مسائل ارتودنسی که به درمان نیاز دارند اشکال مختلفی دارند. ما اغلب ما به مسائلی مانند آندربایت، اوربایت و مشکلات فاصله فکر می کنیم، اما دندان های نهفته می توانند روی عملکرد لبخند افراد تأثیر بگذارند. اما دندان های نهفته دقیقاً چه هستند و ارتودنسی چگونه می تواند کمک کند؟

برای بسیاری از ما، اولین مرتبه ای که در مورد داشتن دندان نهفته چیزی می شنویم، نزد دندانپزشک است. در مراحل اولیه، ممکن است متوجه نباشید که یک دندان نهفته دارید، زیرا ممکن است روی بایت شما تأثیری نداشته باشد یا باعث بروز درد نشود. با این حال  اگر درمان نشده باقی بماند می تواند منجر به بروز مشکلات پیچیده ای شود که درمان آنها دشوار است. اگر دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما به تازگی شما را در مورد دندان های نهفته مطلع کرده است، اطلاعات زیر در درک بهتر تشخیص و گزینه های درمانی به شما کمک خواهند کرد.

دندان نهفته چیست؟

دندان های نهفته، دندان هایی هستند که نمی توانند در زمان مورد انتظار به طور کامل به داخل دهان برویند، زیرا رویش آنها مسدود شده است. دندان نهفته اغلب به دلیل مشکل فاصله، قادر به فشار دادن و خارج شدن از داخل لثه نیست و ناراحتی و همچنین مشکلاتی در مورد نحوه عملکرد بایت ممکن است رخ دهد.

مجموعه کامل دندان های دائمی (به استثناء دندان های عقل) می توانند در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی بیرون بیایند. اگر شما یا فرزند شما در از دست دادن یا جایگزین شدن دندان شیری تأخیر داشته باشید، باید به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا علت تأخیر را مشخص کند.

اکثر افراد دندان های نهفته را به دندان های عقل ارتباط می دهند، اما اینها تنها دندان هایی نیستند که می توانند نهفته شوند. یکی دیگر از دندان هایی که عموماً نهفته است دندان نیش فک بالا است که در حدود سن ۱۳ سالگی می روید. در بیشتر موارد تنها یکی از دندان های نیش نهفته می شود، اما برخی از بیماران ممکن است هر دو را نهفته داشته باشند. دلیل اینکه این دندان ها بیشتر از دندان های عقل نهفته می شوند این است که معمولاً بعد از دندان های پیشین و پرمولر بیرون می آیند. و اگر این دندان ها جایی برای دندان های نیش باقی نگذارند، جایی برای دندان های نیش وجود ندارد و در نتیجه داخل فک نهفته باقی می مانند.

 درمان ارتودنسی دندان نهفته

درمان ارتودنسی دندان نهفته

انواع دندان نهفته

بسته به جهت رشد دندان ها زیر خط لثه، انواع مختلفی از دندان های نهفته وجود دارد. انواع دندان های نهفته ای که ممکن است مشاهده کنید عبارتند از:

  • نهفتگی افقی جایی است که دندان تقریباً با زاویه ۹۰ درجه نسبت به بقیه دندان ها رشد می کند، و اغلب به ریشه دندان های مجاور فشار وارد می کند.
  • نهفتگی عمودی در صورتی است که دندان در جهت صحیح می روید، اما آنقدر نزدیک به دندان های مجاور رشد کرده است، که مانع رویش آن می شود.
  • نهفتگی زاویه ای در صورتی است که دندان به صورت زاویه دار رشد می کند، و باعث مسدود شدن آن در زیر خط لثه می شود.
  • رویش جزئی معمولاً نوعی نهفتگی زاویه زاویه دار است. این در صورتی است که دندان شروع به فشار دادن از درون لثه می کند اما به دلیل نزدیکی به دندان های دیگر، متوقف می شود.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوارض از دست رفتن زود هنگام دندان شیری

دندان نهفته: علائم و نشانه ها

شایع ترین تظاهر دندان نهفته بدون علامت، وجود دندان شیری در زمانی است که باید از دست می رفته است، یا دندان دائمی جایگزین آن نروئیده است. مراجعه به متخصص ارتودنسی برای معاینه، که اغلب به عکس رادیوگرافی با اشعه ایکس پانورامیک (OPG) و یا سی تی پرتو مخروطی نیاز دارد، موقعیت دندان یا دندان های مورد نظر را به وضوح نشان خواهد داد. سپس برای مدیریت وضعیت می توان درمان مناسب را انجام داد.

علائم دیگری که نشان می دهند ممکن است شما دندان نهفته داشته باشید عبارتند از:

  • درد یا حساسیت روی لثه ها
  • سر دردهای طولانی مدت
  • قرمزی و تورم لثه ها
  • مشکل در باز کردن فک یا دهان

خطرات نهفته بودن دندان چیست؟

دندان نهفته در صورت عدم درمان، می تواند باعث ایجاد تعدادی از مشکلات برای دندان های مجاور شود. دندان های نهفته ممکن است باعث بروز ناراحتی یا درد شوند یا خیر، با این حال، علیرغم این، دندان مشکل آفرین ممکن است به دندان ها و لثه های اطراف فشار وارد کند، که در بدترین حالت، ممکن است منجر به از دست رفتن دندان های مجاور شود.

درمان دندان های نهفته نه تنها به این دلیل مهم است که می توانند روی ظاهر لبخند تأثیر منفی بگذارند، بلکه به این دلیل است که می توانند به سلامت لبخند نیز آسیب وارد کنند. دندان های نهفته می توانند باعث بروز درد و ناراحتی و پوسیدگی دندان ها شوند، زیرا نمی توان آنها را به درستی تمیز کرد. در برخی موارد، ممکن است التهاب لثه به نام پری کورونیت رخ دهد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  میوینگ چیست؟ آیا واقعاً روی فرم صورت تأثیر دارد؟

در مورد دندان های عقل، نهفتگی معمولاً با کشیدن دندان قابل درمان است. اما برای سایر دندان های نهفته، بهتر است آنها را با مراقبت های ارتودنتیک درمان کنید.

 درمان ارتودنسی دندان نهفته

درمان ارتودنسی دندان نهفته

درمان ارتودنسی چگونه می تواند به دندان نهفته کمک کند؟

رویکرد ارتودنسی به دندان نهفته به طور کلی به سن شما و زاویه یا جهتی بستگی دارد که دندان نهفته در حال رویش است و اینکه چقدر می توان دندان نهفته را با موفقیت وارد قوس دندانی کرد.

ما معمولاً نمی توانیم از نهفتگی دندان ها جلوگیری کنیم، اما می توانیم آنها را اصلاح کنیم. تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس و یک معاینه کامل می توانند به تعیین بهترین طرح درمان کمک کنند.

نهفتگی دندان اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، ارتودنتیست شما ممکن است با کشیدن زود هنگام دندان های شیری درست، احتمالاً همراه با قرار دادن یک فضا نگهدار یا ابزار وسیع کننده کام یا اکسپندر، به اصلاح رشد دندان نهفته کمک کند.

گاهی اوقات اگر فضای کافی برای رویش دندان نهفته ایجاد شود، ممکن است خود به خود بیرون بیاید.

اگر دندان نهفته در محلی خارج از قوس دندانی قرار داشته باشد، ممکن است مداخله جراحی برای نمایان کردن دندان نهفته ضروری باشد. در این موارد برای کنترل مسیر رویش دندان نهفته برای به حداقل رساندن آسیب به خود دندان و دندان های اطراف، درمان ارتودنسی، معمولاً شامل بریس ها، ضروری است.

در موارد خاص، ممکن است دندان نهفته قابل نجات دادن نباشد و ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشد.

برای کمک به تغییر موقعیت دندان های دیگر می توان از بریس ها استفاده کرد، تا برای دندان نهفته جایی ایجاد شود. برای بسیاری از بیماران، ایجاد فضای کافی برای رویش دندان به صورت خود به خود کافی خواهد بود. با این حال، در برخی موارد، بیماران ممکن است به جراحی دهان نیاز داشته باشند تا به برداشتن برخی از بافت لثه کمک کند تا بیشتر دندان در معرض دید قرار گیرد. سپس این امکان را برای درمان ارتودنسی برای اصلاح محل قرار گیری دندان ها فراهم می کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  درمان دندان نهفته با کمک ارتودنسی – بخش دوم

ارتودنتیست شما یک براکت با یک زنجیر روی دندان (یا دندان های) نهفته قرار می دهد. این کار دندان نهفته را به درستی به سمت سیم و براکت های بریس هدایت می کند و دندان را به محل مناسب خود می کشد. هنگامی که دندان به اندازه کافی در جای خود قرار گرفت، زنجیر برداشته می شود و یک نوار لاستیکی جای آن را می گیرد و دندان را به موقعیت ایده آل خود هدایت می کند. این فرآیند می تواند تا یک سال طول بکشد زیرا ردیابی رشد طبیعی دندان بسیار مهم است.

درمان دندان های نهفته در بیماران جوان تر بسیار ایده آل است زیرا فک های آنها هنوز در حال رشد هستند، اما در هر سنی می توان این کار را انجام داد. تشخیص و درمان زود هنگام این فرصت را برای متخصص ارتودنسی فراهم می کنند تا رشد فک و قوس های دندانی را برای قرار دادن تمام دندان های دائمی هدایت کند تا اطمینان حاصل شود که بایت به درستی اصلاح شده است.

درمان دندان های نهفته برای اطمینان از اینکه لبخند شما به درستی می تواند کار کند، مهم است. نه تنها این، شما از سایر مشکلات جدی مانند درد فک، جابجایی دندان ها، آسیب ریشه، از دست دادن دندان، عفونت و بایت مشکل دار جلوگیری خواهید کرد. همه این مسائل می توانند منجر به نیاز به کار ترمیمی پر هزینه شوند.

بهترین راه برای دریافت طرح تشخیص و درمان کامل، مشاوره با متخصص ارتودنسی است. آنها می توانند با اطلاعات مناسب در مورد دندان یا دندان های نهفته و بهترین طرح درمان برای مدیریت وضعیت، به شما مشاوره دهند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code