یکی از سوالات شایع بیماران از دندانپزشکان این است که چه زمانی می توانیم ارتودنسی فرزندانمان را شروع کنیم؟ و انتظار یک جواب سرراست و بدون هیچ گونه توضیحی دارند در حالی که تقریبا دادن چنین پاسخی غیرممکن است.

به طور کلی مشکلاتی که با ارتودنسی برطرف می شوند دو منشاء فکی و دندانی دارند. مشکلات فکی را اگر بخواهیم بدون جراحی درمان کنیم باید زمانی دست به کار شویم که هنوز مقداری از رشد در ناحیه ای که دچار مشکل شده است باقی مانده باشد. مثلا اگر رشد فک بالا کم باشد باید در سنین پایین ۸-۱۰ درمان را شروع کنیم و اگر رشد فک پایین کم باشد چون رشد در این ناحیه تا سنین بالاتر ادامه پیدا می کند می توانیم درمان را در یکی دو سال قبل از شروع بلوغ جنسی (در دختران ۹-۱۰ سالگی و در پسران ۱۱-۱۳ سالگی) آغاز کنیم.

تحریک رشد فک بالا

و اما در مورد مشکلات دندانی، در دوران دندانهای شیری جز در موارد استثناء درمانی انجام نمی شود ولی با رویش اولین دندانهای دایمی ممکن است نیاز به درمان سریع وجود داشته باشد مثلا زمانی که جا برای رویش یک یا چند دندان در فکین وجود ندارد. درمان ها در این دوران که بچه ها هم دندان شیری دارند هم دندان دایمی معمولا از نوع متحرک است مگر این که مشکل بیمار خیلی شدید داشته باشد ونیاز به درمان زودهنگام با دستگاه های ثابت احساس شود.

ارتودنسی ثابت درسنین پایین

در مورد بیمارانی که فقط دندان های نامرتب، جلو-عقب، چرخیده و …دارند معمولا بهترین سن درمان با دستگاه ثابت حدودا ۱۲ سالگی است که همه دندان ها به جز دندان عقل رویش پیدا کرده اند. ولی این مسئله را باید به یاد داشت که هیچ وقت برای درمان ارتودنسی دیر نیست و اگر فرد مشکلات لثه ای نداشته باشد حتی تا دهه های ۷ و ۸ زندگی نیز می تواند لبخند خود را زیباتر کند و کیفیت زندگی خود را بالا برد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز نگهداریم؟

 

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code