روی بافت های نرم و سخت که در لبخند نقش دارند، تمرکز دارند. مؤلفه های دندانی بیشتر روی دندان ها و ارتباط آنها با بافت نرم در حفره دهان مانند لثه ها تمرکز دارد.

بیایید نگاهی دقیق تر به ویژگی های خاص صورت و دندان ها داشته باشیم که دندانپزشک شما برای طراحی لبخند جدید شما استفاده خواهد کرد.

ترکیب صورت

یک دندانپزشک طراحی لبخند باید تقارن، تراز و تناسب صورت را برای طراحی لبخند در نظر بگیرد و با تیمی از متخصصان کار کند. این تیم، شامل ارتودنتیست ها، جراحان ارتوگناتیک (فک و صورت)، پریودنتیست ها (متخصصان لثه و کاشت ایمپلنت) و جراحان پلاستیک، برای هر تخصص، باید یک تجزیه و تحلیل انجام دهند. پس از اتمام کار، آنها یافته های خود را در یک طرح جامع ترکیب می کنند.

خط بین دو چشم

این یک خط خیالی است که بین مرکز مردمک چشم ها ترسیم می شود. این خط باید موازی پلان اکلوزال باشد، یک سطح خیالی که با لبه های سطوح جونده دندان های پیشین مرکزی (چهار دندان جلو) و سطوح جونده دندان های عقب تماس دارد.

لب ها

لب ها نقش مهمی در طراحی لبخند ایفا می کنند زیرا آنها مانند یک مرز برای دندان ها هستند. شکل، حرکت و انعطاف پذیری لب ها می تواند ظاهر لبخند را تعیین کند.

هنگام طراحی لب ها، یک دندانپزشک موارد زیر را مد نظر قرار خواهد داد:

طول لب: طراح، از نقطه زیر بینی تا مرز پایینی لب بالا در حالت استراحت آن را اندازه گیری می کند. لب بالا تمایل دارد با بالا رفتن سن افزایش یابد، بنابراین این فاصله کاهش می یابد، یا حداقل ظاهر این فاصله می تواند به یک بیمار کمک کند جوان تر به نظر برسد.

تحرک لب: در اینجا، فاصله بین لب بالا در حالت استراحت تا بالاترین وضعیت آن در حالت لبخند را اندازه گیری می کند. در برخی از بیماران لب ها هنگام لبخند زدن تحرک زیادی دارند که باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود.

این اندازه گیری ها به دندانپزشک شما کمک می کند بهترین لبخند را برای شما خلق کند.

ابعاد

صورت را می توان به دو بعد تقسیم کرد: افقی و عمودی.

اجزاء بعد افقی شامل موارد زیر هستند:

 • عرض صورت: باید پنج برابر عرض چشم ها باشد.
 • عرض بینی: باید برابر با فاصله داخلی گوشه های چشم ها یا فاصله بین گوشه های داخلی پلک ها باشد.
 • عرض دهان: باید برابر با فاصله بین مرکز مردمک چشم ها باشد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا پیرسینگ های دهانی می توانند مضر باشند؟

بعد عمودی را می توان به سه قسمت مساوی تقسیم کرد:

 • یک سوم فوقانی: پایین ترین نقطه خط مو بین ابروها تا خط ابرو
 • یک سوم میانی: خط ابرو تا پایه بینی
 • یک سوم پایینی: پایه بینی تا پایه چانه

شکل صورت

شش شکل صورت وجود دارند که می توانید با نگاه کردن به قسمت جلوی صورت آن را مشاهده کنید- قلبی- شکل، کشیده، بیضی- شکل، مثلثی- شکل، مربعی- شکل و گرد. با نگاه به چهره از نیمرخ، می توانید یکی از سه نوع نیمرخ را مشاهده کنید- محدب، صاف و مقعر.

تمام این اندازه گیری های صورت هنگام طراحی لبخند بیمار ضروری است.

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتالی لبخند

ترکیب دندانی

هنگامی که دندانپزشک شما لبخند شما را طراحی می کند، عوامل دندانی زیر را در نظر خواهد گرفت:

دندان ها

 • میدلاین دندان ها (خط بین دو دندان جلوی فک بالا و دو جلوی فک پایین پایین)
 • ارتفاع دندان های پیشین (ارتفاع چهار دندان جلو)
 • ابعاد دندان ها
 • نقاط رأس دندان ها (بالاترین نقاط قوس خط لثه روی هر دندان)
 • انحراف محوری (زاویه ای که بین محور طولی دندان و استخوانی که از آن بیرون می آید ایجاد می شود)
 • منطقه تماس بین دندانی (ICA؛ منطقه ای که دو دندان مجاور با یکدیگر تماس پیدا می کنند)
 • نقطه تماس بین دندانی (IPA؛ منطقه تماس بین دو دندان)
 • فضای مثلثی بین دو دندان جلو (فضای بین دو انتهای دندان های مجاور جلو)
 • جنسیت ، شخصیت و سن
 • تقارن و تعادل

بافت نرم

دندانپزشک شما همچنین جنبه های زیر را در مورد بافت نرم در نظر خواهد گرفت:

 • سلامت لثه ها
 • خط لثه
 • فضای مثلثی بین دندانی (فضای بین دندان های مجاور)
 • خط لبخند

نسبت طلایی دندان

هنگامی که لبخند فرد در حالی که سر رو به بالا است مشاهده می شود، پهنای هر دندان جلو که در مرکز آغاز می شود و رو به بیرون می رود، به اندازه ۶۰% از پهنای دندان مجاور است، با نسبت ۶/۰: ۱: ۶/۱. از آنجا که بیماران مختلف شکل قوس دندانی، آناتومی لب و نسبت صورت متفاوتی دارند، بازتولید دقیق قانون نسبت طلایی غیرممکن است، اما دندانپزشکان از آن به عنوان یک راهنمای نسبی استفاده خواهند کرد.

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتالی لبخند

طراحی دیجیتالی لبخند (DSD)

در این فناوری جدید از نرم افزار رایانه ای برای طراحی دیجیتالی لبخندهای بیماران استفاده می شود. اکنون این روش جایگزین روش قدیمی تر طراحی دستی در اکثر مطب های دندانپزشکان می شود، اما از همان پارامترها برای طراحی و بهینه سازی لبخند استفاده می شود.

یکی از بزرگترین مزایای طراحی دیجیتالی لبخند این است که بیماران می توانند پیش نمایش لبخند را قبل از آغاز فرایندها مشاهده کنند. آنها می توانند با دندانپزشک همکاری کنند تا رنگ، شکل و ارتفاع دندان ها را اصلاح کنند تا لبخند ایده آل خود را خلق کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا بلافاصله بعد از چای یا قهوه نباید دندان ها را مسواک زد؟

طراحی دیجیتالی لبخند همچنین به دقیق تر شدن نتیجه نهایی کمک می کند، زیرا با یک اسکنر دهان و دندان و چاپگر سه بعدی انجام می شود.

چه کسی واجد شرایط انجام طراحی لبخند است؟

بیماران برای اینکه گزینه مناسبی برای تحول دندانی طراحی لبخند باشند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • ابتدا، قبل از فرایند طراحی لبخند خود باید پوسیدگی دندان یا بیماری لثه خود را درمان کنید، که ممکن است شامل جراحی LANAP باشد.
 • قبل از فرایند، دندان قروچه یا فشردن و ساییدن دندان ها روی یکدیگر باید برطرف شوند، زیرا این عادت می تواند طول عمر لبخند جدید شما را کوتاه کند.
 • باید مینای دندان کافی برای ونیرها یا سفید کردن دندان ها داشته باشید.
 • از سلامت و بهداشت خوب دهان و دندان برخوردار باشید.

نتیجه گیری

یک دندانپزشک برای اصلاح طرح لبخند دندانی، چندین جنبه از دندانپزشکی زیبایی را برای کمک به بهینه سازی لبخند بیماران خود ترکیب می کند. این فرایند می تواند شامل سفید کردن دندان ها، ونیرها، روکش ها، لیفت لب و تغییرات لثه باشد.

ممکن است فواید فیزیکی نیز برای لبخند شما وجود داشته باشد. به عنوان مثال، روکش ها یا پر شدگی ها، مناطقی را پوشش می دهند که دچار افزایش حساسیت شده اند. ایمپلنت های دندانی بعلاوه گاهی اوقات بخشی از طراحی لبخند هستند و بهترین راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته محسوب می شوند.

فناوری طراحی لبخند مسیری طولانی را طی کرده است و امروزه دندانپزشکان از طراحی دیجیتالی لبخند برای دستیابی به نتایج دقیق تر برای بیماران خود استفاده می کنند. بیماران حتی می توانند قبل از شروع فرایند، پیش نمایش لبخند را ببینند.

پرسش های متداول در مورد طراحی دیجیتالی لبخند

خط لبخند بالا چیست؟

یک خط لبخند بالا زمانی اتفاق می افتد که وقتی فرد لبخند می زند، مقدار زیادی از بافت لثه در معرض دید قرار می گیرد. به نظر دندانپزشکان زیبایی، لبخند ایده آل لبخندی است که در آن لب ها قسمت بالای دندان های جلوی فک بالا را پوشش می دهند.

طراحی دیجیتالی لبخند چیست؟

طراحی دیجیتالی لبخند جدیدترین فناوری طراحی لبخند است که اکثر دندانپزشکان طراحی لبخند از آن استفاده می کنند. این فناوری این امکان را برای بیماران فراهم می آورد که قبل از آغاز فرایند، لبخند جدید خود را ببینند. دندانپزشکان و بیماران می توانند برای خلق بهترین لبخند با هم کار کنند. فناوری دیجیتال دقیق تر نیز است و نسبت به روش های قدیمی تر، نتایج بهتری به دست می دهد.

هزینه طراحی لبخند چقدر است؟

طراحی لبخند دندانی می تواند از ۱۰۰۰ دلار تا ۵۰،۰۰۰ دلار هزینه داشته باشد. روش های مختلفی وجود دارند که ممکن است شما به آنها احتیاج داشته باشید. به عنوان مثال، برخی از افراد فقط ممکن است به سفید کردن دندان ها نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است به شکل دهی دندان، کاشت ایمپلنت ها یا جراحی پلاستیک نیاز داشته باشند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code