دندان های صاف و یکدست تنها مزیت استفاده از براکت های ارتودنسی نیستند. درمان ارتودنسی مزایای دیگری نیز برای سلامت عمومی بدن، از جمله دستگاه گوارش دارد که در این مقاله بیشتر راجع به آنها برای شما توضیح خواهیم داد.

ارتباط بین مشکلات گوارشی و بینظمی دندان ها

اکثر افراد تصور می کنند کج بودن دندان ها تنها با عدم زیبایی ظاهری همراه است، اما مال اکلوژن و کجی دندان ها می تواند سبک زندگی فرد را نیز تحت تأثیر قرار دهد و روی جویدن نیز تأثیر داشته باشد. مشکلات مربوط به جویدن می توانند منجر به کاهش جذب مواد مغذی توسط بدن و سلامت ضعیف بدن شوند. این دلیل اصلی است که چرا مهم است والدین در حالی که هنوز کودک آنها خیلی کم سن است او را برای معاینات دندانپزشک نزد دندانپزشک یا ارتودنتیست ببرند، تا گام های صحیح برای اصلاح و بهبود هر چه سریع تر مشکلات مال اکلوژن او برداشته شوند. برای افراد بزرگسال، صاف و یکدست کردن دندان ها هرگز دیر نیست- مخصوصاً وقتی که این درمان علاوه بر بهبود باور نکردنی ظاهر چهره می تواند سلامت گوارش را بهبود دهد.

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

 

نقش مهم دندان ها بر دستگاه گوارش

ما معمولاً فکر می کنیم که هضم از معده شروع می شود و در بقیه دستگاه گوارش ادامه پیدا می کند، اما این روند در واقع از دهان آغاز می شود: بزاق و دندان ها به خرد کردن غذا کمک می کنند، و اجازه می دهند مواد مغذی موجود در آن توسط روده ها به طور کامل پردازش و جذب شوند.

علاوه بر این، دندان های انسان ها برای انجام عملکردهای مختلف جویدن طراحی شده اند، از جمله: تیزترین دندان های ما، دندان های پیشین، برای گاز زدن قطعات غذا و حرکت آن به سمت عقب دهان هستند. درست در پشت دندان های پیشین دندان های نیش واقع شده اند، که ریشه های بلندتری دارند، که به پاره کردن و نگهداشتن غذا کمک می کنند. پس از آنها بلافاصله دندان های مولر قرار دارند، که با سطوح صاف خود، وظیفه خرد کردن و تجزیه مواد غذایی را به عهده دارند، که در مرحله بعد به مری فرستاده می شوند و از آنجا به معده و بخش های دیگر دستگاه گوارش منتقل می شوند.

نحوه جویدن غذا به اندازه خود غذا مهم است: شما می توانید غذاهای سالم انتخاب کنید اما اگر قادر نباشید با درست جویدن آنها از مزایای آنها بهره مند شوید، ممکن است مقدار زیادی از مواد مغذی ارزشمند را از دست بدهید. این می تواند روی سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن شما تأثیر منفی داشته باشد.

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

اگر غذا به اندازه کافی جویده نشود و بلعیده شود، دستگاه گوارش برای هضم آن باید سخت تر کار کند. در نتیجه ممکن است ناراحتی های مکرر معده یا سایر مشکلات دستگاه گوارش را تجربه کنید. به محضی که مشکل بایت شما برطرف شود ممکن است احساس معده درد شما نیز بهتر شود.

اگر مال اکلوژن درمان نشود، مشکلات هاضمه ممکن است منشاء مشکلات جدی برای سلامت باشند، به همین دلیل مراجعات منظم به دندانپزشک و درمان به موقع برای بهبود سلامت دهان و سلامت عمومی بدن ضروری است. دندانپزشکان و ارتودنتیست ها تأکید دارند که عادات و بهداشت دهانی صحیح بهترین راه برای پیشگیری از بروز مال اکلوژن هستند، به همین دلیل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مهم هستند، و کودکان باید از عادات بد منع شوند، از جمله مکیدن انگشت، تانگ تراست، جویدن ناخن یا اشیاء، و عادات دیگری که موجب کجی دندان ها می شوند.

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

درمان ارتودنسی و سلامت بدن

مشکلاتی که با اختلالات مفصل فکی گیجگاهی بوجود می آیند

کج و ناهمراستا بودن بایت ممکن است به فک های شما فشار وارد کند و موجب بروز سر درد، درد فک، سفتی و خشکی فک، و دیگر علائم شود. بسیاری از افراد در سراسر دنیا در نتیجه مشکلات بایت دچار اختلالات مفاصل فکی گیجگاهی (TMJ) می شوند. اختلال در مفصل فکی گیجگاهی، در صورت وجود، اغلب مفاصل لولایی فک را تحت تأثیر قرار می دهد و موجب بروز مشکلات در جویدن، قفل شدگی موقتی فک، صدای کلیک هنگام باز و بسته کردن دهان، و اسپاسم عضلانی می شود و خود را به شکل دردی نشان می دهد که در ناحیه صورت، سر، فک یا گوش بوجود می آید و با حرکت فک بوجود می آید.

چنین دردهایی جویدن عادی را دشوار خواهند کرد. در چنین مواردی محافظ های دندانی، جراحی، یا ایمپلنت های دندانی پیشنهاد می شوند که از نظر ظاهری و عملکردی شباهت خیلی زیادی به دندان های طبیعی دارند، و داخل قسمت استخوانی فک کار گذاشته می شوند. به محضی که مشکل بایت شما با درمان ارتودنتیک اصلاح و برطرف شود، ممکن است متوجه کاهش علائم  اختلال مفصل فکی گیجگاهی شوید.

حتمال درد و عفونت کمتر

وقتی دندان های شما به درستی روی یکدیگر قرار نگیرند، بیشتر احتمال دارد وقتی چیزی می جوید داخل دهان، زبان، یا لب ها را ببرند و در برخی موارد منجر به بروز درد و عفونت شوند. درمان ارتودنسی به تدریج نحوه قرار گیری دندان ها را بهبود می دهد و مشکلات بایت را بهبود می بخشد.

امروزه بریس های فلزی و سرامیکی تنها روش های درمان ارتودنتیک موجود نیستند. اگر ترجیح می دهید از یک گزینه پنهان برای صاف کردن دندان های خود استفاده کنید، اینویزیلاین، نوعی سیستم ارتودنتیک که در آن از تری های الاینر متحرک و شفاف استفاده می شود، گزینه دیگری است.

بهبود اعتماد به نفس

علاوه بر رفع مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد، درمان ارتودنسی مزایایی برای سلامت روحی و روانی بیمار دارد و می تواند اعتماد به نفس او را ارتقاء دهد. خواه کودک هستید، یا نوجوان، یا بزرگسال، نگرانی های مربوط به دندان ها می توانند احساسی که شما در مورد خودتان دارید را تحت تأثیر قرار دهدو متأسفانه، در صورتی که مشکلات ارتودنتیک شما مانع حضور شما در موقعیت های اجتماعی یا تجاری شوند، ممکن است اعتماد به نفس شما در معرض خطر قرار بگیرد.

۰/۵ (۰ نظر)
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آنچه باید در مورد بی حسی دندانپزشکی بدانید
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code