آیا تا به حال یک از دندان های شما دچار شگستگی شده است؟ یا اینکه لب پر شود، یا حتی ترک بردارد؟ در این صورت شاید به این فکر کرده باشید که آیا این شرایط واقعا به درمان نیاز دارند یا می توانند به حال خود رها شوند.

دلایل زیادی برای شکستن، ترک خوردن یا لب پر شدن دندان های شما وجود دارد. چه درد داشته باشید یا نه، خبر خوب این است که آسیب های دندانی اغلب می توانند ترمیم شوند.

در این مقاله می توانید در مورد تفاوت بین دندان های لب پر شده، ترک خورده، و شکسته مطالبی بخوانید. اینکه کدام یک از آنها به درمان نیاز دارند، و همچنین گزینه های درمان این مشکلات از جمله ترمیم دندان لب پر شده را نیز توضیح می دهیم. برای دندان های ترک خورده جلو چه باید کرد؟ و آیا امکان ترمیم دندان شکسته وجود دارد؟ برای پی بردن به همه اینها به خواندن این مقاله ادامه دهید.

انواع مختلف آسیب دندان

آیا می دانسته اید که مینای دندان شما قوی ترین بافت بدن شما است- حتی از استخوان های شما نیز سخت تر؟ با این حال، چیزهایی هستند که می توانند باعث شکستن، لب پر شدن و ترک خوردن دندان های شما شوند، از جمله:

 • جویدن چیزی سخت مانند یخ، آجیل یا آبنبات
 • گاز زدن به یک خوراکی سخت به طور غیرمنتظره، مانند هسته زیتون
 • استفاده از دندان برای کارهایی که نباید انجام دهید (مثلاً باز کردن درب بطری یا خرد کردن نخ)
 • ضربه وارد شدن به صورت یا دهان
 • زمین خوردن و حوادث دیگر
 • پوسیدگی زمینه ای که دندان ها را تضعیف می کند
 • فرسایش مینای دندان ناشی از خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی
 • پرکردگی های قدیمی دندان که دیگر از دندان باقی مانده حمایت نمی کنند، یا پرکردگی هایی که می افتند.

در جایی که مینای دندان از قبل ضعیف شده باشد یا دندان در زیر سطح خود پوسیدگی داشته باشد، بیشتر مستعد آسیب ناشی از منابع دیگر خواهد بود.

گزینه های درمانی برای دندان های آسیب دیده شما، به میزان جدی بودن آسیب آنها بستگی دارد. درمان یک دندان با یک لب پر شدگی کوچک معمولاً با پولیش کردن یا پر کردن آن آسان است. با این حال، یک دندان که به صورت جدی شکسته یا ترک خورده است، ممکن است لازم باشد کشیده شود.

هر نوع آسیب دندانی که دارید، مهم است که هر چه سریع تر به دندانپزشک خود مراجعه کنید، حتی اگر هیچ دردی احساس نمی کنید. علت این است که بدون درمان مناسب، ممکن است دندان بیشتر آسیب ببیند.

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

دندان های لب پر شده

لب پر شدگی ها اغلب از نظر زیبایی ظاهری اهمیت دارند. حتی یک لب پر شدگی کوچک نیز می تواند هنگام لبخند زدن قابل توجه باشد.

لب پر شدگی ها نسبتاً شایع هستند. آنها می توانند از یک لب پر شدگی کوچک در مینای دندان تا از دست رفتن بخش قابل توجهی از دندان را شامل شوند. وقتی فقط مینای دندان لب پر شده است، نباید هیچ دردی وجود داشته باشد. با این حال، اگر لب پر شدگی باعث شده باشد عصب داخل دندان بدون پوشش محافظ باقی مانده باشد و در معرض محیط دهان قرار گرفته باشد، احتمالاً بسیار دردناک است.

چهار دلیل اصلی برای ترمیم دندانی که لب پر شده است وجود دارد:

 • باعث بروز درد می شود.
 • از آن یک سطح تیز به جا مانده است که ممکن است به بافت نرم داخل دهان آسیب وارد کند.
 • لایه عاج داخل دندان که نرم تر است، در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد.
 • بیمار می خواهد لبخند خود را اصلاح کند.

برای ترمیم دندان لب پر شده چه باید کرد؟

اگر یک تکه از دندان شما کنده شده است و هنوز آن تکه را دارید، آن را داخل یک لیوان شیر نگهداری کنید و هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها ممکن است بتوانند قطعه را با چسب دندان در جای خود متصل کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا مشکلات ارتودنسی ارثی هستند؟

اگر نمی توانید قطعه را پیدا کنید نگران نباشید، زیرا راه های دیگری برای ترمیم دندان لب پر شده وجود دارند.

از دندانپزشک بپرسید: آیا لب پر شدن دندان یک مورد اورژانسی است؟

مشخص نمودن اینکه آیا لب پر شدن یا ترک خوردن دندان یک مورد اورژانسی است یا خیر به این بستگی دارد که آیا شکستگی بسیار دردناک است یا اینکه آیا قطعات تیزی بر جای گذاشته است که منجر به بروز تروماهای دهانی شوند. اگر دندان ترک خورده است اما دردناک نیست، برای مراجعه به دندانپزشک خود می توانید منتظر بمانید. اگر آسیب آنقدر جدی نباشد که امکان صبر کردن وجود داشته باشد تا دندانپزشک شما بتواند در چند روز آینده شما را ببیند، معمولاً به عنوان یک موررد “اورژانس دندانپزشکی” تعریف نمی شود.

در این فاصله، دندان لب پر شده خود را با تمیز کردن دهان خود با شستشو با آب گرم درمان کنید. در صورت بروز تورم یا درد، می توان از کمپرس سرد روی قسمت بیرونی صورت و روی ناحیه آسیب دیده استفاده کرد. قبل از مصرف مسکن یا استفاده از ژل بی حس کننده با دندانپزشک خود صحبت کنید زیرا می تواند به لثه های شما آسیب برساند.

ترمیم دندان لب پر شده

در مورد لب پر شدگی های بسیار کوچک، ممکن است از نظر بالینی درمان ضروری نباشد. اگر سطح تیزی روی دندان باقی مانده وجود داشته باشد، دندانپزشک شما احتمالاً دندان را پولیش خواهد کرد تا آن را صاف و صیقلی کند و از بریدگی داخل دهان شما جلوگیری کند.

برای لب پر شدگی های بزرگتر، ممکن است بتوان دندان را با نوعی پرکردن به شکل اولیه خود بازگرداند- فرآیندی که تحت عنوان باندینگ دندانی شناخته می شود. این کار را می توان با استفاده از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان یا آمالگام نقره ای انجام داد.

در صورتی که هیچ پوسیدگی در دندان وجود نداشته باشد که تراشیدن و زدودن آن لازم نباشد، باندینگ به هیچ بی حسی نیاز ندارد. دندانپزشک سطح دندان را با استفاده از ژل زبر می کند و سپس چسب را اضافه می کند. پس از آن، ماده باندینگ را اعمال می کند و آن را به شکل دلخواه در می آورد. سپس با استفاده از نور ماوراء بنفش آن را سخت می کند.

اگر یکی از دندان های جلوی شما لب پر شده باشد، ممکن است صرفاً به دلایل زیبایی بخواهید آن را ترمیم کنید. در صورتی که لب پر شدگی ها آنقدر بزرگ باشند که چسباندن آنها توصیه نشود یا انجام آن امکان پذیر نباشد، گزینه ونیرهای پرسلن یا ونیرهای کامپوزیتی یا روکش ها را خواهید داشت. از گزینه های ونیرهای کم هزینه تر مانند ونیرهای snap- on خودداری کنید، زیرا همانطور که از بررسی های انجام شده روی آنها می توانید ببینید، بیشتر از اینکه مفید باشند، می توانند ضرر داشته باشند.

دندان مولر یا آسیاب (دندان عقب) لب پر شده اگر هیچ دردی نداشته باشد، ممکن است به راحتی فراموش شود. با این حال، همچنان برای بررسی آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا ببینید چه مقدار از دندان داخلی بدون پوشش و در معرض محیط دهان قرار گرفته است. عاج راحت تر از مینای دندان پوسیده می شود و اگر عفونی شود ممکن است بعداً به درمان پیچیده تری نیاز داشته باشید.

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

دندان های ترک خورده

ترک دندان اگر درمان نشود می تواند عمیق تر شود.

درجات مختلفی از ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها وجود دارند:

 • خطوط ریز: این ترک های جزئی فقط مینای خارجی دندان را تحت تأثیر قرار می دهد و نباید باعث ایجاد درد شوند. دندانپزشک ممکن است سطح آن را صیقل دهد تا نواحی ناهموار را صاف کند، اما معمولاً هیچ درمان دیگری نیاز نیست.
 • دندان ترک خورده: ترک به تدریج از سطح جونده دندان به سمت ریشه گسترش می یابد.
 • دندان دو نیم شده: وقتی دندان به صورت عمودی ترک خورده و دو نیم شده باشد، معمولاً بسیار دردناک است. یک دندان مولر ترک خورده با بیش از یک ریشه ممکن است تا حدی قابل نجات باشد.
 • شکستگی عمودی ریشه: این ترک ها از ریشه شروع می شوند و به سطح خارجی دندان گسترش می یابند. آنها اغلب باعث ایجاد التهاب و عفونت دردناک اطراف دندان می شوند.

ترمیم دندان ترک خورده

اگر ترک به موقع و خیلی زود تشخیص داده شود، اغلب نجات دندان امکان پذیر است. گرچه ترک را می توان پر کرد، اما اگر دندان با روکش یا کلاهک دندان محکم نشود، به راحتی می تواند بیشتر گسترش یابد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بایت پلیت در ارتودنسی چه کاربردی دارد؟

اگر پالپ دندان در نتیجه شکستگی آسیب دیده باشد، ممکن است قبل از پر شدن ترک به درمان ریشه دندان نیاز داشته باشید. این درمان شامل تخلیه ریشه دندان و جایگزینی آن با مواد پر کننده ریشه است.

ترک دندان در صورت عدم درمان، پیشرفت می کند و دندان را دو نیم می کند. حداقل یک قسمت از دندان باید برداشته شود. اگر یک ریشه سالم باقی بماند، ممکن است درمان ریشه انجام شود و روکش دندان روی ریشه باقی مانده اعمال شود. در غیر این صورت کل دندان کشیده خواهد شد.

کشیدن دندان معمولاً تنها راه پرداختن به شکستگی عمودی ریشه است.

دندان شکسته

هنگامی که قسمت بزرگی از دندان می شکند، اغلب بسیار دردناک است، زیرا شکستگی می تواند اعصاب پالپ دندان را آشکار کند. ممکن است ببینید که داخل دندان شما در حال خونریزی است. دندان های شکسته نیاز به ترمیم دارند، برخی از آسیب های دندان برای مخاطی بسیار آشکار هستند.

اگر دندانی شکسته ای دارید که درد ندارد، به این معنا نیست که هیچ مشکلی وجود ندارد. این امکان وجود دارد که دندان از قبل آنقدر به شدت پوسیده شده باشد که اعصاب آن از بین رفته باشند. در صورت عدم درمان، عفونت می تواند از طریق ریشه دندان گسترش یابد و باعث بروز آبسه شود.

شکستگی های ناشی از پوسیدگی اغلب برای دندان عقل و دندان های عقب اتفاق می افتند که تمیز کردن آنها دشوارتر است. اگر دندان عقل یا دندان آسیاب عقب شکسته شده باشد، دندانپزشک آسیب را ارزیابی خواهد کرد و درمان را توصیه می کند- خواه کار ترمیمی باشد یا کشیدن آن.

در صورت شکستن دندان چه باید کرد؟

مانند دندانی که لب پر شده است، در صورت امکان باید قطعه شکسته را داخل شیر نگه داشت. دندانپزشک ممکن است بتواند آن را دوباره در جای خود ثابت کند، گرچه اگر پوسیدگی زمینه ای وجود داشته باشد، درمان دیگری نیاز خواهد بود.

شما واقعاً نمی توانید دندان شکسته را در منزل ترمیم کنید، اما تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه کنید، کارهایی وجود دارند که می توانید انجام دهید. در صورت امکان از خوردن اجتناب کنید، یا به غذاهای نرم پایبند باشید و با دندان شکسته به چیزی گاز نزنید. اگر نگران بریده شدن زبان یا دهان خود با لبه های تیز هستید، آن را با موم دندانپزشکی یا آدامس فاقد قند بپوشانید تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم و درمان شکستگی دندان

همانطور که قبلاً اشاره شد، شما نمی توانید دندان شکسته را در منزل ترمیم کنید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. شکستگی دندان های جلو اغلب با کامپوزیت باندینگ (که در بالا توضیح داده شد) یا ونیرهای دندانی ترمیم می شوند. آنها پوشش های نازکی هستند که در جلوی دندان اعمال می شوند تا ظاهر زیبای آن را احیاء کنند. در جایی که آسیب گسترده است، یک روکش ممکن است مناسب تر باشد.

دندان های عقب شما ممکن است دچار شکستگی کاسپ شده باشند، حالتی که در آن بخشی از سطح جونده دندان کنده می شود. در این صورت، احتمالاً دندان درد زیادی وجود نخواهد داشت زیرا پالپ هنوز به خوبی محافظت می شود. دندانپزشک ممکن است بتواند ناحیه شکسته را پر کند، یا ممکن است اینله یا آنله نیاز داشته باشند. آنله می تواند سرامیکی باشد و بخش زیادی از دندان مولر را بپوشاند، اما یک پوشش کامل نیست. اینله کمی از آنله کوچکتر است اما هر دوی آنها از پر شدگی های دندانی بزرگ تر هستند. این ترمیم ها نوعی نقطه میانی بین پرکردن ها و روکش ها هستند. آنها فقط بخشی از سطح دندان را می پوشانند، مانند یک پر کننده، اما در آزمایشگاه ساخته می شوند تا دقیقاً برای دندان شما مناسب باشند، مانند روکش.

اغلب برای ترمیم دندان های عقب که به شدت شکسته اند روکش ها نیاز هستند، زیرا ساختار اصلی دندان به اندازه کافی قوی نیست که بتواند فشار ناشی از گاز زدن را تحمل کند.

در مواردی که آسیب گسترده ای وجود دارد- بویژه در اثر پوسیدگی- و نمی توان دندان را نجات داد، کشیدن دندان تنها گزینه است. کشیدن دندان شکسته می تواند پیچیده تر از کشیدن دندان معمولی باشد. علت این است که، زمانی که دندانپزشک در حال تلاش برای بیرون آوردن آن است، دندان می تواند بیشتر خرد شود یا بشکند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ارتباط ژنتیک و وراثت با انواع مشکلات ارتودنتیک دندانی

دریافت درمان دندانپزشکی

اگر دندان شما شکسته باشد یا ترک برداشته باشد و باعث ایجاد درد شدیدی شده می شود، باید یک نوبت اورژانسی از دندانپزشک خود بگیرید. در این فاصله، برای تسکین درد، یک مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن مصرف کنید.

اگر دندان لب پر شده، ترک خورده یا شکسته ای دارید که درد ندارد، همچنان باید خیلی زود به دندانپزشک مراجعه کنید. برای محافظت از دندان در برابر عفونت ممکن است به درمان نیاز داشته باشید.

لبه های تیز را می توان با آدامس فاقد قند یا موم دندانپزشکی پوشاند تا از آسیب به داخل دهان جلوگیری شود. شما باید فقط غذاهای نرم بخورید، و تا زمانی که به دندانپزشک مراجعه نکرده اید از دندان آسیب دیده استفاده نکنید.

هزینه ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان می تواند متفاوت باشد و به نوع درمان بستگی دارد. اگر بیمه دندانپزشکی داشته باشید، ممکن است بتوانید بخشی یا تمام هزینه های مربوط به درمان را مطالبه کنید. برای جزئیات بیشتر، طرح بیمه خود را بررسی کنید و در صورت شک از دندانپزشک خود بپرسید. آنها در جلسه مشاوره شما در مورد نیازها و گزینه های درمانی شما صحبت خواهند کرد و حتی ممکن است یک طرح پرداخت ارائه کنند.

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

جلوگیری از آسیب های دندانی

اگر شما یا فرزندتان ورزش های پر برخوردی مانند هاکی یا راگبی انجام می دهید، بهتر است از محافظ دهان استفاده کنید. محافظ های دهانی به سبک “بویل اند بایت” در داروخانه ها و فروشگاه های لوازم ورزشی موجود هستند اما محافظت محدودی را ارائه می دهند.

یک محافظ دهانی که دندانپزشک شما آن را به صورت سفارشی تهیه کرده و نصب کرده است، تناسب و محافظت بهتری را ارائه می دهد. با این حال، آنها هزینه بیشتری دارند و برای کودکان در حال رشد باید به طور مرتب تعویض شوند.

گرچه نمی توانید از بروز حوادث جلوگیری کنید، اما می توانید از دندان های خود مراقبت کنید تا به محکم نگه داشتن مینای دندان های خود کمک کنید. راه های حفظ سلامت دندان ها عبارتند از:

 • یک روتین بهداشتی دندانی روزانه خوب را دنبال کنید.
 • بعد از مسواک زدن دهان خود را با آب نشویید (زیرا فلوراید که باعث تقویت مینای دندان می شود را از بین می برد)
 • میان وعده های شیرین بین وعده های غذایی خود را محدود کنید- سبزیجات یا آجیل های خام بدون نمک میان وعده های خوبی برای تمیز نگه داشتن دندان ها هستند.
 • نوشابه را با نی بنوشید تا قند و اسید را از روی دندان های خود دور نگه دارید (یا اصلاً آنها را ننوشید).
 • بعد از خوردن و آشامیدن، آدامس فاقد قند بجوید تا اسید مضر داخل دهان شما خنثی شود.

در صورتی که به دندان های خود آسیب وارد کرده باشید، این گام ها ممکن است به معنای تفاوت بین یک لب پر شدگی کوچک و یک شکستگی بزرگ باشند.

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

ترمیم دندان ترک خورده و شکسته

جایگزینی دندان آسیب دیده

اگر مجبور هستید دندان خود را به دلیل آسیب بکشید، ناامید نشوید. روش های مختلفی برای جایگزینی دندان های شکسته و آسیب دیده وجود دارند.

پروتزهای مصنوعی دندانی (که تحت عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شوند) مقرون به صرفه ترین نوع دندان مصنوعی هستند. آنها به یک صفحه آکریلیک متصل می شوند که در اطراف دندان های موجود شما قرار می گیرد.

بریج دندان راه دائمی تری برای پر کردن شکاف بین دو دندان سالم است. دندان مصنوعی با استفاده از روکش روی دو دندان مجاور ثابت می شود. بریج های دندانی معمولاً پنج تا ده سال عمر می کنند.

در نهایت، ممکن است به فکر کاشت ایمپلنت های دندانی باشید. آنها درون استخوان فک جای می گیرند و این ویژگی آنها را به یک راه قوی و با دوام برای جایگزینی دندان های طبیعی تبدیل می کند. آنها گران ترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند.

اگر بخواهید می توانید برای جایگزینی دندان های آسیب دیده ایمپلنت دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که انجام معاینات منظم دندانپزشکی واقعاً بهترین راه برای شناسایی و درمان زود هنگام هرگونه مشکل هستند و در نتیجه، نیاز به کشیدن و قرار دادن جایگزین برای دندان ها را کاهش می دهند.

۰/۵ (۰ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code