دانش سلامت دندانپزشکی در حال پیشرفت است و گزینه هایی که برای بهبود لبخند وجود دارند نیز پیشرفت زیادی داشته اند. افراد بیشتر از گذشته به مراقبت های سلامتی دندان های خود روی آورده اند. آنها بیشتر نگران این هستند که دندان های آنها چه ظاهری خواهند داشت و چگونه باید آنها را سالم نگه داشت- و بریس ها می توانند نقش مهمی در هر دو ایفا کنند.

اما برای برخی از افراد، فکر رفتن به ارتودنتیست باعث بروز نگرانی های شدید خواهد شد. این ترس و اضطراب آنقدر زیاد است که نام علمی برای آن انتخاب شده است: ادونتوفوبیا یا ترس از دندانپزشکی. خوشبختانه، ارتودنتیست ها راهی دارند تا درمان های خود را قابل تحمل تر، راحت تر، و خوشایندتر کنند.

 ترس از درمان ارتودنسی

ترس از درمان ارتودنسی

شیوع و پیامدهای ترس از دندانپزشکی

افراد زیادی نیستند که از رفتن نزد ارتودنتیست هراس داشته باشند و تعداد اندکی از آنها ترس واقعی از آن را دارند. کودکان بیشتر از افراد بزرگسال، از بودن در مطب ارتودنسی مستعد اضطراب و نگرانی هستند، اما افراد بزرگسال نیز ممکن است از این ترس و اضطراب رنج ببرند. دریافت بریس های ارتودنسی اغلب با ترس از ناشناخته ها همراه است.

اما این ترس از دندانپزشکی چقدر می تواند مشکل آفرین باشد؟ اضطراب شدید باعث می شود بسیاری از افراد برای رفتن نزد ارتودنتیست و قرار گرفتن تحت درمان ارتودنسی و دریافت مراقبت های پیشگیرانه مورد نیاز برای دندان ها و لثه ها تعلل کنند. در حقیقت، مطالعه ای که در این زمینه انجام شده است مشان می دهد که بیش از ۲۸ درصد از همه پاسخ دهندگان به نوعی ترس از دندانپزشکی داشند، و بیش از ۳۶ درصد از آنها بیش از یک سال بوده است که به دندانپزشک مراجعه نکرده اند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جراحی فرنوم لب و زبان (فرنکتومی)

پیامدهای این عدم دریافت مراقبت های پیشگیرانه فراتر از درد دندان و از دست دادن دندان است. در حال حاضر مطالعات حاکی از وجود ارتباط بین بیماری لثه با برخی بیماری های خاص مانند سکته، بیماری قلبی، و دیابت هستند.

دلایل ترس از ارتودنسی

برای برخی از افراد، دریافت بریس های ارتودنسی احساسی مانند یک کار طاقت فرسا ایجاد می کند. پس از همه اینها، شما مجبورید یک ابزار را روی دندان های خود قرار دهید، مراقب خوردن برخی غذاهای خاص باشید، و الاینرهای خود را پاکسازی و از آنها مراقبت کنید.

روی هم رفته، رایج ترین دلایلی که افراد از فرایند ارتودنسی هراس دارند این است که:

 • مشکل در نفس کشیدن از راه بینی.
 • صداهای ترسناک تجهیزات ارتودنسی.
 • کشیدن دندان
 • رفلکس  و حساس
 • درد
 • ترس از ناشناخته ها
 ترس از درمان ارتودنسی

ترس از درمان ارتودنسی

چگونه می توان بر ترس از ارتودنسی فائق آمد؟

هم شما و هم ارتودنتیست شما می توانند از تکنیک هایی استفاده کنند که به کاهش ترس از ارتودنسی شما کمک می کنند.

ارتودنتیست شما چه کاری می تواند انجام دهد؟

به همین دلیل است که متخصصان دلسوز و مهربان دندانپزشکی، می دانند که ترس از دندانپزشکی یک مشکل واقعی است و برای پرداختن به این ترس تکنیک های زیادی وجود دارند. صحبت کردن با ارتودنتیست در مورد این ترس، قبل از آغاز درمان می تواند کمک کننده باشد.

یک ارتودنتیست خوب تکنیک های ساده ای به کار می بندد تا به شما کمک کند بیشتر احساس خود را کنترل کنید. برخی از اسن تکنیک ها  عبارتند از:

 • برای شما توضیح دهد چه احساسی خواهید داشت و این احساس چقدر طول خواهد کشید.
 • مرتب موافقت شما برای ادامه درمان را بگیرد.
 • برای شما این فرصت را فراهم می آورد که در طول فرایند اگر احساس راحتی نداشتید، یک وقفه داشته باشید.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان آپنه خواب با ارتودنسی

طی مشاوره شما، ارتودنتیست با شما در مورد آنچه انتظار خواهد رفت صحبت خواهد کرد- زمانی که روی صندلی دندانپزشکی قرار می گیرید، صبر نمی کنند تا شما آمادگی پیدا کنید. به محضی که فرایند آغاز شود، ارتودنتیست از شما می پرسد چه حسی دارید و اینکه ایا راحت هستید یا خیر.

 ترس از درمان ارتودنسی

ترس از درمان ارتودنسی

شما چه کاری می توانید انجام دهید؟

کارهایی هستند که زمانی که روی صندلی ارتودنسی قرار دارید، شما نیز با انجام آنها می توانید با ترس از دندانپزشکی خودتان مبارزه کنید. برای مثال، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • از فکر کردن زیاد به ارتودنسی اجتناب کنید. در اکثر موارد، مراجعه به ارتودنتیست به اندازه ای که شما فکر می کنید دردناک نخواهد بود. بیماران اغلب ابراز می دارند که در طول ترسناک ترین فرایندها، ممانند سفت شدن بریس ها، آنها بیشتر از واقعیت انتظار درد داشته اند.
 • ترس خود را بپذیرید. در ترس از ارتودنسی شما تنها نیستید. این کاملاً شایع است. به محضی که بدانید شما در ترستان تنها نیستید، قبول موقعیت برای شما راحت تر خواهد بود. پذیرش ترس از قرارگیری براکت ها روی دندان ها یا از دیگر فرایندهای دندانپزشکی کاملاً طبیعی است.
 • از ارتودنتیست بخواهید مرحله به مرحله پیش برود. برای فائق آمدن بر ترس و اضطراب، از ارتودنتیست بخواهید کنار شما بنشیند و فرایند درمان را مرحله به مرحله برای شما توضیح بدهد، تا بتوانید از نظر ذهنی آمادگی داشته باشید. اینکه از قبل بدانید چه اتفاقی خواهد افتاد می تواند برای شما آرامش بخش باشد.
 • حواس خودتان را پرت کنید. در طول مدتی که روی صندلی ارتودنسی هستید، برای پرت کردن حواس خودتان چیزی پیدا کنید. هدفون خود را به همراه داشته باشید و موزیک مورد علاقه خود را گوش بدهید. برخی ارتودنتیست ها تلویزیون دارند تا به پرت شدن حواس بیمار کمک کند.
 • آرام باشید. تکنیک های آرام سازی زیادی وجود دارند که می توانید امتحان کنید. تنفس آرام یک تکنیک آرام سازی خوب است که به شما کمک می کند به اضطراب خود فائق بیایید. نفس کشیدن عمیق را تمرین کنید، آن را برای دو ثانیه نگه دارید، و آن را آرام آرام رها کنید. به خالی شدن باد تایر سوراخ فکر کنید. تنفس کنترل شده به شما کمک می کند ضربان قلب شما آرام شود و ماهیچه های شما آرام شوند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع مشکلات بایت (مال اکلوژن)

مهم نیست چقدر شجاع هستید، دریافت بریس های ارتودنسی می توانند هراس انگیز باشد. تنها کافی است به دلیل دریافت بریس ها فکر کنید و بهبود بزرگی که برای دندان های شما به ارمغان خواهند آورد. بریس ها نه تنها لبخند شما را بهبود می دهند، بلکه اعتماد به نفس شما را ارتقاء می دهند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code