داشتن پالپیت یا بافت ملتهب پالپ دندان می تواند دندان های شما را بسیار دردناک کند. خوشبختانه، درمان و معکوس کردن پالپیت چندان دشوار نیست، مخصوصاً اگر خیلی زود شناسایی و درمان آن آغاز شود. اگر پالپیت برای شما تشخیص داده شده باشد یا اگر نگران هستید که ممکن است آن را داشته باشید، این راهنما به شما کمک خواهد کرد تا درک بیشتری در مورد این وضعیت سلامت دهان پیدا کنید.

شاید شما در مورد اصطلاحات مختلفی که شنیده اید سردرگم شده باشید؟ مانند پالپیت مزمن و حاد. و چه تفاوتی بین پالپیت برگشت ناپذیر و پالپیت برگشت پذیر وجود دارد؟

در این مقاله ما قصد داریم در مورد مفاهیم زیر توضیح دهیم:

 • انواع مختلف پالپیت
 • چه چیزی باعث بروز آن می شود
 • چگونه تشخیص داده می شود
 • گزینه های درمان پالپیت

پالپیت تنها یکی از مشکلاتی است که می تواند باعث بروز دندان درد شود. اگر دندان شما درد داشته باشد، علت آن هرچه فکر کنید ممکن است باشد، توصیه می کنیم قبل از اینکه بدتر شود، برای چکاپ دندانپزشکی مراجعه کنید. اما در حال حاضر، در اینجا همه آنچه باید در مورد درد و درمان پالپیت بدانید را برای شما توضیح داده ایم.

پالپیت دندان چیست؟

زمانی که پوسیدگی به لایه داخلی پالپ می رسد، التهاب می تواند رخ دهد. پالپیت در نتیجه عفونی یا ملتهب شدن دندان های شما بروز می یابد.

دندان های شما سه لایه دارند:

 • مینا- پوشش بیرونی سختی که از دندان های شما محافظت می کند.
 • عاج- لایه میانی که از مینای دندان حمایت می کند.
 • پالپ- داخلی ترین لایه حاوی اعصاب دندان و عروق خون رسان

هنگامی که لایه داخلی پالپ بدون پوشش می ماند و در معرض محیط دهان قرار می گیرد یا تحریک می شود، این اتفاق می تواند منجر به بروز پالپیت شود. کمی جلوتر در مورد این موضوع توضیح خواهیم داد که چرا این اتفاق رخ می دهد.

دو نوع اصلی التهاب پالپ دندان وجود دارد: پالپیت برگشت ناپذیر و پالپیت برگشت پذیر. پالپیت برگشت ناپذیر به این معنی است که عفونت یا التهاب آنقدر پیشرفت کرده است که نمی توان پالپ دندان را به طور کامل نجات داد. در مقایسه، پالپیت برگشت پذیر اگر زود تشخیص داده شود می تواند درمان و اصلاح شود.

روش دیگری که می توان این مشکل را طبقه بندی کرد، پالپیت حاد در مقابل پالپیت مزمن است. تفاوت بین پالپیت حاد و مزمن در این است که در پالپیت حاد درد به طور ناگهانی به وجود می آید و می تواند بسیار شدید باشد، در حالی که مشخصه ویژه پالپیت مزمن درد مبهم اما طولانی تر است.

پالپیت دندان

پالپیت دندان

علائم و نشانه های پالپیت

در اغلب موارد، درد نخستین نشانه پالپیت در دندان است. این جدول یک راهنمای سریع از علائم مختلفی است که شما ممکن است بر اساس نوع التهابی که دارید تجربه کنید:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ترمیم و درمان دندان های ترک خورده، لب پر شده، و شکسته
علائم پالپیت برگشت پذیر پالپیت برگشت ناپذیر پالپیت مزمن پالپیت حاد
درد کلی متوسط شدید، ضربان دار اندک، درد مبهم بسیار دردناک
حساسیت دندان کوتاه و سریع بیش از ۳۰ ثانیه طول می کشد کوتاه و سریع بسیار دردناک
تورم اطراف دندان به ندرت آری به ندرت آری
تب بعید است آری بعید است آری
بوی بد دهان خیر آری احتمالاً احتمالاً
افزایش درد هنگام دراز کشیدن خیر آری خیر آری

در صورت تجربه کردن هر یک از این علائم زیر، باید هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. علائم ناشی از پالپیت برگشت ناپذیر شامل درد شدید است و گاهی اوقات حتی داروهای ضد درد بدون نسخه هم هیچ کمکی به تسکین درد پالپیت نمی کنند. اگر درد پالپیت شما غیر قابل تحمل شود، باید به یک دندانپزشک اورژانس مراجعه کنید.

علل التهاب و عفونت پالپ چه چیزهایی هستند؟

تقریباً چند دلیل مختلف برای ملتهب شدن پالپ دندان وجود دارد. شایع ترین علت، حفره های عمیق است که پالپ را در معرض باکتری ها قرار می دهند. پالپیت دندان زمانی رخ می دهد که پالپ تحریک می شود یا عفونت گسترش می یابد.

دیگر راه هایی که ممکن است باعث ملتهب یا عفونی شدن پالپ دندان شوند عبارتند از:

 • آسیب یا ضربه به اطراف سر یا دهان
 • دندان شکسته، ترک خورده، یا لب پر شده که لایه محافظ پالپ را از بین می برد.
 • محکم مسواک زدن با خمیر دندان ساینده.
 • دندان قروچه (براکسیسم) باعث ترک خوردن دندان ها و نیز ساییدگی و از بین رفتن مینا و عاج دندان ها می شود.
 • یک بایت مشکل دار یا مال اکلوژن، که می تواند باعث پوسیدگی بیشتر برخی دندان های خاص شود

گرچه غیر معمول است، اما التهاب پالپ دندان ممکن است ناشی از ویزیت های روتین دندانپزشکی باشد. برای مثال:

 • پس از پر کردن ممکن است پالپیت اتفاق بیفتد. علت آن می تواند قرار گرفتن دندان در معرض گرمای شدید هنگام قرار دادن مواد باشد.
 • گرمای ناشی از پولیش دندان ممکن است باعث بروز التهاب شود.
 • حین پر کردن دندان، پالپ دندان ممکن است در معرض باکتری ها قرار بگیرد.
 • پالپیت پس از دریافت روکش؛ این فرآیند می تواند پالپ را تحریک کند و عصب را به خطر بیندازد.

اگر باور دارید که در نتیجه درمان دندانپزشکی پالپ دندان شما ملتهب شده است، برای ارزیابی و درمان بیشتر باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

پالپیت دندان

پالپیت دندان

تشخیص پالپیت

این نوع تشخیص برای دندانپزشکان نسبتاً ساده است. چهار نوع تست می توان انجام داد تا مشخص کرد که آیا شما این بیماری را دارید و آیا برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر است.

 • عکس های رادیوگرافی با اشعه ایکس می توانند میزان پوسیدگی دندان و اینکه آیا معکوس کردن آسیب امکان پذیر است را به دندانپزشک شما نشان دهند.
 • قرار گرفتن در معرض گرما، سرما و چیزهای شیرین به دندانپزشک کمک خواهد کرد که بداند آیا عصب دندان شما هنوز دست نخورده است.
 • تست ضربه به دندان به این منظور انجام می شود که به دندانپزشک شما بگوید دندان شم چقدر ملتهب است.
 • تست الکتریکی شامل عبور یک جریان الکتریکی کوچک از دندان است. اگر بتوانید برق را احساس کنید، به این معنی است که دندان شما هنوز زنده است و مشکل برگشت پذیر است.

گزینه های درمانی پالپیت

از آنجا که چند نوع مختلف پالپیت وجود دارد، ممکن درمان های مختلفی نیز وجود داشته باشد. دندانپزشک شما برخی از تست ها را کامل خواهد کرد تا ببینید که آیا دندان شما با درمان پالپیت برگشت پذیر هنوز هم قابل نجات دادن است، یا اینکه آیا برای درمان پالپیت برگشت ناپذیر به درمان ریشه یا کشیدن دندان نیاز دارید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  با بریس های شفاف نامرئی چه می توان خورد؟

درمان پالپیت برگشت پذیر

اگر برای پالپیت برگشت پذیر به دنبال درمان زود هنگام هستید، می توانید دندان خود را نجات دهید. در طول درمان پالپیت برگشت پذیر، دندانپزشک شما هرگونه پوسیدگی را تخلیه خواهد کرد و برای توقف روند از بین رفتن لایه محافظ پالپ، حفره را پر می کند. به طور ترتیب، پالپیت دندان ناشی از وجود ترک در دندان نیز می تواند با یک روکش درمان شود.

درمان پالپیت برگشت ناپذیر

زمانی که پالپ موجود در یک دندان از بین رفته است، نمی تواند بازسازی یا احیاء یابد. با این حال، هنوز هم امکان نجات دندان آسیب دیده وجود دارد. با تشخیص پالپیت برگشت ناپذیر، دندانپزشکان می توانند فرایند درمان ریشه را برای تخلیه بافت پالپ انجام دهند. سپس دندان پر شده و اغلب با یک روکش مهر و موم (پلمپ) می شود، و در نهایت باید دوباره ظاهر و احساسی طبیعی داشته باشد.

در صورتی که درمان ریشه انجام شدنی نباشد، معمولاً به این دلیل که آسیب بیش از حد گسترش یافته است، تنها گزینه درمان باقی مانده کشیدن دندان است. پس از آن، تعدادی از راه برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارند، از جمله پروتز مصنوعی، بریج یا ایمپلنت.

اگر متوجه شدید که پالپیت شما برگشت ناپذیر است، نگران نباشید؛ با یک درمان ریشه، یا کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت، لبخند شما ظاهر و احساسی بسیار عالی خواهد داشت.

شما احتمالاً به تسکین درد برای پالپیت برگشت ناپذیر نیز فکر می کنید. بهترین تسکین درد، انجام درمان مناسب توسط دندانپزشک شما خواهد بود، زیرا به محض از بین رفتن پالپیت، درد شروع به دور شدن خواهد کرد. دندانپزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد برای شما داروی مسکن تجویز کند، اما داروهای ضد درد بدون نسخه نیز ممکن است کمک کنند. در هر صورت، حتماً از دندانپزشک خود بپرسید که در طول درمان چه توصیه ای دارد.

پالپیت و آنتی بیوتیک ها

برخی از دندانپزشکان برای تسکین درد و کاهش التهاب در موارد پالپیت برگشت ناپذیر ممکن است آنتی بیوتیک ها را تجویز کنند. شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهند آنتی بیوتیک ها به تسکین درد کمک می کنند، بنابراین اگر نگران مصرف آنتی بیوتیک برای پالپیت هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

در صورت عدم درمان، ممکن است آبسه ایجاد شود، که یک پاکت پر از عفونت در پایه دندان در اطراف لثه است. در این مورد، برای حذف عفونت، به احتمال زیاد آنتی بیوتیک ها به عنوان بخشی از یک دوره طولانی تر از درمان استفاده می شوند و یا دندانی که باعث بروز مشکلات شده است کشیده می شود.

پالپیت دندان

پالپیت دندان

پرسش های متداول در مورد پالپیت دندان

چگونه می توانم از پالپیت جلوگیری کنم؟

این بسیار آسان است که حتی از مجبور بودن به مقابله با آن اجتناب کنید. از آنجا که شایع ترین علت التهاب پالپ حفره و پوسیدگی دندانی است، شما برای محافظت از مینای دندان خود می توانید از خوردن غذاهای حاوی مقدار زیاد شکر و اسید اجتناب کنید. داشتن یک روتین خوب بهداشت دهان و دندان، قطعاً کمک خواهد کرد؛ مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و استفاده از دهانشویه به طور منظم، همگی به جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کنند.

همچنین، باید به طور منظم برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید. حفره ای که زودتر تشخیص داده می شود، قبل از آنکه به نزدیکی پالپ برسد و موجب بروز مشکلات دردناک شود، می تواند پر شود.

پالپیت دندان

پالپیت دندان

پالپیت برگشت پذیر چه مدت ادامه خواهد داشت؟

اگر شما پالپیت برگشت پذیر دارید، حتماً می خواهید بدانید که چه مدت طول می کشد تا بهبود یابد. خوب، به محضی که پوسیدگی را تخلیه کنید، درد و التهاب شما متوقف خواهد شد. واقعاً مهم است که در صورت تجربه کردن هر نوع دندان دردی، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. رسیدگی زود هنگام به این مشکل می تواند به معنای تفاوت بین یک پر کردن ساده و یک درمان ریشه طولانی، و یا حتی از دست دادن کامل دندان باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پیوند استخوان قبل از کاشت ایمپلنت دندان

تفاوت بین پالپیت برگشت پذیر و غیر قابل برگشت چیست؟

پالپیت برگشت پذیر به این معنی است که دندان های شما هنوز هم قابل نجات دادن هستند. دندانپزشک شما مشخص می کند که منشاء مشکل کجاست- معمولاً یک حفره- و هرگونه پوسیدگی را تخلیه می کند. پالپیت برگشت ناپذیر زمانی است که نمی توان پالپ داخل دندان را نجات داد. با این حال، ممکن است شما هنوز هم بخواهید دندان را نگه دارید. دندانپزشک برای تخلیه ریشه پوسیده ممکن است درمان ریشه را انجام دهد. اگر دندان قابل نجات دادن نباشد، کشیدن دندان ضروری خواهد بود. علائم پالپیت برگشت ناپذیر عبارتند از درد، حساسیت دندان ها، التهاب، تب، تورم غدد لنفاوی، و بوی بد دهان است. علائم پالپیت برگشت پذیر نیز شامل درد، حساسیت و التهاب هستند.

آیا پالپیت از بین می رود؟

با درمان مناسب دندانپزشکی، این وضعیت واقعا برطرف خواهد شد. نوع درمان مورد نیاز بسته به نوع آن (غیر قابل برگشت یا برگشت پذیر) ممکن است متفاوت باشد.

پالپیت دندان

پالپیت دندان

آیا می توان پالپیت را در منزل درمان کرد؟

متأسفانه، این یک وضعیت جدی است که نیاز به رسیدگی تخصصی دارد. برای درمان پالپیت باید به دندانپزشک مراجعه کنید. حتی اگر پالپیت شما برگشت پذیر است، باز هم به درمان توسط دندانپزشک نیاز دارد. اگر سعی کنید پالپیت خود در منزل درمان کنید، ممکن است به یک عفونت بالقوه مرگبار ختم شود.

بهترین تسکین درد پالپیت چیست؟

اگر در حال انتظار رسیدن وقت مراجعه خود به دندانپزشک یا پس از دریافت درمان پالپیت، برای درد پالپیت خود تسکین نیاز دارید، داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است کمک کنند.

هیچ درمان تسکین دردی نباید به عنوان جایگزینی برای درمان توسط دندانپزشک استفاده شود، و در طول درمان، باید از دندانپزشک خود در مورد توصیه های او برای گزینه های تسکین درد سؤال کنید.

 

نتیجه گیری

دو نوع اصلی پالپیت وجود دارند: برگشت پذیر و برگشت ناپذیر. هر دو زمانی رخ می دهند که درونی ترین لایه دندان، پالپ که محل نگهداری اعصاب و عروق خونی است، ملتهب می شود. در موارد پالپیت حاد، درد می تواند شدید باشد، یا در موارد پالپیت مزمن می تواند ضعیف تر باشد.

پالپیت برگشت پذیر اگر زود درمان شود، می تواند با یک پر کردن ساده اصلاح شود. بدون مداخله زود هنگام، پالپ می تواند از دست برود و مشکل جبران ناپذیر خواهد شد. در این مرحله، تنها گزینه ها درمان ریشه یا کشیدن دندان هستند.

مشکلات این چنین شلامت دهان و دندان، به طور کلی با بهداشت خوب دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک قابل اجتناب هستند. این مشکل خوبی نیست که دندان شما با آن مواجه شود، بنابراین پیشگیری قطعاً بهتر از درمان است.

۵/۵ (۱ نظر)
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code