امروزه ارتودنتیست ها از جدیدترین علم سلامت دهان برای تطبیق درمان هر بیمار با نیازهای شخصی او بهره می برند. برخی بیماران ممکن است برای اصلاح اوربایت یا آندربایت خود در پی درمان باشند. بیماران دیگر ممکن است بخواهند فشردگی و نامرتبی دندان های خود را برطرف کنند، دندان هایی که خیلی رو به جلو هستند یا بایتی که صاف نیست. و برخی بیماران دیگر نیز ممکن است به خاطر عقب رفتگی چانه خود به دنبال درمان ارتودنسی باشند.

آیا بریس ها به عقب رفتگی چانه کمک می کنند؟ پاسخ ساده تر از پرسش آن است. حقیقت این است که بریس ها می توانند بخشی از راه حل اصلاح عقب رفتگی چانه باشند، اما هر بیمار منحصر بفرد است. تنها مشاوره با ارتودنتیست می تواند پاسخ کاملی به این پرسش دهد.

علل عقب رفتگی چانه کدامند؟

چانه عقب رفته می تواند در نتیجه عوامل ژنتیکی بروز پیدا کند. اگر یکی از والدین یا هر دوی آنها چانه عقب رفته داشته باشند، ممکن است فرزند آنها نیز چانه عقب رفته داشته باشد. اما نحوه قرار گیری دندان ها دندان ها و فک می تواند روی رشد کودک با چانه عقب رفته تأثیر داشته باشد.

گرچه این چیزی نیست که اکثر افراد بیشتر در مورد آن فکر می کنند، نرخ رشد فک های بالا و پایین همیشه هم به خوبی هماهنگ نیست. گاهی اوقات رشد فک بالا سریع تر از رشد فک پایین است، و گاهی اوقات بر عکس آن اتفاق می افتد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آفت دهان چیست؟

این عدم هماهنگی در رشد فک می تواند باعث شود چانه عقب رفته به نظر برسد. دلیل شایع دیگری که فک پایین می تواند عقب رفته به نظر برسد، زمانی است که اور بایت شدیدی در فک بالا وجود دارد. گاهی اوقات این یک اشتباه چشمی است که در نتیجه بیش از حد قابل مشاهده بودن دندان های فک بالا بوجود می آید، و گاهی اوقات نیز زمانی چانه عقب رفته است که رشد فک سرعت یکنواختی ندارد.

 درمان عقب رفتگی چانه

درمان عقب رفتگی چانه

چه درمانی برای عقب رفتگی چانه وجود دارد؟

یکی از نخستین پرسش هایی که برای اغلب پرسیده می شود این است که آیا بریس ها به اصلاح عقب رفتگی چانه کمک می کنند یا خیر؟ پرسش معمول دیگر این است که آیا بریس ها به حل مشکل فک کمک می کنند؟

میزان اصلاح مورد نیاز و نیز اینکه کجا به اصلاح نیاز دارد می توانند مشخص نمایند آیا بریس ها به تنهایی به اصلاح ظاهر چانه عقب رفته کمک می کنند. گاهی اوقات، تنها جابجا کردن دندان ها به وضعیت درست، در حالتی که بایت سالم است و فک های بالا و پایین نسبت به یکدیگر در وضعیت صحیح قرار دارند، می تواند حتی ظاهر چانه را نیز اصلاح نماید.

اما وقتی مشکل به رشد استخوان فک مربوط می شود، بهترین راهکار ممکن است انجام جراحی ارتوگناتیک (فک) باشد. این نوع جراحی می تواند توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. هدف از انجام این کار اصلاح رشد نامتعادل یا ناسالم استخوان های فک است.

گاهی اوقات استفاده از درمان ارتودنسی و جراحی ارتوگناتیک با هم، بهترین راهکار برای دستیابی به لبخندی سالم و یکدست و چانه ای با ظاهر متناسب است. از آنجا که دهان هر بیمار کاملاً منحصر بفرد است، هیچ درمانی وجود ندارد که برای همه موارد مناسب باشد.

 درمان عقب رفتگی چانه

درمان عقب رفتگی چانه

چه نوع درمان ارتودنسی می تواند عقب رفتگی چانه را اصلاح نماید؟

اکثر بیماران برای اصلاح عقب رفتگی چانه خود ابتدا پیگیر استفاده از درمان ارتودنسی می شوند. این به دو صورت منطقی است: ارتودنسی این اطمینان را بوجود خواهد آورد که سالم ترین و یکدست ترین لبخند ممکن را خواهید داشت و درمان ارتودنسی کمتر از جراحی فک تهاجمی است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  تنفس دهانی و درمان آن به کمک ارتودنسی

بعلاوه، این غالباً “ارتودنسی فانکشنال” نامیده می شود. اصلاح فانکشنال به بهینه سازی بهداشت دهان و دندان اشاره دارد در حالی که ظاهر چهره را برای بیمار رضایت بخش تر می کند.

امروزه دانش ارتودنسی به ابزارهای پیشرو در جابجا کردن، تغییر شکل، و صاف کردن دندان ها و فک ها مجهز است. برخی از این ابزارهای متحرک و برخی دیگر ثابت هستند، مانند ریتینر ها.

برخی ابزارها نیمه دائمی هستند، مانند ابزارهایی که برای تغییر محل دندان ها استفاده می شوند و به صورت دستی با افزایش های ریز تنظیم می شوندتا دندان ها و فک ها را به انحنا و صافی مطلوب در آورند. استفاده از این ابزارها توسط یک متخصص ارتودنسی، روی هم رفته می تواند نیاز به جراحی فک را از بین ببرد.

اگر بریس ها نتوانند مشکل عقب بودن چانه را برطرف نمایند چه؟

برای بیماران بزرگسالی که به این فکر می کنند که بریس ها عقب رفتگی چانه آنها را برطرف نمی کند، جراحی ارتوگناتیک ممکن است به عنوان یک روش دائمی برای اصلاح عقب رفتگی فک توصیه شود.

برخی مشکلات سلامت دهان وجود دارند که در طول کودکی یا نوجوانی راحت تر درمان می شوند، قبل از آنکه روند رشد استخوان فک متوقف شود. به همین دلیل، بریس ها و کمک های ارتودنسی در اصلاح عقب رفتگی چانه وقتی بیمار کم است موفقیت آمیزتر هستند.

وقتی به ارتودنتیست مراجعه می کنید، گام نخست این است که مشخص شود آیا با درمان ارتودنسی به تنهایی، نتایج کافی می توانند حاصل شوند. همیشه راهکاری که از همه کمتر تهاجمی باشد ترجیح داده می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا به جای درمان ارتودنسی می توان ترمیم دندانی دریافت کرد؟

اگر ارتودنتیست شما پس از بررسی دهان شما و تصاویر رادیوگرافی مشخص نماید که درمان ارتودنسی به تنهایی قادر نخواهد بود نتایجی که می خواهید را به طور کامل برای شما به همراه داشته باشد، ممکن است از شما بخواهد به جراح ارتوگناتیک مراجعه کنید. برخی ارتودنتیست ها هر دو راهکار را ارائه می دهند، که می تواند روند درمان شما را ساده سازد.

تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس و معاینات دهانی می توانند کمک کنند عقب بودن چانه شما آیا نتیجه مال اکلوژن (مشکلات مربوط به قرار گیری بایت و دندان ها) است یا رشد فک، یا هر دو. در این صورت، ارتودنتیست و جراح ارتوگناتیک شما طرح درمانی ویژه شما خواهند ریخت که نتیجه آن جلو آمدن چانه به اندازه کافی باشد.

 درمان عقب رفتگی چانه

درمان عقب رفتگی چانه

جراحی ارتوگناتیک شامل چه چیزهایی می شود؟

مهم است به خاطر داشته باشید که بریس ها تنها گزینه درمان شما نیستند. علاوه بر این، موقعیت هایی وجود دارند که ممکن است جراحی ارتوگناتیک به تنهایی قادر نباشد نتایجی که در پی آنها هستید را ارائه دهد. در این موارد، معمولاً یک فرایند تنها چیزی است که برای اصلاح ظاهر چانه نیاز است.

شما گزینه هایی شامل ارتودنسی، و جراحی ارتوگناتیک دارید، و هر دو راهکار می توانند با یکدیگر ترکیب شوند تا سلامت دهان و ظاهر چهره شما را به صورت همزمان بهبود دهند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code