آیا شما در بازار به دنبال یک زبان شوی هستید؟ آیا می خواهید بهترین راه برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان و تمیز کردن باکتری ها را بدانید؟ یا تنها فکر می کنید که در وهله اول آیا زبان شوی بخش ضروری از روتین بهداشتی دهان و دندان شما است؟

ما اینجا هستیم تا به همه این پرسش ها پاسخ دهیم و در این راهنمای جامع خود موارد بیشتری را برای تمیز کردن زبان برای سلامت دهان و دندان شما. برای کسب اطلاعات در مورد موارد زیر به خواندن این مطلب ادامه دهید:

 • مزایای آن برای سلامتی شما
 • بهترین تکنیک شستشوی زبان
 • چگونه می توان عقب زبان را بدون ایجاد حالت تهوع تمیز کرد؟
 • راه های دیگر برای حفظ سلامتی زبان
 • چه موقع باید به دندانپزشک مراجعه کرد

هدف ما این است که به شما کمک کنیم با گرفتن تصمیمات بهتر در مورد نحوه مراقبت از دهان خود، سلامت دهان و دندان خود را بهبود دهید.

آیا باید زبان خود را تمیز کنید؟

مفهوم خراش دادن زبان برای برخی کشورها نسبتاً جدید است، اما قرن هاست که در بسیاری از فرهنگ ها انجام می شده است، و ۳۹% از مردم در سراسر دنیا از قبل زبان خود را به طور مرتب مسواک می زده اند.

اسکراب یا ساییدن روی زبان کمی با مسواک زدن تفاوت دارد، و احتمالاً چیزی است که دندانپزشک شما آن را توصیه نمی کند؛ احتمالاً نخ دندان کشیدن و دو بار مسواک زدن در روز بیشتر در دستور کار آنها قرار دارد. با این حال، اسکراب و تمیز کردن زبان خود را در برنامه روزمره بهداشت دهان و دندان خود قرار دهید و ممکن است متوجه مزایای بسیار زیادی شوید.

هدف این ابزار، خراش دادن باقی مانده های روی زبان، باکتری های تشکیل شده، رسوبات و سلول های مرده است که دائماً انباشته می شوند، و به طور کلی برای سلامتی شما بد هستند و حتی می توانند روی حس چشایی شما تأثیر بگذارند. تعدادی عوامل هستند که باعث تشدید این پوشش روی زبان می شوند، از جمله:

 • سیگار کشیدن
 • داروهای خاص
 • خشکی دهان
 • برفک دهان
 • مراقبت ناکافی از دهان و دندان ها

باکتری هایی که روی زبان ایجاد می شوند می توانند باعث تشکیل پلاک شوند، که به نوبه خود با بوی بد دهان، پوسیدگی دندان، بیماری لثه و کاهش سلامت عمومی بدن ارتباط دارد. براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، مشخص شد که اسکراب زبان باعث کاهش تعداد باکتری های موجود در پوشش روی زبان می شود، گرچه مانع تشکیل پلاک های دندانی نمی شود. بنابراین، این مطالعه نتیجه گیری کرد، اسکراب زبان باید در کنار مسواک زدن انجام شود تا تعداد باکتری های موجود داخل دهان کاهش یابد.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

مزایای اسکراب یا شستشوی زبان با خراشیدن آن

تحقیقات در مورد مزایای اسکراب زبان هنوز کاملاً محدود است، اما حداقل دو مرتبه در طول روز اسکراب می تواند به بهبود هر یک از موارد زیر کمک کند:

 • بوی بد دهان: باکتری ها و ذرات غذایی پنهان شده در شکاف ها، یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان هستند. باکتری ها و ذرات غذا را تمیز کنید و دهان شما احساس بسیار تازه تری خواهد داشت.
 • ظاهر: وجود یک توده سفید پر رنگ روی زبان شما ظاهر و احساس ناخوشایندی ایجاد خواهد کرد. از یک اسکرابر زبان یا زبان شوی استفاده کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی آب می نوشید.
 • حس چشایی: یک پوشش فیزیکی روی جوانه های چشایی شما ممکن است باعث شود شما طعم غذاها را به طور کامل تجربه نکنید.
 • سلامت کلی بهتر دهان و دندان: یک زبان تمیز به معنای باکتری کمتر داخل دهان شما است، که می تواند به کند شدن پیشرفت پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک کند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا در طول درمان ارتودنسی نیاز است به دندانپزشک مراجعه کنید؟

اگر فکر می کنید که از بوی بد دهان مزمن (هالیتوزیس) رنج می برید یا زبان شما درد دارد یا تغییر رنگ داده است، باید برای چکاپ به دندانپزشک خود مراجعه کنید و دریابید که چگونه می توانید آن را بهبود دهید.

آیا می توانید زبان را مانند مسواک زدن دندان ها مسواک زد؟

مسواک ها برای اسکراب و ساییدن مینای دندان ها عالی هستند، اما برای زبان شما خیر. به این معنا که آنها در زدودن ترکیبات گوگرد فرار (VSCها)- یکی از عوامل بوی بد دهان- کمتر از زبان شوی ها مؤثر هستند. مطالعه ۲۰۰۴ تنها ۱۰ نفر را تحت نظر داشت اما نشان داد که یک زبان شوی، در از بین بردن VSCها ۶۷% بیشتر مؤثر است.

ثانیاً، وقتی سعی می کنید قسمت عقب زبان خود را تمیز کنید، سر بزرگ مسواک می تواند به راحتی رفلاکس تهوع شما را تحریک کند. آنها برای استفاده در آن قسمت از دهان شما طراحی نشده اند.

مسواک هایی که با زبان شوی طراحی شده اند چطور؟

شاید شما سعی کرده اید زبان خود را با استفاده از مسواکی تمیز کنید که با یک زبان شوی طراحی شده است. این ممکن است برای زدودن باکتری ها و رها شدن از شر بوی بد دهان، تنها اندکی از مسواک زدن زبان با فرچه های استاندارد مؤثرتر باشد، اما مشکل حالت تهوع (رفلاکس گگ) باقی مانده است. بعلاوه، دشوار است بدانید که آیا کل سطح زبان خود را به طور مؤثر تمیز کرده اید یا خیر.

اگر در این روش چندان موفق نبوده اید و می خواهید بدانید که چگونه بدون ایجاد حالت تهوع زبان خود را مسواک بزنید، راه حل می تواند خرید یک اسکرابر زبان یا زبان شوی باشد. این ابزارها نه تنها بسیار نازک تر از یک مسواک استاندارد هستند، بلکه باعث می شوند که اسکراب ساده تر و سریع تر انجام شود.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

نحوه استفاده از زبان شوی

بهترین راه برای تمیز کردن زبان خود به منظور خلاص شدن از شر باکتری ها و بهبود بوی بد دهان، تمیز کردن زبان با دنبال کردن این مراحل ساده است:

 • تا جایی که انجام آن برای شما راحت است، زبان خود را از داخل دهان بیرون بیاورید.
 • تا جایی که می توانید، بدون اینکه رفلاکس گگ شما تحریک شود،زبان شوی را در عقب ترین بخش زبان خود قرار دهید.
 • نیروی کافی تا حدی اعمال کنید که زبان شوی صاف روی برابر زبان شما قرار بگیرد (اما نه آنقدر که زبان درد بگیرد).
 • به آرامی آن را به سمت نوک زبان خود بکشید.
 • بزاق و رسوباتی که روی زبان شما انباشته شده اند را تف کنید و هر گونه ماده روی زبان شوی را آب بکشید یا پاک کنید.
 • این مراحل را چندین بار تکرار کنید، اطمینان حاصل کنید که کل سطح را پاک کرده اید.
 • زبان شوی خود را زیر آب روان بشویید و بگذارید تا خشک شود.

تمیز کردن زبان یک دقیقه طول می کشد.

تمیز کردن زبان خود را به بخشی از مراقبت های روزانه دهان خود تبدیل کنید.

اکنون که می دانید با استفاده از یک زبان شوی چگونه بوی بد دهان را بهبود بخشید و از شر باکتری ها خلاص

شوید، به راحتی می توانید این کار را به روتین بهداشتی روزانه خود اضافه کنید. کل روند باید کمتر از یک دقیقه طول بکشد. وقتی دندان های خود را مسواک می زنید، می توانید دو بار در روز زبان خود را تمیز کنید. اما در حقیقت، شما می توانید بیشتر از این زبان خود را اسکراب کنید. به عنوان مثال، به خصوص افرادی که در مورد باکتری هایی که بوی بد ایجاد می کنند آگاه هستند، ممکن است پس از نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن یا خوردن غذاهای دارای بوی شدید، زبان خود را تمیز کنند.

توجه داشته باشید که اگر همین حالا دندان های خود را مسواک زده اید، نباید دهان خود را با آب یا دهانشویه بشویید. این کار باعث شسته شدن مواد مفید موجود در خمیر دندان شما می شود. اگر ترجیح می دهید بعد از اسکراب زبان دهان خود را بشویید، پس کار پاکسازی زبان را قبل از مسواک زدن دندان های خود را انجام دهید، نه بعد از آن.

اگر هنگام تمیز کردن قسمت عقب زبان خود با مشکل مواجه هستید، شما تنها نیستید. بعد از اینکه به احساس تمیز کردن زبان خود عادت کردید، ممکن است متوجه شوید که قرار دادن زبان شوی در قسمت عقب دهان، بدون اینکه دچار تهوع شوید، راحت تر شده است. برخی افراد متوجه می شوند که یک زبان شوی سنگین تر در مقایسه با زبان شوی های سبک تر پلاستیکی، کمتر احتمال دارد که رفلاکس گگ را تحریک کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ویتامین D روی سلامت دهان و دندان تأثیر دارد؟

انتخاب بهترین زبان شوی

زبان شوی ها در اشکال و با مواد مختلف وجود دارند، تفاوت اصلی بین مدل های پلاستیکی و فلزی است. اگر به صورت آنلاین جستجو کنید، می توانید بهترین پاک کننده زبان را برای اسکراب زبان پیدا کنید. در زیر نگاهی می اندازیم به برخی از گزینه های محبوب و توضیح می دهیم که چگونه می توانید در مورد انتخاب بهترین مدل برای خود تصمیم بگیرید.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

زبان شوی های پلاستیکی

بیایید با نوع پلاستیکی زبان شوی ها شروع کنیم. آنها معمولاً یک دسته بلند شبیه به دسته مسواک دارند و یک نوک با یک یا چند برجستگی که در امتداد زبان کشیده می شوند. آنها همچنین ممکن است دارای فرچه های کوچکی برای کمک به سست کردن ذرات از سطح باشند.

زبان شوی های پلاستیکی از این نوع برای تمیز کردن همزمان کل زبان بسیار کوچک هستند، بنابراین برای اسکراب مؤثر به چندین ضربه در امتداد هر منطقه نیاز دارید. دقیقاً مانند سر یک مسواک معمولی، آنها هر ۳ تا ۴ ماه یکبار- یا زودتر، در صورت آسیب دیدن یا بوضوح آلوده بودن- باید تعویض شوند.

برخی از زبان شوی ها، به این دلیل که از پلاستیک سازگار با محیط زیست ساخته می  شوند، و ساختاری کاملاً متناسب با شکل طبیعی زبان دارند، و رفلاکس گگ را کاهش می دهند، و باعث می شوند تمیز کردن انتهای زبان با آنها راحت تر باشد، بیشتر مورد علاقه افرادی هستند که شستشوی زبان را به بخشی از روتین بهداشتی دهان و دندان خود تبدیل کرده اند.

زبان شوی های فلزی

اگر می خواهید زباله های پلاستیکی را کاهش دهید یا یک رویکرد طبیعی تر برای اسکراب زبان خود استفاده کنید، یک زبان شوی فلزی ممکن است بهترین گزینه باشد. آنها معمولاً به صورت گرد و به شکل U خم می شوند. با نگه داشتن دو دسته، می توانید ابزار را درست در عقب دهان خود قرار دهید.

آنها می توانند با یک حرکت کل زبان شما را تمیز کنند، و روند کار را سریع و کارآمد کنند. یک زبان شوی از جنس استیل ضد زنگ یا زبان شوی های مسی باید حتماً بسیار با دوام تر از نمونه پلاستیکی هستند، بنابراین گرچه آنها کمی گران تر هستند، اما در دراز مدت ممکن است مقرون به صرفه تر عمل کنند.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

زبان شوی های مسی

اگر به دنبال یک زبان شوی هستید که اصول طب سنتی هند را پیروی می کند، یک نمونه مسی معتبرترین است. حتی اگر این یک نکته مهم برای شما نباشد، بسیاری از افراد مس را به دلیل خاصیت ضد میکروبی طبیعی آن انتخاب می کنند.

اگر به درستی از زبان شوی های مسی مراقبت شود، آنها می توانند سال ها دوام داشته باشند. مهم ترین نکته این است که مطمئن شوید که بعد از هر بار استفاده آن را کاملاً خشک می کنید. با این حال، برخی از افراد با وجود دنبال کردن دستورالعمل های مراقبتی، لکه دار شدن زبان شوی فقط بعد از چند ماه را گزارش داده اند.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

زبان شوی های استیل ضد زنگ

در صورت انتخاب مدل استیل ضد زنگ، تنوع کمتری خواهید داشت. این نوع زبان شوی ها شکلی شبیه به زبان شوی های مسی دارند که در بالا توضیح داده شد، و از فولاد ضد زنگ با درجه جراحی ساخته شده اند و برخلاف برخی دیگر، هیچ ماده مصنوعی روی دسته ها وجود ندارد، بنابراین ۱۰۰% فلزی هستند. زبان شوی های از جنس فلز ضد زنگ، یکی از توصیه های دندانپزشکان هستند.

برخی از آنها دارای یک لبه فوق العاده صیقلی و عرض بسیار اندک هستند که رفلاکس گگ را به حداقل می رسانند. آنها همچنین از فولاد ضد زنگ با درجه پزشکی ساخته شده اند و یک حلقه سیلیکونی رنگی دارند، بنابراین می دانید که کدامیک مال شماست.

برخی از افراد ترجیح می دهند از یک زبان شوی U شکل استفاده کنند و برخی زبان شوی های یک دسته را ترجیح می دهند. اگر شما هیچ تجربه ای در زمینه شستشوی زبان ندارید، می توانید ابتدا از هر دو نمونه تهیه کنید تا با استفاده از هر دو نمونه بدانید که با کدام یک راحت تر هستید و برای همیشه با همان نوع ادامه دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا ارتودنسی و عفونت دندان در ارتباط هستند؟

 

زبان شوی های خانگی

اگر در اینترنت به دنبال زبان شوی های خانگی هستید، متداول ترین توصیه ای که می یابید، استفاده از یک قاشق به جای آن است. این جایگزین بدی نیست، اما ممکن است به نظر شما، شکل یک قاشق به اندازه یک زبان شوی، چندان متناسب با شکل زبان نباشد.

می توان زبان شوی خانگی را در منزل درست کرد. گرچه، ما نمی توانیم در مورد ایمنی یا اثربخشی زبان شوی ها با چنین ابزاری صحبت کنیم، مگر اینکه وقت زیادی داشته باشید، در غیر اینصورت ممکن است تصمیم بگیرید که ارزش دارد تنها مقداری پول برای خرید آن هزینه کنید.

پاک کننده زبان کودک

آیا تمیز کردن زبان یک کودک تازه متولد شده یا یک کودک نوپا ضروری است؟

بر اساس انجمن دندانپزشکی آمریکا، حتی برای سلامت دندانی آنها، تمیز کردن زبان آنها برای افراد بزرگسال کاملاً ضروری نیست. با این حال، اگر می خواهید کودک خود را به مسواک زدن زبان عادت دهید، می توانید از یک گاز نرم برای پاک کردن زبان آنها با انگشت خود استفاده کنید، اما پیدا کردن یک تمیز کننده زبان نوزاد که شبیه مدل های بزرگسالان به نظر می رسد، دشوار خواهد بود. با این حال، زبان شوی هایی برای بچه ها وجود دارند که مانند یک آنبات چوبی به نظر می رسند.

روش های دیگر تمیز کردن زبان

بسیاری از واتر فلاسرها دارای یک سری مخصوص تمیز کردن زبان هستند که برای تمیز کردن زبان، آب را اسپری می کند. افرادی که رفلاکس گگ حساسی دارند ممکن است این روش تمیز کردن زبان برای آنها چالش برانگیز باشد، اما از طرف دیگر، انجام آن می تواند مانند یک روش بهداشتی تر باشد.

به همین ترتیب، برخی از مسواک های برقی، به صورت جایزه دارای یک سری خاص و یک تنظیم خاص برای اسکراب زبان هستند.

نحوه تمیز کردن زبان بدون زبان شوی

اگر ابزاری برای شستشوی زبان ندارید و احساس می کنید نیاز دارید با تمیز کردن زبان خود بوی دهان خود را تازه تر کنید، لبه یک قاشق پلاستیکی یا فلزی نسبتاً به خوبی عمل می کند. آن را از عقب تا نوک زبان خود بکشید و ببینید چه چیزی جمع می کنید.

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، شما همچنین می توانید زبان خود را با مسواک تمیز کنید، اما نشان داده شده است که از استفاده از ابزاری که به صورت ویژه برای این منظور طراحی شده است  کمتر مؤثر است.

پاکسازی زبان

پاکسازی زبان

چگونگی تمیز کردن زبان به طور طبیعی

اگر ترجیح می دهید به صورت فیزیک چیزی را در امتداد زبان خود خراش ندهید، احتمالاً متوجه خواهید شد که شستشوی دهان بهترین راه بعدی برای تمیز کردن زبان و بهبود بوی بد دهان است. دهانشویه های طبیعی زیادی در فروشگاه ها و به صورت آنلاین برای خرید در دسترس هستند، یا می توانید ساخت نمونه مخصوص خود با استفاده از جوش شیرین را امتحان کنید.

استفاده منظم از دهانشویه ها روش خوبی برای تازه نگه داشتن بوی دهان است. همچنین مهم است که از نوشیدن آب کافی اطمینان پیدا کنید، زیرا کمبود آب بدن می تواند انباشته شدن باکتری های روی زبان را تشدید کند.

نتیجه گیری

گرچه استفاده از زبان شوی ها در بسیاری از کشورها به طور گسترده توصیه یا انجام نشده است، و بر اساس گفته دندانپزشکان به احتمال زیاد ضروری نیست، اما مزایای مختلف زبان شوی، از جمله بهبود بوی بد دهان و خلاص شدن از شر باکتری ها، باعث می شود افزودن آن به مراقبت های روتین روزمره دندانی ارزش داشته باشد.

توصیه ما این است که به جای مسواک از یک زبان شوی استفاده کنید، و اگر اولین نمونه ای که استفاده می کنید را دوست ندارید، چند نمونه مختلف دیگر را امتحان کنید. به طور کلی هرچه زبان شوی صاف تر روی زبان شما قرار بگیرد، راحت تر می توانید زبان خود را بدون رفلاکس گگ- به خصوص قسمت عقب زبان خود- تمیز کنید.

فراموش نکنید که اگر می خواهید دهان خود را در شرایط عالی نگه دارید، باید همچنان دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه بین دندان های خود تمیز کنید. معاینات منظم توسط دندانپزشک شما به شناسایی مشکلات جدی تر مربوط به زبان، دندان ها یا لثه ها کمک می کند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code