وقتی در طول شب از نایت گارد دندان استفاده می کنید، می خواهید مطمئن شوید که به درستی روی دندان های شما قرار گرفته است یا خیر. اگر محافظ دندان شبانه شما مدام بیرون می آید یا نمی توانید دهان خود را با وجود آن روی دندان های خود ببندید، این یک نشانه هشدار است که محافظ دندان شبانه شما به درستی قرار نگرفته است.

اگر نایت گارد شما به درستی نصب نشده باشد، به درستی از دندان ها و فک شما در برابر دندان قروچه، TMJ، آپنه خواب یا سایر اختلالات خواب محافظت نمی کند. به محضی که متوجه شدید نایت گارد شما به درستی روی دندان های شما قرار نمی گیرد، با دندانپزشک خود صحبت کنید و یک نایت گارد مناسب که مخصوص دندان های شما طراحی شده است دریافت کنید.

آیا هنگام استفاده از محافظ دندان شبانه، دهان باید بسته شود؟

هنگام استفاده از محافظ دندان شبانه، باید بتوانید به راحتی دهان خود را ببندید. در حالی که ابزار روی دندان های شما قرار دارد لب های شما باید با یکدیگر تماس داشته باشند. از آنجا که محافظ دندان شبانه بین دندان های دو فک بالا و پایین شما یک فاصله ایجاد می کند، ممکن است متوجه شوید که فک شما به اندازه زمانی که ابزار داخل دهان وجود ندارد بسته نمی شود، اما همچنان باید بتوانید دهان خود را در اطراف ابزار ببندید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دهان شما آینه سلامت بدن شما

برای اینکه نایت گارد شما کار خود را به درستی انجام دهد، باید به درستی جای بگیرد و به درستی داخل دهان شما قرار بگیرد. تلاش برای بستن دهان در حین استفاده از محافظ دندان شبانه، نشانه دهنده این است که از نظر تناسب ابزار مشکلی وجود دارد و نایت گارد شما به درستی از دندان های شما محافظت نمی کند.

نحوه قرار گیری محافظ دندان شبانه

یک نایت گارد دارای اندازه های مناسب، باید به خوبی روی دندان های شما قرار بگیرد. محافظ های دندان شبانه سفارشی به گونه ای طراحی شده اند تا کاملاً مناسب باشند. حتی ممکن است وقتی محافظ دندان شبانه خود را در جای خود قرار می دهید، متوجه صدای کلیک شوید. اگر مدتی است که از محافظ دندان شبانه خود استفاده کرده اید و با اولین باری که آن را استفاده کرده اید متفاوت است، با دندانپزشک خود در مورد تناسب محافظ خود صحبت کنید.

هنگام استفاده از محافظ دندان شبانه، باید بتوانید دهان خود را ببندید، و معمولاً تمام دندان های فک بالا یا پایین شما را می پوشاند، گرچه برخی از گاردها یا اسپلینت های خاص ممکن است فقط دندان های جلوی شما را پوشش دهند. علاوه بر این، نباید آنقدر شل باشد که لازم باشد از زبان خود برای نگه داشتن محافظ دندان شبانه در جای خود استفاده کنید و در هنگام خواب نیز نباید خارج شود.

اگر از محافظ دندان شبانه استفاده می کنید، احتمالاً متوجه می شوید که به اندازه یک محافظ دندان سفارشی یه خوبی با دندان های شما تناسب ندارد. این محافظ های دندان که در داروخانه ها یا فروشگاه های ورزشی فروخته می شوند، احتمالاً نامناسب هستند، زیرا به صورت تک سایز برای همه افراد تولید می شوند. آنها امکان سفارشی سازی را فراهم نمی کنند یا تنها اندکی متناسب هستند و برای محافظت از دندان ها و فک شما در برابر دندان قروچه ساخته نشده اند. بلکه هدف آنها جذب ضربه و محافظت از دندان ها در حین ورزش است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  طراحی دیجیتالی لبخند چیست؟

نایت گاردهای بدون نسخه برای دندان قروچه یا TMJ در زمینه دندانی توصیه نمی شوند زیرا محافظت کافی را ارائه نمی دهند و معمولاً حجیم تر از محافظ های دارای اندازه مناسب هستند. این حجم اضافی ممکن است باعث شود بستن دهان دشوار شود.

اگر نگران تناسب محافظ دندان شبانه خود هستید، یک قرار ملاقات با دندانپزشک خود بگذارید و از او بخواهید که تناسب ابزار شما را ارزیابی کند.

 محافظ دندان شبانه

محافظ دندان شبانه

اگر محافظ دهان من به خوبی قرار نگیرد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که محافظ دندان شما اندازه مناسبی ندارد، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که یک محافظ دندان شبانه مناسب سفارشی تهیه کنید. در بیشتر موارد، این گام ساده با ایجاد محافظت و راحتی بیشتر، مشکل را حل می کند.

محققان دریافته اند، افرادی که از محافظ های شبانه بدون نسخه استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که از یک محافظ دندان شبانه کاملاً اندازه استفاده می کنند، برای ایجاد یک تناسب بالینی قابل قبول اوقات دشوارتری دارند.

برای افرادی که نایت گارد سفارشی دارند که به درستی جای نمی گیرد، نخستین گام باید مراجعه به دندانپزشک باشد. دندانپزشک ممکن است بتواند تناسب محافظ دندان شما را بررسی کند، یا ممکن است به شما توصیه کنند که برای محافظ دندان شبانه جدید از دندان های شما قالب جدیدی گرفته شود.

صرف نظر از علت عدم قرار گیری درست نایت گارد شما، داشتن تناسب دقیق بسیار مهم است. محافظ دهان باید برای محافظت از دندان های شما در برابر ساییدن و فشردن فک به دلیل دندان قروچه و اختلال مفصل فکی- گیجگاهی مناسب باشد. نایت گارد نامتناسب ممکن است اثرات ناخواسته ای روی بایت شما داشته باشد. علاوه بر این، ممکن است عوارض جانبی و درد TMJ از بین نروند. این عوارض جانبی ممکن است شامل درد فک، درد صورت، درد عضلات فک و آسیب دندان باشند. یک محافظ دندان شبانه که به درستی جای نمی گیرد، حتی می تواند باعث بروز مشکلات بیشتری برای سلامت دهان و دندان ها شود.

 محافظ دندان شبانه

محافظ دندان شبانه

اگر نتوان دهان خود را با محافظ دندان شبانه خود بست، چه باید کرد؟

فشردن و ساییدن دندان ها به دلیل دندان قروچه و اختلال عملکرد مفصل فکی- گیجگاهی اغلب با علائم دردناک زیادی همراه است، اما نایت گارد می تواند از دندان های بالا و پایین و همچنین فک محافظت کند. محافظ دندان یا ابزار ارتودنسی که به درستی نصب شده باشد به خوبی روی دندان های شما قرار می گیرد، و در حین استفاده از ابزار باید بتوانید دهان خود را ببندید. اگر نایت گارد شما به درستی جای نمی گیرد، به سراغ یک محافظ دندان شبانه مناسب بروید یا برای یافتن راه حل از دندانپزشک خود وقت بگیرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتودنسی دندان های نیش

اگر از محافظ دندان شبانه استفاده می کنید و در حین استفاده از اسپلینت نمی توانید دهان خود را ببندید، به خرید یک محافظ دندان شبانه سفارشی کاملاً متناسب با دندان های خود فکر کنید. این کار از دندان های شما در برابر دندان قروچه بهتر محافظت می کند و احساس راحتی بیشتری ایجاد می کند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code