همه ما می دانیم که لثه ها باید رنگ صورتی داشته باشند و محکم به دندان ها چسبیده باشند، یا احتمالاً در صورت تحریک یا ملتهب شدن به رنگ قرمز در می آیند. چه اتفاقی می افتد اگر لثه های شما به رنگ دیگری درآیند؟ اگر متوجه لکه های تیره روی لثه های خود شدید، ممکن است پرسش های زیادی داشته باشید.

خبر خوب این است که اکثر نقاط تیره دلیلی برای نگرانی نیستند. اگر اخیراً رنگ لثه های شما تغییر کرده است، ممکن است یک تغییر هورمونی طبیعی یا عوارض جانبی بی ضرر فرایندهای دهانی مقصر باشند. با این حال، گاهی اوقات لکه های تیره روی لثه های شما می توانند جدی باشند. ممکن است یک بیماری زمینه ای داشته باشید. برای اطمینان، نیاز به تشخیص دندانپزشک یا پزشک خود دارید. سپس، در صورت لزوم، می توانید درمان را آغاز کنید. در ضمن، در اینجا برخی از دلایل احتمالی تغییر رنگ لثه های شما آورده شده اند.

این مقاله کمک می کند تا توضیحات معمول و علائم مرتبط با آن را بشناسید تا بدانید دفعه بعد که در آینه نگاه می کنید چگونه واکنش نشان دهید و بپرسید “چرا رنگ لثه های من تغییر کرده است؟”

تغییرات طبیعی در رنگ لثه

درست همانطور که همه ما مو، بینی و دندان های منحصر به فرد داریم، لثه های ما به طور طبیعی از نظر رنگ هستند. گرچه ما تمایل داریم فکر کنیم که لثه ها باید صورتی رنگ باشند، اما آنها می توانند به چندین سایه قهوه ای یا حتی سیاه رنگ باشند. توجه به رنگ طبیعی لثه های خود مهم است تا بتوانید هر زمینه ای از نگرانی را شناسایی کنید.

لثه های قرمز

این کاملاً عادی است که لثه های قرمز، متورم و تحریک پذیر شوند و هنگام نخ دندان کشیدن خونریزی کنند. آنها همچنین ممکن است از روی دندان های شما کنار بروند و پاکت هایی ایجاد شوند که ذرات مواد غذایی و باکتری ها داخل آنها پنهان شوند. علائم و نشانه های دیگر عبارتند از آفت، زخم های دهان، بوی بد دهان، یا مزه بد مداوم داخل دهان.

اگر این توصیف وضعیت شما است، ممکن است در مراحل اولیه بیماری لثه یا بیماری پریودنتال باشید. این بیماری در صورت داشتن بهداشت دهان و دندان ضعیف بروز پیدا می کند، زیرا به پلاک اجازه می دهید به صورت یک فیلم روی دندان های شما تشکیل شود. این فیلم چسبناک حاوی باکتری هایی است که سموم تحریک کننده ای آزاد می کنند، که باعث قرمز و ملتهب شدن لثه های شما می شوند. اگر به دندانپزشک مراجعه نکنید و درمان پریودنتال را آغاز نکنید، خطر آسیب به استخوان و بافت های حمایت کننده از دندان ها وجود خواهد داشت، و احتمالاً منجر به از دست رفتن دندان ها خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان

در حالی که بیماری لثه یکی از دلایل احتمالی لثه های قرمز است، اما تنها امکان نیست. تغییرات هورمونی می توانند باعث قرمز شدن لثه ها شوند، اما فقط به طور موقت. به عنوان مثال، در دوران بلوغ، پسران و دختران ممکن است متوجه تغییرات رنگ در لثه های خود شوند. سپس، زنان در دوران بارداری، در دوران یائسگی و در حالی که داروهای ضد بارداری مصرف می کنند، یا حتی در طول دوران قاعدگی حساسیت، ممکن است تورم و قرمزی لثه های خود را تجربه کنند. ویزیت های معمولی دندانپزشک، و بهداشت خوب دهان و دندان در منزل، برای محافظت از دهان شما در تمام مراحل زندگی مهم هستند.

لثه های کم رنگ یا سفید

معمولاً رنگ پریده بودن لثه ها نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است. ممکن است انواع مختلفی از مشکلات دخیل باشند، بنابراین اگر لثه های سفید دارید، باید با دندانپزشک و به دنبال آن با پزشک خود صحبت کنید تا در مشخص کردن علت به شما کمک کنند. در اینجا به بیان برخی از دلایل احتمالی می پردازیم که ممکن است باعث تغییر رنگ لثه های شما شده باشند:

 • ژنژیویت، عفونت باکتریایی لثه ها که می تواند باعث سفید شدن یا تحلیل رفتن آنها شود.
 • آفت های دهانی، که می توانند در پایه لثه های شما ایجاد شوند و باعث سفید به نظر رسیدن آنها شود.
 • کاندیدیازیس دهانی و یا برفک، یک عفونت مخمر دهان که سفید یا قرمز به نظر می رسد.
 • لکوپلاکیا، یا کراتوزیس سیگاری، تکه های سفید ضخیم که روی لثه ها، داخل گونه ها و کف دهان تشکیل می شوند.
 • کم خونی، شرایط پزشکی که باعث کاهش تعداد گلبول های قرمز خون می شود که می تواند باعث شود پوست و لثه های شما رنگ پریده به نظر برسند.
 • سرطان دهان، که ممکن است باعث ایجاد برآمدگی های کوچک سفید، قرمز یا همرنگ گوشت روی لثه ها، زبان و سقف دهان شما شود.

علاوه بر این نگرانی هایی که ممکن است برای سلامت شما بوجود بیایند، سفیدی لثه ها بعلاوه می تواند نتیجه فرایندهای دندانپزشکی باشد. اگر یکی از دندان خود را کشیده باشید، لثه های نزدیک محل آن دندان، ممکن است در نتیجه تروما برای مدتی کمرنگ شوند. بعد از چند روز، رنگ لثه ها باید به حالت عادی برگردد. همچنین، بعد از سفید کردن دندان ها در مطب، لثه ها ممکن است به طور موقت کم رنگ شوند. پس از چند ساعت آنها باید به رنگ معمول خود برگردند.

علل تغییر رنگ لثه

علل تغییر رنگ لثه

لثه های سیاه

مانند سایر تغییرات رنگ در لثه ها، تیره یا سیاه شدن لثه ها ممکن است کاملاً بی ضرر باشد، یا ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد. چرا لثه ها سیاه می شوند؟ شرایط متعددی وجود دارند که می توانند باعث تغییر در رنگ لثه، از جمله مشکلات پزشکی و انتخاب سبک زندگی شود. اگر متوجه تغییرات غیر قابل توضیح شدید، این توضیحات به شما کمک می کنند تا بتوانید علل احتمالی خود را غربالگری کنید و به علل مهم تر رسیدگی کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دهان شما آینه سلامت بدن شما

ملانین

چرا لثه های من تیره است؟ لثه های شما ممکن است به طور طبیعی تیره باشند زیرا بدن شما ملانین بیشتری تولید می کند. اگر با لثه های تیره متولد شده اید، برای بدن شما کاملاً طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. از طرف دیگر، اگر با گذشت زمان رنگ لثه های شما تغییر کردند، ممکن است به یکی از دلایل دیگر موجود در این لیست مربوط باشد.

کبودی

آیا لثه های شما بنفش رنگ هستند؟ شاید گفتن این مورد دشوار باشد، اما تغییر رنگ لثه های شما می تواند یک کبودی باشد. درست مانند هر قسمت دیگر از بدن، لثه ها می توانند کبود شوند و برای بهبودی به زمان نیاز دارند.

هماتوم رویشی

این گزینه مختص کودکان است. والدین، ​​اگر فرزند خردسال شما لثه های بنفش یا سیاه دارد نگران نشوند، زیرا ممکن است نشانه رویش یک دندان جدید باشد. این یک اتفاق شایع برای کودکانی است که دندان های شیری خود را از دست می دهند. کیست های پر از مایع زمانی شکل می گیرند که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، اما اگر مایع درون این کیست ها خون باشد، هماتوم رویشی هستند. پس از بیرون آمدن دندان، آنها به صورت خود به خود برطرف می شوند.

خال گوشتی آبی رنگ

گرچه کمی ترسناک به نظر می رسد، اما خال های گوشتی مادرزادی بسیار شایع هستند. آنها که معمولاً تحت عنوان خال شناخته می شوند، می توانند مانند یک لکه روی لثه ها به نظر برسند و رنگ آبی یا سیاه داشته باشند. به طور کلی آنها بی ضرر هستند مگر اینکه شکل یا رنگ شروع به تغییر کند. دندانپزشک شما ممکن است مراقب این لکه باشد تا بتواند روی تغییراتی نظارت داشته باشد که می توانند نشانه شرایط دیگری باشند.

لک ناشی از آمالگام

آیا در دهان خود دندان پر شده یا روکش دارید؟ این امکان وجود دارد که آمالگام استفاده شده برای آن درمان سست شود و زیر لثه های شما گیر کند. وقتی این اتفاق رخ می دهد، لکه می تواند آبی، خاکستری یا سیاه رنگ باشد. این اتفاق مضر نیست و نیازی به درمان ندارد.

مصرف برخی از دارو ها

برخی از داروهای متداول، از جمله برخی از داروهای تجویز شده برای آکنه و عفونت، می توانند روی رنگدانه های لثه ها تأثیر بگذارند. این یک واکنش غیرمعمول به دارو است و باید در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا می توانید داروهای تجویزی را تغییر دهید یا خیر.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بازگشت مشکلات ارتودنتیک پس از درمان ارتودنسی

سیگار کشیدن

چرا لثه های شما با سیگار کشیدن سیاه می شوند؟ همراه با چندین مسئله دیگر مربوط به سیگار کشیدن، این یک دلیل شایع برای تغییر رنگ لثه ها است. این شرایط که تحت عنوان ملانوز melanosis شناخته می شود، واکنشی به نیکوتین استفاده شده در دخانیات است.

مصرف دخانیات باعث می شود بدن شما ملانین بیشتری تولید کند، که می تواند باعث شود لثه های شما قهوه ای یا سیاه شوند. این تغییرات به طور کلی به شکل تکه ای شروع می شوند و می توانند روی بافت داخلی گونه ها و لب پایین شما تأثیر بگذارند.

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث ایجاد تغییراتی در دهان و دندان ها شوند از جمله سیاه شدن لثه ها. فقط یک پزشک متخصص می تواند این شرایط را از طریق آزمایش مناسب تشخیص دهد.

 • ژنژیویت زخمی نکروزان حاد، نوعی عفونت شدید لثه است که می تواند باعث سیاه یا خاکستری رنگ شدن لثه ها شود.
 • بیماری آدیسون اختلالی است که غدد آدرنال را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث ایجاد لکه های تیره روی لثه ها و لب ها شود.
 • سرطان دهان می تواند رنگ لثه های شما را تغییر دهد، گرچه به طور کلی، به جای تغییر رنگ کلی، به شکل یک نقطه سیاه ظاهر می شود.
 • سندروم پوتز جگرز Peutz-Jeghers یک وضعیت ژنتیکی، که به صورت لکه های آبی تیره یا قهوه ای رنگ ظاهر می شود که معمولاً در دوران کودکی ظاهر می شوند. این لک ها به طور کلی با گذشت زمان محو می شوند، اما افراد مبتلا به پوتز جگرز می توانند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.
علل تغییر رنگ لثه

علل تغییر رنگ لثه

درمان لثه های سیاه

بیشتر لکه های سیاه روی لثه ها نباید باعث ناراحتی شما شوند، گرچه اگر شما را آزار می دهند می توانید به دنبال درمان های زیبایی برای آنها باشید. مهم است که در مورد گزینه های خود با دندانپزشک خود گفتگو کنید تا به بهترین راه حل برای سلامت دهان و دندان خود برسید.

 • برداشتن لکه های تیره با تیغ جراحی به خوبی عمل می کند، اما بسته به علت زمینه ای، ممکن است موقتی باشد.
 • کرایو سرجری Cryosurgery، یا انجماد لثه ها، احتمال عود را کاهش می دهد.
 • پیوند لثه شامل برداشتن بافت بدون لک از سقف دهان و اعمال آن روی لثه هایی که تحت تأثیر قرار گرفته اند.

همانطور که در بالا اشاره شد، همه تغییر رنگ ها نیاز به درمان ندارند، اما این ایده خوبی است که تغییر رنگ لثه های خود را تحت نظر داشته باشید. ادامه دادن مراجعات منظم به دندانپزشک خود راهی عالی برای اطمینان از از دست ندادن چیزی است. به خاطر داشته باشید، آنها دور از دیدرس ترین نقاط دهان شما را به مراتب بهتر از آنچه شما می توانید، می توانند ببینند!

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code