فلوراید یک ماده معدنی است که با مبارزه با باکتری های تولید کننده اسیدی که به پلاک تبدیل می شوند، از پوسیدگی دندان (کرم خوردگی دندان) جلوگیری می کند. فلوراید که در بسیاری از غذاها و آب یافت می شود، مینای دندان ها را تقویت و محافظت می کند تا دندان ها را قوی و سالم نگه دارد.

چندین مطالعه نشان داده اند که فلورایده کردن آب (تنظیم مقدار فلوراید موجود در آب آشامیدنی) به جلوگیری از پوسیدگی دندان تا حدود ۲۵ درصد در کودکان و بزرگسالان کمک می کند.

این مقاله در مورد درمان فلوراید، فواید آن، و عوارض جانبی احتمالی آنها می پردازد.

سلامت دندان با فلوراید

برای حفظ سلامت دندان های خود، مهم است که فلوراید را در روتین بهداشتی دهان و دندان روزانه خود بگنجانید. برای بسیاری از افراد، فلوراید توسط جوامع آنها به آب آشامیدنی آنها افزوده می شود. علاوه بر این، افراد از خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند نیز استفاده می کنند.

هر دوی این روش ها، راه های مؤثری برای اعمال فلوراید روی دندان ها هستند. با این حال، در صورت نیاز به فلوراید اضافی، دندانپزشک شما ممکن است گزینه درمان فلوراید دندانی را پیشنهاد دهد.

نحوه انجام این درمان

در حالی که درمان های فلوراید بدون نسخه OTC برای بزرگسالان و کودکان موجود است، دندانپزشک شما ممکن است یک درمان فلوراید داخل مطب را پیشنهاد دهد. این موارد عبارتند از:

  • دهانشویه های فلورایده محلول های غلیظی هستند که معمولاً یک مرتبه در روز یا به صورت هفتگی، طبق دستور داخل دهان و اطراف دندان های خود می چرخانید.
  • مکمل های فلوراید به صورت قرص یا قرص های زیر زبانی در دسترس هستند و با جویدن یا مکیدن مکمل قبل از بلع مصرف می شوند. مکمل های فلوراید بعلاوه ممکن است به صورت مایع نیز تجویز شوند، که قبل از قورت دادن آن را داخل دهان خود می چرخانید.
  • ژل و/یا فوم فلوراید توسط دندانپزشک شما اعمال می شوند و قبل از اینکه بتوانید آنها را شستشو دهید، چند دقیقه روی دندان های شما باقی می ماند.
  • وارنیش فلوراید یک روش درمانی داخل مطب است که با اعمال فلوراید با فرچه روی دندان ها انجام می شود، در این صورت فلوراید روی دندان ها باقی می ماند تا زمانی که جذب دندان ها شود یا بعد از چند ساعت مسواک زده شود.
وارنیش فلوراید فلوراید درمانی

وارنیش فلوراید فلوراید درمانی

از فلوراید زیاد استفاده نکنید!

درمان های فلوراید دندانی به صورت تجویزی یا داخل مطب، نسبت به درمان های بدون نسخه و خمیر دندان، حاوی غلظت بالاتری از فلوراید هستند. آنها هرگز نباید بدون نظارت دندانپزشک استفاده شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  لزوم تمیز کردن زبان برای بهداشت بهتر دهان

هزینه

هزینه فلوراید تراپی دندان ها، بر اساس نوع آن متفاوت است، اما معمولاً از حدود ۲۵ دلار شروع می شود. اگر بیمه دندانپزشکی دارید، ممکن است بیمه نامه شما درمان های فلوراید دندانی خاصی را پوشش دهد. مهم است که قبل از انجام این درمان ها در مطب دندانپزشک، با ارائه دهنده بیمه خود در مورد این موضوع صحبت کنید.

چه مقدار فلوراید مورد نیاز است؟

برای داشتن دندان های سالم، دو بار در روز با خمیر دندان فلورایده مسواک بزنید. اکثر خمیر دندان ها دارای محدوده ای بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قسمت در هر میلیون (ppm) فلوراید هستند.

والدینی که کودکان کمتر از ۲ سال دارند، قبل از شروع مصرف خمیر دندان حاوی فلوراید، باید با پزشک متخصص اطفال یا دندانپزشک او مشورت کنند. با این حال، هنگامی که اولین دندان فرزند شما بیرون می آید، آکادمی پزشکان اطفال آمریکا پیشنهاد می دهد که از یک لایه بسیار نازک از خمیر دندان های حاوی فلوراید دو بار در روز استفاده کنید.

کودکان ۳ تا ۶ ساله باید به اندازه یک نخود از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. همچنین غلظت های پایین تر فلوراید برای کودکان کمتر از ۲ سال در دسترس هستند (برای مثال ۵۰۰ ppm).

اگر به فلوراید اضافی نیاز دارید، در مورد مقادیر مشخص فلوراید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

از مراجعات منظم به دندانپزشک غافل نشوید.

حداقل سالی یک مرتبه برای معاینه منظم بهداشت دندان به دندانپزشک دارای مدرک معتبر مراجعه کنید. دندانپزشک شما دندان ها و لثه های شما را معاینه خواهد کرد تا هرگونه تغییری که می تواند منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری لثه شود و نیاز به درمان دارد را بررسی کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتباط آلرژی به مواد غذایی و سلامت دهان و دندان ها

فواید فلوراید تراپی

فلوراید برای سلامت دهان و دندان ها ضروری است. مزایای فلوراید عبارتند از قوی تر کردن دندان ها، محافظت از مینای دندان، و مبارزه با پوسیدگی دندان. فلوراید همچنین میزان اسیدی که توسط باکتری ها روی دندان های شما ایجاد می شود را کاهش می دهد.

وارنیش فلوراید فلوراید درمانی

وارنیش فلوراید فلوراید درمانی

اثرات جانبی

مانند بسیاری از مواد معدنی دیگر، فلوراید اگر در دوزهای بالا مصرف شود می تواند سمی باشد. با این حال، اگر دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید، مقدار آن برای ایجاد خطر بسیار اندک است. اگر دندانپزشک شما درمان های فلوراید اضافی را تجویز کند، مهم است که آنها را طبق دستور انجام دهید.

کودکان ۸ ساله و کوچکتر در صورت استفاده بیش از حد از فلوراید در مدت زمان طولانی در معرض خطر ابتلا به فلوئوروزیس دندانی یا تغییر رنگ دندان های خود قرار می گیرند. علت این است که دندان های دائمی آنها زیر خط لثه و هنوز در حال رشد هستند.

خلاصه

بهداشت خوب دهان و دندان شامل وجود فلوراید در خمیر دندان و یا آب آشامیدنی برای کمک به پیشگیری از پوسیدگی دندان است. در صورت لزوم، دندانپزشک شما ممکن است درمان های فلوراید دندانی اضافی را توصیه کند. این درمان ها راهی سریع و آسان برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه هستند. برای حفظ سلامت دندان های خود، مهم است که دو مرتبه در روز دندان های خود با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

مسواک زدن دندان ها با خمیر دندان حاوی فلوراید دو مرتبه در روز، کمک زیادی به حفظ سلامت و استحکام دندان های شما می کند. حتماً حداقل سالی یک مرتبه پاکسازی و چکاپ دندان ها را انجام دهید و در مورد فلورایدتراپی با دندانپزشک صحبت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چرا دندان های من صدا می دهند؟

پرسش های متداول شما در مورد فلوراید و فلوراید تراپی

درمان فلوراید چقدر طول می کشد؟

مدت زمان انجام فلوراید تراپی به روش بستگی فلوراید تراپی دارد. به عنوان مثال، با دهانشویه فلوراید، ممکن است لازم باشد شستشو به صورت روزانه یا هفتگی انجام شود. با این حال، با یک وارنیش فلوراید، ممکن است فقط دو مرتبه در سال اعمال فلوراید نیاز باشد.

بعد از فلوراید تراپی چه زمانی می توانم دندان هایم را مسواک بزنم؟

به درمان فلوراید شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر از دهانشویه فلوراید استفاده می کنید، در زمان برنامه ریزی شده بعدی برای مسواک زدن، می توانید دندان های خود را مسواک بزنید. بنابراین اگر صبح شستشو را انجام می دهید، می توانید همان شب دوباره مسواک بزنید. اگر وارنیش فلوراید انجام داده اید، دندانپزشک ممکن است به شما دستور دهد تا چندین ساعت دیگر مسواک نزنید.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code