در درمان ارتودنسی به دلیل وجود براکت ها، بندها و سایر وسایل ارتودنسی بستری برای تجمع بیشتر پلاک و میکروب فراهم و این امر موجب بر هم خوردن اکوسیستم دهان شده و دندان ها را در معرض پوسیدگی و جرم و پلاک بیشتری قرار می دهد.

به همین خاطر رعایت بهداشت در حین درمان ارتودنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مهم ترین ابزار برای کنترل پلاک و پوسیدگی حین درمان شامل نخ دندان مخصوص Super floss و مسواک بین دندانی و مسواک مخصوص ارتودنسی می باشند که بهتر است بعد از هربار غذا خوردن از این سه ابزار جهت کنترل بیشتر بهداشت دهان استفاده شود.

نحوه صحیح مسواک زدن

مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی با حرکات چرخشی و چپ و راست روی براکت و دندان و لثه بکشیدو مطمئن شوید که زیر سیم ها را نیز تمیز کرده اید و سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با مراقبت همراه باشد. هر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندانهای دو فک را به آرامی مسواک بزنید.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن با نخSuper floss

یک نخ دندان Super floss شامل سه قسمت زیر می باشد:

  • یک انتهای محکم و مستقیم
  • یک قسمت میانی اسفنجی
  • یک انتهای نخ معمولی

از قسمت محکم نخ دندان نخ را اززیر سیم ارتودنسی عبور می دهیم و با دست دیگر انتهای محکم نخ را که بیرون آمده گرفته و با حرکات c شکل بین دو دندان را دو بار برای هر دندان جداگانه انجام می دهیم تا جاییکه مانعی برای این حرکات c شکل زیر دستمان حس نکنیم ادامه می دهیم. این عمل را بین هردو دندان جداگانه انجام می دهیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید راجع به ویروس کرونا بدانید

کار دیگری که با این نخ دندان انجام می دهیم :باز سر مستقیم نخ را از زیر سیم عبور داده دور براکت حلقه کرده و دوباره از زیر سیم سمت دیگر همان دندان طبق شکل زیر عبور داده و دور هر براکت را به این ترتیب از هرگونه مواد غذایی و پلاک و جرم پاک می کنیم.

نحوه استفاده از مسواک بین دندانی: مسواک بین دندانی را مطابق شکل زیر بین دندان ها زیر هر سیم عبور داده وبا حرکات بالا و پایین سطح دندان زیر سیم را تمیز می کنیم.

 

هم چنین از دهان شویه ها جهت کنترل پلاک و سلامت دهان و دندان استفاده می شود که بهترین نوع آن ها دهانشویه های حاوی فلوراید می باشندو بهترین زمان استفاده ار آن شب ها قبل از خوابیدن است.

 

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code