ونیر ها ترمیم های دندانی بسیار ظریفی هستند. آنها بسیار نازک می باشند و به صورت سفارشی ساخته می شوند. آنها مانند پوسته های نازکی به نظر می رسند، که به گونه ای طراحی شده اند که دقشقاً شبیه دندان های طبیعی باشند. معمولاً، ونیرها از مواد پرسلن یا کامپوزیتی ساخته می شوند، که دقیقاً همرنگ دندان های طبیعی است (که شما می توانید از بین آنها انتخاب کنید). این ترمیم های دندانی سطوح جلویی دندان ها را پوشش می دهند و به این ترتیب زیبایی ظاهری، که بزرگترین نگرانی اکثر بیماران است را بهبود می بخشد. کیست که نخواهد لبخند بی نقصی داشته باشد؟

ونیرهای دندانی قادر به تغییر اندازه، رنگ، شکل، و ارتفاع دندان ها هستند. ونیرهای پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند و نور را به صورت طبیعی تر از ونیرهای رزینی منعکس می کنند. با این حال، دندانپزشک به شما کمک خواهد کرد مناسب ترین ترمیم را بر اساس نیازها، بودجه، و مورد خود انتخاب کنید.

ونیرهای دندان

ونیرهای دندان

ونیر های دندانی چه مشکلاتی را برطرف می کنند؟

 • دندان های بد رنگ شده، که ناشی از مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین می باشد. رنگ دندان ها در نتیجه انجام درمان ریشه یا پر شدگی های بزرگ نیز ممکن است تغییر کند.
 • دندان های ساییده شده.
 • دندان های لب پر شده یا ترک خورده.
 • دندان های کج، غیر هم سطح یا دارای شکل غیر عادی.
 • دندان هایی که بین آنها فاصله وجود دارد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تأثیر دندان عقل بر نتایج درمان ارتونسی

روند دریافت ونیر های دندانی

برای دریافت ونیرهای دندانی لازم است سه مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید. جلسه اول مشاوره است. جلسه دوم شامل آماده سازی دندان ها و ترمیم موقت دندان ها است، در طول جلسه سوم ونیرهای دائمی روی دندان ها قرار می گیرند.

ونیرهای دندان

ونیرهای دندان

طرح درمان و تشخیص

در طول جلسه نخست، بسیار مهم است فعالانه عمل کنید و انتظارات و نیازهایی که از لبخند نهایی خود دارید را برای دندانپزشک خود توضیح دهید. دندانپزشک با دقت دندان های شما را معاینه خواهد کرد تا اطمینان حاصل نماید که ونیرها بهترین انتخاب برای شما هستند. بعلاوه، پزشک در مورد محدودیت ها و هزینه ها نیز برای شما توضیح خواهد داد و به شما خواهد گفت که فرایند دریافت آنها به چه صورت است. طی این جلسه تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس گرفته خواهند شد و از دندان ها نیز قالب گرفته خواهد شد.

آماده سازی دندان ها

طی این جلسه، دندانپزشک حدود ۲/۱ میلی متر از سطح خارجی دندان های شما که مینا نامیده می شود، می تراشد. که ضخامت آن تقریباً با ضخامت ونیرها برابر است. قبل از تراش دندان ها با دریل، دندانپزشک تصمیم خواهد گرفت آیا بی حسی موضعی نیاز خواهید داشت یا خیر. پس از آن، از دندان ها قالب خواهد گرفت و مدل دندان های شما ساخته خواهد شد. سپس مدل برای لابراتوار دندانپزشکی ارسال خواهد شد، جای که در آنجا تکنیسین ونیرها را خواهد ساخت.

فرایند چسباندن

قبل از آنکه ونیرها به صورت دائمی به دندان ها چسبانده شوند، دندانپزشک بررسی های لازم را انجام خواهد داد تا ببیند آیا ونیرها متناسب دندان ها هستند یا خیر، و اینکه آیا رنگ آنها مطابق انتظار شما هست یا خیر. قبل از چسباندن ونیرها، سطح خارجی دندان ها پاکسازی، پولیش، و اِچ می شود. این فرایند اثر گذاری باندینگ را افزایش می دهد. پس از آن، ونیرها چسبانده و با نور کیور می شوند. گام نهایی برداشتن مقدار اضافی سمان یا چسبی است که برای چسباندن ونیرها استفاده شده است و از کنار دندان ها بیرون زده است. بایت بیمار تست خواهد شد و در صورت لزوم، تنظیمات نهایی ایجاد خواهد شد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جراحی فک و ارتودنسی (ارتوسرجری)

پیگیری

پس از آنکه همه درمان هایی که نیاز دارید برای شما اناجم شدند، ممکن است لازم باشد چند جلسه به دندانپزشک مراجعه کنید تا واکنش لثه ها با ترمیم های جدید را بررسی نماید.

ونیرهای دندان

ونیرهای دندان

مزایا و معایب ونیرهای دندانی

برخی از مزایای ونیرهای دندانی عبارتند از:

 • ونیرها ظاهر طبیعی دارند.
 • لثه ها به خوبی پرسلن را به خوبی تحمل می کنند، بنابراین، واقعاً به خوبی تطبیق پیدا می کنند. بعلاوه، ونیرهای پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند که باعث می شود دندان ها سفیدتر از چیزی به نظر برسند که واقعاً هستند.
 • ونیرها به صورت محافظه کارانه شکل و رنگ دندان ها را تغییر می دهند. آنها مانند روکش های دندانی نیاز به برداشتن مقدار زیادی از بافت ها ندارند، بنابراین به عنوان جایگزینی قوی و بسیار زیبا برای آنها عمل می کنند.

از سوی دیگر، معایبی هم برای دریافت ونیرهای دندانی وجود دارد، که عبارتند از:

 • این فرایند بازگشت پذیر نیست.
 • هزینه ونیرها خیلی بیشتر از کامپوزیت ها است.
 • اگر ونیرها لب پر یا شکسته شوند، غیر قابل ترمیم خواهد بود.
 • به دلیل برداشتن مقداری از مینای دندان ها، حساسیت دندان ها به غذاها و نوشیدنی های داغ و سرد نیز وجود خواهد داشت.
 • اگر در آینده تصمیم بگیرید دندان های خود را سفید کنید، انجام این کار غیر ممکن خواهد بود. قبل از دریافت ونیرهای دندانی باید فرایند سفید کردن دندان ها را انجام دهید تا بتوانید به رنگ مورد انتظار خود دست پیدا کنید، که با رنگ بقیه دندان های شما تطبیق داشته باشد، زیرا سفید کردن دندان ها تنها می تواند بافت های طبیعی را تحت تأثیر قرار دهد، نه ترمیم های دندانی را.
 • وقتی ونیرهای دندانی را دریافت می کنید، باید مراقب آنچه می خورید نیز باشید، زیرا آنها مستعد شل شدن و افتادن هستند. هنگام جویدن یا گاز زدن ناخن های خود، مداد و هر شیء سخت دیگری، خطر لب پر شدن ترمیم دندانی خود را بالا می برید. حتی در افرادی که دندان قروچه دارند نیز احتمال ترک خوردن و لب پر شدن ونیرهای دندانی آنها بالا است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مقایسه براکت پشت دندانی و اینویزیلاین

ونیر های دندانی چقدر دوام دارند؟

معمولاً ونیرهای دندانی بین ۷ تا ۱۵ سال دوام دارند. این به میزان مراقبت خوب شما از آنها و رعایت بهداشت دهان بستگی دارد. پس از این زمان، احتمالاً لازم خواهد بود ونیرهای دندانی خود را تعویض کنید.

ونیر ها چه مراقبت هایی نیاز دارند؟

هیچ مراقبت خاصی پس از دریافت ونیرهای دندانی نیاز نیست. تنها کاری که نیاز است شما انجام دهید ادامه حفظ بهداشت دهان با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم دندان ها، پرهیز از نوشیدنی ها و غذاهایی که موجب ایجاد لکه می شوند، و چکاپ ها و پاکسازی های منظم دندانپزشکی است.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code