اگر در پی بهبود زیبایی دندان های خود هستید، دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی از جمله گزینه های اصلی هستند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. هرچند هر یک از این دو گزینه روش های درمانی کاملاً متفاوتی را در بر می گیرند، اما هدف مشترکی دارند: خلق لبخندی زیبا برای صورت شما

مقایسه دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی

متخصص های ارتودنسی در اصلاح بی نظمی های دندانی تخصص دارند. بنابراین، می توانند برای صاف کردن دندان های کج و ناصاف، اصلاح آندر بایت یا حتی فشردگی و بی نظمی های دندان ها کمک کنند. دندانپزشک زیبایی مستقیماً به دندان ها می پردازد، به زیبایی آنها، حسی که به فرد می بخشند و نیز نحوه ی عملکرد آنها در دهان. بنابراین، برای بر طرف کردن مشکلات دندان های لکه دار یا قهوه ای احتمالاً باید برای دریافت ونیرها با دندنپزشک زیبایی مشورت کنید.

جابجایی دندان ها با درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

درمان ارتودنسی با فشردن دندان ها درون استخوان فک قادر است آنها را به طور کامل به صورت فیزیکی جابجا کند و در جای درست قرار دهد. زمانی که (با استفاده از فنر ها) میزان مشخص و درستی فشار به دندان ها وارد می شود، در سمتی که دندان ها رو به آن فشرده می شوند، استخوان ناپدید می شود (جذب می شود) و در جایی که دندان قرار داشته است مجدداً استخوان تشکیل می شود. معمولا بهتر و سالم تر این است که دندان های کج به جای درمان های غیر ارتودنسی با درمان ارتودنسی اصلاح شوند زیرا درمان ارتودنسی وضعیت دندان ها را واقعاً اصلاح می کند، در حالی که درمان های غیر ارتودنسی تنها با روش های زیبایی آنها را می پوشانند. تنها نقص درمان ارتودنسی این است که ممکن است دوره ی درمان ۶ ماه تا ۲ سال طول بکشد و در طول این مدت باید بریس ها را تحمل کنید در حالی که درمان های غیر ارتودنسی و زیبایی معمولاً ظرف مدت ۱ تا ۲ هفته تکمیل می شوند. از آنجا که هزینه های دو روش درمان قابل مقایسه هستند، بیمار باید با توجه به جنبه های سلامت، طول دوره ی درمان و نیز راحتی آن تصمیم بگیرد برای کدام یک اقدام کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان عدم تقارن صورت و انحراف فک

۱.      بریس ها- براکت های ثابت (غیر متحرک) سنتی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

این نوع بریس ها می توانند شفاف (سفید) یا فلزی باشند و معمولاً برای درمان مشکلات پیچیده تر ارتودنسی استفاده می شوند. این ابزارها را می توان برای اصلاح کجی یا چرخیدگی دندان ها استفاده کرد و می توانند کل دندان را درون استخوان جابجا کنند.

۲.      ابزار فعال متحرک

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

این ابزار شباهت زیادی به ریتینر یا بایت پلیت دارد اما دقیقاً یکی نیستند زیرا این ابزار برای جابجایی واقعی دندان ها استفاده می شود. از طرف دیگر، این ابزار اساساً برای درمان مشکلات متوسط و نه چندان حاد ارتودنسی استفاده می شود، جایی که ممکن است دندان ها به خاطر فشردگی، دقیقاً روی قوس دندانی قرار نداشته باشند و رو به سمت لب ها یا به سمت زبان جابجا شده باشند، اما دندان ها چرخش نداشته اند. هر چند این ابزار متحرک است اما بیمار باید حدوداً ۲۳ ساعت در طول روز از آنها استفاده کند تا مؤثر واقع شود، بر خلاف ریتینرها که پس از اتمام درمان فعال، تنها نیاز است شب ها روی دندان ها قرار گیرند.

فواید درمان ارتودنسی

  • دگرگون کردن ظاهر چهره و دهان- اگر دندان های شما کج هستند و در یک ردیف قرار ندارند، این مشکل می تواند تأثیر منفی زیادی روی ظاهر چهره و دهان شما داشته باشد، درمان ارتودنسی می تواند تحولی شگرف در ظاهر شما ایجاد کند.
  • اصلاح مشکلات تنفسی- در صورتی که در نتیجه ی مشکلات دندان ها یا فک در خواب خر و پف می کنید و در بلع مشکل دارید، درمان ارتودنسی می تواند برای بر طرف کردن این مشکلات به شما کمک کند.
  • تسهیل جویدن، گاز زدن و گفتار- بسیاری از مشکلات دندانی وجود دارند که روی گفتار، نحوه ی غذا خوردن و جویدن تأثیر منفی دارند، از جمله مشکلات اکلوژن و ناصاف بودن فک ها. درمان ارتودنسی می تواند کمک کند فک ها صاف شوند و دندان ها در جای درست خود قرار بگیرند.
  • حس زیبایی لبخند را به شما می بخشند- خواه با کمک بریس های اینویزیلاین در پی صاف کردن دندان های کج هستید یا می خواهید فاصله ی بین دندان ها را ببندید، تأثیر درمان ارتودنسی روی کیفیت لبخند شگفت انگیز است. پس از دوره ی درمان از لبخند خود لذت خواهید برد.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  غلبه بر ترس ارتودنسی و دندانپزشکی

جابجایی دندان ها با درمان غیر ارتودنسی (دندانپزشکی زیبایی)

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

با استفاده از دندانپزشکی زیبایی می توان کاری کرد که دندان هایی که در جای نادرست واقع شده اند در جای درست به نظر برسند. روش های مورد استفاده در این درمان عبارتند از اسکالپتینگ، باندینگ، لمینت های پرسلاین (ونیرها) و/ یا روکش های پرسلاین. امکان استفاده از یک، یا همه ی این روش ها وجود دارد.

۱.      اسکالپتینگ

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

تغییر شکل دندان به آرامی با استفاده از دریل دندانپزشکی. این تکنیک به سادگی و بدون نیاز به داروی بی حسی می تواند در شکل دندان های کج تغییری شگرف ایجاد کند. از جمله فواید این روش درمان سادگی، سهولت و مقرون به صرفه بودن آن است. با این حال، برای درمان مشکلات پیچیده تر زیبایی نمی توان از آن استفاده کرد.

۲.      باندینگ

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

اکریلیک روی دندان ها قالب گیری می شود و پس از آماده سازی به آنها چسبانده می شوند. با استفاده از اسکالپتینگ و افزودن مواد باندینگ همرنگ دندان ها به سمت داخلی (زبانی) دندان ها می توان ظاهر دندان هایی که چرخیده یا به سمت لب ها جابجا شده اند را به شکلی درآورد که ظاهراً صاف به نظر بیایند. نتایج این روش درمان فوق العاده خواهد بود و معمولاً تنها در یک جلسه انجام می شود. از دیگر مزایای این روش بازگشت پذیر بودن آن است که معمولاً میزان اندکی از دندان تراشیده می شود، و نیز اینکه یک سوم هزینه ی لمینت ها و روکش های پرسلاین است. از جمله نقایص آن هم عدم استحکام آن به اندازه ی لمینت ها یا روکش های پرسلاین است و دیگر اینکه زیبایی نتایج آن به اندازه ی پرسلاین نیست.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ارتودنسی سریع امکان پذیر است؟

۳.      لمینت های پرسلاین

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

ونیرها بسیار نازک و ضخامت آنها به اندازه ی ناخن است. در یک آزمایشگاه دندانپزشکی قالب گرفته می شوند و تنها به قسمت جلوی دندان ها چسبانده می شوند. نتایج آن چشمگیر، مدت زمان لازم برای انجام آن کوتاه، و برای اصلاح ظاهری دندان هایی مناسب هستند که چرخیده یا به سمت زبان جابجا شده اند، یا دندان هایی که به شدت شکسته یا تغییر رنگ داشته اند.

۴.      روکش های پرسلاین

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

درمان ارتودنسی و دندانپزشکی زیبایی

 

کلاهک هایی هستند که پس از قالب گیری شدن درون آزمایشگاه دندانپزشکی، روی دندان قرار می گیرند و از همه ی جهات دندان را پوشش می دهند. فواید این روش درست شبیه لمینت ها است. تنها زمانی که دندان پوسیده شده یا مدت ها پیش پر شده و مجدداً نیاز به درمان داشته باشد، روکش دندان به لمینت ارجحیت دارد. بعلاوه زمانی که باید دندان حداکثر استحکام لازم را داشته باشد، مثلاً در بیمارانی که دیپ بایت دارند یا درمان ریشه داشته اند، نیز از روکش استفاده می شود.نجا

فواید دندانپزشکی زیبایی

  • تغییر رنگ دندان ها- اگر به مرور زمان روی دندان های شما لکه ایجاد شود، فرایندهای دندانپزشکی از قبیل سفید کردن دندان ها می توانند مجدداً لبخندی زیبا به شما ببخشند.
  • پوشاندن و پنهان کردن دندان های کج و ناصاف یا بد شکل- برای بهبود ظاهر لبخند با کمک دندانپزشکی زیبایی گزینه های متعددی در دسترس هستند. به عنوان مثال، برای پوشاندن دندان های لب پر شده یا ترک خورده که برای شما مشکل ایجاد کرده اند می توانید از ونیرها کمک بگیرید.
  • بالا بردن سطح اعتماد به نفس- وقتی نوبت به مشکلات دهان و دندان می رسد، حتی کوچکترین کاستی ها نیز عیبی عظیم احساس می شوند و روی اعتماد به نفس فرد تأثیر منفی خواهند داشت. اینکه برای رفتن به مصاحبه ی شغلی یا شرکت در مراسمی خاص می خواهید نسبت به ظاهر خود احساس بهتری داشته باشید، یا اینکه به خاطر احساس خودتان از دندان هایتان به دنبال زیباتر کردن آنها هستید، یک فرایند ساده ی دندانپزشکی زیبایی می تواند پاسخی برای تمام پرسش های شما باشد.
۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code